Chránená príroda

Výborne!
Sme radi, že ste sa nadchli
Chránená príroda
Zobraziť všetky záujmy
MOJE DIVOKÉ JA. MÔJ ŽIVOT.

Vážte si čistú vodu, čistejší vzduch a chránenú prírodu

VO VZDUCHU CÍTIŤ ZMENU

Právne predpisy EÚ si posvietili na znečisťovateľov vzduchu, čím chránia životy Európanov a zlepšujú ich zdravie. Iba za dvadsať rokov sa podarilo znížiť emisie oxidu siričitého, ktoré sú hlavnou príčinou kyslých dažďov, o takmer 80 %.

 

NA KAŽDEJ KVAPKE ZÁLEŽÍ

Ako väčšina Európanov ani ty nemáš problém s pitím vody z kohútika. Voda, ktorú pijeme, musí vyhovovať normám EÚ, a nesmie obsahovať žiadne mikroorganizmy, parazity ani škodlivé látky.

 

KRÁĽOVSTVO ZVIERAT

Nie sme jediní, ktorí v Európe našli svoj domov. Žijú tu s nami tuleň mníšsky či haja červená a okrem nich aj tisícky ďalších tvorov, z ktorých veľa druhov potrebuje našu ochranu. Sieť Natura 2000 pokrýva 18 % pôdy EÚ a takmer 6 % jej riek, morí a oceánov, vďaka čomu ide o najrozsiahlejšiu koordinovanú sieť chránených oblastí na svete. Najcennejším a najohrozenejším druhom a biotopom v Európe ponúka bezpečné útočisko.

SKOČ SI K VODE

Jazerá, rieky alebo moria: V Európe si môžeš kdekoľvek bez starostí zaplávať, pretože vieš, že vďaka smernici o vode na kúpanie sa bezpečnosť a čistota rekreačných vôd v Európe výrazne zlepšila. V súčasnosti spĺňa minimálne požadované normy viac než 96 % lokalít, takže stačí zobrať nafukovačku a relaxovať, kdekoľvek ťa napadne.
Vždy si dávaš pozor, aby si odpadky hádzal do koša alebo ich vzal domov, aby neničili naše oceány. V oceánoch sa už nachádza 150 miliónov ton plastového odpadu  a ty k tomu určite nechceš prispievať! 

Ako to funguje?

chráni tvoje životné prostredie právnymi predpismi a dáva ti možnosť podieľať sa na tomto úsilí. Garantuje ti, že voda, ktorú piješ, je vyhovujúca, že tá, do ktorej sa chodíš kúpať alebo zabávať vodnými športmi, je čistá, a v maximálnej miere sa usiluje o to, aby ti zaistila čistý vzduch. Cez program Natura 2000 sa EÚ stará o takmer 26 000 chránených prírodných území, ktoré pokrývajú takmer jednu pätinu rozlohy EÚ, čo je viac než územie Nemecka, Poľska a Česko spolu.

  Vedel si, že...?

  500

  /euandme/file/747_sknature2.png

  Počet ohrozených druhov európskych voľne žijúcich vtákov chránených v EÚ.

   

  85 %

  /euandme/file/746_sknature.png

  lokalít na kúpanie v EÚ má vynikajúcu kvalitu vody, čo je od roku 2011 nárast o 7 %.

  1 500

  /euandme/file/745_sknature3.png

  počet vzácnych a ohrozených druhov rastlín a zvierat, ktoré sú chránené právnymi predpismi EÚ.

  Pozitívne zmeny

  /euandme/file/744_sknature4.png

  aj vďaka iniciatíve MedFish4Ever, ktorej výsledkom je 10-ročný záväzok na ochranu rýb v Stredozemnom mori, je EÚ hybnou silou v boji proti nadmernému rybolovu, čo by malo prispieť k zvýšeniu populácie viacerých druhov, napríklad tuniaka modroplutvého.

  Director's Video

  /euandme/file/21920_skOona: krátky film #EUandME v réžii Zaidy Bergrothovej

  Oona, réžia Zaida Bergroth

  Keď sa ocitne stratené v hrozivom lese, musí sa mladé dievča spoľahnúť na nečakaného priateľa, ktorý jej pomôže nájsť cestu domov.

  /euandme/file/21920_skOona: krátky film #EUandME v réžii Zaidy Bergrothovej

  /euandme/file/21921_skOona: oficiálna upútavka na film #EUandME

  /euandme/file/21922_skZábery zo zákulisia filmu Oona: krátky film #EUandMe

  Digital stories
  Niall

  EU Helps Educate Children on the Environment

  Niall Hatch, Development Officer at BirdWatch Ireland, the Irish BirdLife Partner, is an enthusiastic advocate for nature. He is a birdwatcher who travels all over Ireland, giving lectures and sharing his passion with children and young people. Niall is the go-to spokesperson for all things birds in Ireland. He regularly appears on TV and contributes to radio and print media. Moreover, Niall is the Irish National Coordinator for Spring Alive – an international project encouraging children’s interest in nature and the conservation of migratory birds. Spring Alive is funded by the European Commission.

  “Far too many people today, of all ages and from all backgrounds, suffer from a lack of connection to nature. I don't use the word ‘suffer’ lightly. It is an affliction and it is tragic how few people seem to realise that the state of our environment and ecosystems directly relates to their own personal health and well-being.”

  You might want to read these

  Jakubov príbeh

  #EUandME Vďaka EÚ Jakub dokáže chrániť lesy Slovenska a pomáha obmedzovať lov vlkov.

  Living the dream; I became a dolphin trainer in the Caribbean.

  While at secondary school, Marielle Robien got a work placement in a zoo on the island of Tenerife. To be able to go, she applied for financial support via Erasmus. Thanks to the experience she gained, Marielle is now living her dream, which is working as a dolphin trainer in Punta Cana in the...

  The story of Seamus

  #EUandME Thanks to the EU, Seamus is able to travel across the European coastline to participate in bodyboarding competitions as part of the Irish surfing team.

  Čo ťa ešte zaujíma?

  Máš túlavé topánky?

  Preskúmaj husté tropické pralesy a slnkom zaliate pláže

  Vydaj sa na cestu okolo sveta za 80 dní!Alebo si to celé radšej pozri na počítači

  Ak nadšene chrániš prírodu, možno ťa budú zaujímať aj tieto informácie: