Dane osobowe

Świetnie!
A więc Twoja pasja to:
Dane osobowe
Wyświetl wszystkie pasje
MOJE BEZPIECZEŃSTWO ONLINE. MOJE ŻYCIE.

Ochrona danych osobowych według zasad UE

OCHRONA DANYCH

Czy mam powody do obaw, jeśli firma, o której nic nie wiem, zna moje imię i nazwisko oraz adres e-mail? Od 25 maja 2018 r. nowe przepisy gwarantują lepszą ochronę moich danych osobowych, dając mi większą kontrolę nad sposobem, w jaki ta organizacja zdobyła, przetwarza i przechowuje informacje o mnie. Mogę na przykład uzyskać kopię wszystkich danych na mój temat przechowywanych przez daną firmę lub organizację. Mogę też zażądać ich usunięcia, gdy przestaną być potrzebne lub gdy ich przetwarzanie będzie niezgodne z prawem. Mogę też domagać się skorygowania wszelkich nieprawdziwych lub niepełnych danych. W sytuacjach, w których wymagana jest moja zgoda, mam prawo wyrazić ją w postaci jasnego potwierdzenia. Mam też prawo do wycofania mojej zgody w dowolnym momencie.

POD KLUCZEM

Gdy przekazuję ważne informacje o sobie – imię i nazwisko, numer telefonu, numer karty kredytowej – chcę mieć pewność, że będą one bezpieczne. Według prawa UE wszystkie podmioty przetwarzające moje dane muszą zapewnić ich odpowiednią ochronę. 

BEZPIECZEŃSTWO

Co mają ze sobą wspólnego sieci społecznościowe, sklepy internetowe i portale pośrednictwa pracy? To proste: muszę powierzyć im swoje dane osobowe, które mogą zostać utracone lub skradzione. Nie ma jednak obaw, bo nowe przepisy unijne, które weszły w życie w maju 2018 r., nakładają surowe kary za naruszenia prywatności danych. Jeśli moje dane osobowe zostaną ujawnione w sposób, który mógłby zagrozić moim prawom i swobodom, muszę niezwłocznie otrzymać o tym powiadomienie. Może mi też przysługiwać odszkodowanie. Tak więc koniec z cyberkoszmarami – mogę spokojnie surfować po sieci i robić zakupy online.

Poszanowanie prywatności

Załóżmy, że szukam filmu na DVD w sklepach online… Następnego dnia jakaś inna witryna może wyświetlić mi reklamę tej płyty. Dlaczego? To przez przechowywane w moim komputerze pliki cookie, w których zapisywane są ustawienia odwiedzanych witryn. Zgodnie z unijnym prawem muszę wyrazić zgodę na takie działanie, a także mogę w dowolnym momencie sprzeciwić się przysyłaniu mi tego rodzaju reklam, dzięki czemu moja prywatność w Internecie jest lepiej chroniona.

Zero spamu

Jeszcze niedawno nasze skrzynki mailowe były pełne reklam, spamu i innych niechcianych wiadomości. Dziś dzięki unijnym przepisom mogę sprzeciwić się przysyłaniu do mnie wiadomości marketingowych. Gdy więc otwieram skrzynkę odbiorczą, widzę tylko wiadomości od firm, które rzeczywiście mnie interesują.

PODSTAWA DO SKARGI

Jeśli nie podoba mi się, jak są przetwarzane moje dane osobowe, mogę wnieść skargę do podmiotu przetwarzającego, do krajowego organu ochrony danych lub sądu.

Jak to działa

Za każdym razem, gdy rezerwuję hotel, piszę coś w portalu społecznościowym, szukam informacji w internecie, otwieram rachunek bankowy lub kupuję bilet kolejowy online, udostępniam swoje dane osobowe. W UE ochrona danych osobowych jest jednym z praw podstawowych. Moje informacje osobiste muszą być traktowane z należytą starannością i w sposób odpowiedzialny. Organizacje mogą gromadzić dane tylko do konkretnych celów i z użyciem odpowiednich metod. Muszą zapewnić, że gromadzone są tylko niezbędne informacje i że nie są one przetrzymywane dłużej niż jest to konieczne. Muszą też skutecznie zabezpieczyć moje dane osobowe przed utratą, zniszczeniem oraz kradzieżą.

  Czy wiesz, że...?

  71%

  /euandme/file/655_pldata-protection.png

  Europejczyków jest zdania, że ujawnianie danych osobowych staje się zjawiskiem powszechnym.

  68%

  /euandme/file/654_pldata-protection2.png

  użytkowników Internetu w UE robiło zakupy online w 2017 r.

  25 maja 2018 r.

  /euandme/file/653_pldata-protection3.png

  Data wejścia w życie nowych praw obywateli oraz Rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO).

  46%

  /euandme/file/652_pldata-protection4.png

  Europejczyków udostępnia swoje dane osobowe do realizacji płatności online, a 44% robi to w celu umożliwienia dostawy zakupów do domu.

  Zapomnij o mnie…

  /euandme/file/651_pldata-protection5.png

  Nie używam już swojego konta w portalu społecznościowym. Gdy nie chcę już korzystać z konta w portalu społecznościowym, mogę zażądać, aby organizacja lub firma usunęła moje dane osobowe, gdy nie są one istotne lub potrzebne.

  Wolisz ludzi?

  /euandme/file/838_plroaming6.png

  Mogę żądać, aby wszelkie ważne decyzje podejmowane automatycznie – takie jak ocena zdolności uzyskania kredytu hipotecznego – były podejmowane przez ludzi, a nie komputery, dzięki czemu będę mieć pewność, że ktoś zajmuje się analizą dotyczących mnie informacji.

  Director's Video

  /euandme/file/21210_plOdludek: krótki film #EUandME w reżyserii Tomasza Koneckiego

  Odludek, reżyseria Tomasz Konecki

  Mieszkający na odludziu Jan żyje samotnie w chacie w polskich górach. Gdy jednak los zaburza jego samotniczy tryb życia, musi obmyślić plan, jak pójść za głosem serca.

  /euandme/file/21210_plOdludek: krótki film #EUandME w reżyserii Tomasza Koneckiego

  /euandme/file/21211_plOdludek: oficjalna zapowiedź #EUandME

  /euandme/file/21212_plZa kulisami Odludka: krótkiego filmu #EUandMe

  Digital stories

  The story of Mounir

  #EUandME Thanks to the EU, Mounir was able to talk with equal terms with web giants across the world and progress Europe’s internet legislation.

  You might want to read these

  The story of Max

  #EUandMe Thanks to the EU, Max is able to work on protecting the privacy of EU citizens when they go online, helping uphold EU data protection laws.

  Czym jeszcze się pasjonujesz?

  Interesuje Cię ten temat? Być może zainteresują Cię również następujące tematy: