Reisijaõigused

Suurepärane!
Tore, et oled nii innukas!
Reisijaõigused
Kuva kõik teemad
MINU REIS. MINU ELU.

Saa kompensatsiooni, kui lennud või rongid hilinevad, ja abi mis tahes ELi riigi saatkonnast välismaal

TÄIE AURUGA EDASI

Jõudsin jaama ja sain teada, et rong hilineb vähemalt tunni. Mida nüüd teha? Sellistel juhtudel on mul ELi eeskirja kohaselt õigus kas kohesele tagasimaksele, kui tühistan oma reisiplaani, või esimesel võimalusel alternatiivsele transpordile. Kui ootusaeg venib väga pikale, on mul õigus suupistetele, et vastu peaksin.

TEEL OLLES

Bussiga liikumine ei pruugi olla küll kiireim viis sihtkohta jõudmiseks, kuid nii saan avastada ka kõige kaugemaid kohti. Lisaks ei tohi teenusepakkujad minult kõrgemat piletihinda küsida, kui ma pole sellest riigist pärit või kui soetan pileti teisest riigist. Seega, vahet pole, kas ostan pileti Dublinist või Dubrovnikust, bussireisid on taskukohane viis Euroopa avastamiseks.

ASU TEELE!

Istun lennujaamas ja ootan oma hilinenud lendu. Pean võib-olla oma D-vitamiini varude laadimise edasi lükkama, kuid samas võib mul olla õigus abile, kulude hüvitamisele või tagasilennule. Ja kui mu lend jõuab sihtkohta rohkem kui 3 tundi hiljem, võib mul teatud tingimustel olla õigus 250-, 400- või 600-eurosele kompensatsioonile, olenevalt marsruudist.

KOSUTAV UNI

Kui mu reis on edasi lükatud kuni järgmise päevani, peab iga transpordifirma ELi eeskirja kohaselt tagama mulle majutuskoha, söögi ja joogi. Seega ei pea ma muretsema lennujaamas või rongijaamas tukkumise pärast – saan reisile asuda järgmisel päeval, kui olen värske ja puhanud.

LEND TÜHISTATI

Mu lennuk ei tõusegi õhku – kuid see mind ei takista! Kui mu lend tühistatakse, võib EL nõuda lennufirmalt mu piletiraha hüvitamist või teist lendu ilma lisatasudeta. Võin reisida ka mõne teise lennufirma kaudu – või kui olen oma reisil poole peal, saan teha lennureisi tagasi oma algsesse lennujaama, et õhku tõusta järgmisel päeval.

PÄÄSTELIIN VÄLISMAAL

Minu elu unistuste puhkus kuni ... mu rahakott ja pass varastati. Ja mis veel hullem, mu riigil puudub saatkond piirkonnas, kus viibin. Kuid ELi kodanikuna on mul õigus mistahes ELi saatkonna või konsulaadi abile, kui mu koduriik pole esindatud. Kus iganes maailmas viibin, tähendab ELi kodakondsus seda, et saan vajalikku abi kiirelt ja probleemideta.

Kuidas see toimib?

ELi eeskirjad kaitsevad minu õigusi hilinenud või tühistatud reiside korral. Ükskõik kas valin lennuki, rongi, laeva või bussiga reisimise, on mul õigus õiglasele kohtlemisele – see hõlmab kompensatsioone, tagasimakseid, teise lennu andmist või hotellis majutamist. Seda ei kohaldata, kui probleemid tekivad erakorralistel asjaoludel, nt lennujuhtide streik, poliitiline ebastabiilsus, turvariskid või äärmuslikud ilmastikutingimused. Kuid olen kaitstud ka muude hilinemiste korral, kui reisin ELi lennufirmaga ELi riigist või ELi riigi siseselt või ELi riiki. ELi kodakondsus tähendab ka seda, et kui ma peaksin välismaal vajama kaitset või abi ja minu riigil puudub mu asukohas saatkond või konsulaat, saan minna abi saamiseks teise ELi riigi saatkonda.

  Kas teadsid?

  392 miljardit km

  /euandme/file/667_etpassenger-rights.png

  kogu vahemaa, mis inimesed ELis riiklikel raudteevõrkudel 2015. aastal läbisid.

  1300 €

  /euandme/file/666_etpassenger-rights2.png

  maksimaalne kompensatsioonisumma kahjustatud pagasi eest, mille võin oma lennufirmalt saada, kui esitan nõude 7 päeva jooksul.

  7 miljonit

  /euandme/file/665_etpassenger-rights3.png

  ELi kodanike arv, kes elavad riigis või reisivad riiki, kus nende liikmesriigil puudub saatkond või konsulaat. Eeldatavasti tõuseb see arv 2020. aastaks 10 miljonini.

  Ainult 0,15 lennukit iga 1 000 000 lennu kohta

  /euandme/file/664_etpassenger-rights4.png

  said 2014. aastal pöördumatult kahjustada, muutes Euroopa kogu maailmas üheks ohutumaks kohaks lendamiseks. 

  Ära unusta!

  /euandme/file/663_etpassenger-rights5.png

  Kompensatsiooni ei anta automaatselt – selle kohta peab ise nõude esitama! Pean sellest rääkima oma lennuettevõtjale ja kui ma ei saa temalt vastust, saan muret kurta riiklikule ametiasutusele. Teatud asjaoludel saan oma kaebuse esitada vaidluste kohtuvälise lahendamise üksusele või kohtule.

  Laadi alla rakendus

  /euandme/file/662_etpassenger-rights6.png

  Reisiplaanid paigas? Reisija õigusi saan enne äralendu lihtsalt nutiseadme rakenduse kaudu uurida.

  Director's Video

  /euandme/file/21669_etDebut: #EUandME lühifilm, režissöör Dalibor Matanić

  Debut, režissöör Dalibor Matanić

  Noor Horvaatia talunik unistab profijalgpalluri karjäärist. Enne suuri tegusid jalgpalliväljakul peab ta aga kõigepealt silmitsi seisma sellega, kes ta tegelikult on.

  /euandme/file/21669_etDebut: #EUandME lühifilm, režissöör Dalibor Matanić

  /euandme/file/21670_etDebut: #EUandME ametlik treiler

  /euandme/file/21674_etLühifilmi Debut kulisside taga: #EUandMe lühifilm

  #EUandME lood

  A small business can exist on a global scale

  Katarzyna Barczyk runs the family business, supplying people with organic food. 

  Thanks to EU funding, the business expanding across borders. She is a member of the Lower Silesia Congress of Women, a feminist, social media and internet expert, and an amateur runner. She has also set up her own blog, Lady Pasztet, which deals with feminist issues.

  You might want to read these

  The EU protects you when you travel and buy things abroad

  A long flight delay during a holiday to Sardinia led to unexpected expenses. However, Maria, a 32-year-old from Cyprus, received support and guidance from the European Consumer Centre, and obtained compensation from the airline.

  The Story of Filippa

  #EUandME Thanks to the EU, she was able to get compensation for a delayed flight.

  The story of Alina

  #EUandME Thanks to the EU, she was able to receive €600 compensation for a delayed flight.

  Mis teema sulle veel huvi pakub?

  Kas reisijaõigused pakuvad sulle huvi? Loe järgmisi teemasid: