Zdravé potraviny

Výborne!
Sme radi, že ste sa nadchli
Zdravé potraviny
Zobraziť všetky záujmy
MOJE JEDLO. MÔJ ŽIVOT.

Vychutnaj si zdravé, bezpečné a cenovo dostupné potraviny 

POTRAVINY, KTORÝM MÔŽEŠ DÔVEROVAŤ

Určite ťa zaujíma, či tvoje obľúbené ovocie, ktoré si kupuješ každý týždeň, alebo jedlo, čo si objedáš v reštaurácii, je bezpečné na konzumáciu a šetrné k životnému prostrediu. Pravidlá EÚ pomáhajú poľnohospodárom, výrobcom a supermarketom zaručiť vysokú úroveň bezpečnosti všetkých vyrobených potravín, a to počas celého procesu, až kým sa nedostanú z farmy na tanier. To teda znamená, že si môžeš pokojne vychutnať všetky svoje obľúbené jedlá.

CHUŤ EURÓPY

Grécky syr feta, poľská lisiecka klobása, španielsky syr Manchego a írska žemľa Blaa – pravému regionálnemu jedlu sa nič nevyrovná. Ako zistíš, či je skutočne autentické? Európske chránené označenie pôvodu (CHOP) znamená, že takéto špeciality musia pochádzať z oblasti, ktorá ich preslávila, vyrábajú sa podľa predpísaných postupov a podliehajú prísnym kontrolám.

ČO JEDLO OBSAHUJE?

Čo ak máš alergiu, napríklad na arašidy, a musíš si kontrolovať, či sa v jedle nenachádzajú orechy? Potravinám, ktoré kupuješ v EÚ, môžeš dôverovať, pretože všetky potrebné informácie o tom, čo jedlo na tvojom tanieri obsahuje, nájdeš na etikete. Zistíš z nej, koľko soli, cukru, bielkovín a energie (tukov a sacharidov) dané jedlo obsahuje a aké alergény sa v ňom nachádzajú. Z etikiet v prípade biopotravín sa môžeš dozvedieť aj to, ako bolo jedlo vyrobené.

RÝCHLA REAKCIA

Ak sa na trhu objavia potraviny, ktoré predstavujú zdravotné riziko (napríklad mäso kontaminované salmonelou), aktivuje sa systém rýchleho varovania pre potraviny a krmivá EÚ (RASFF), ktorým sa zaistí ich urýchlené stiahnutie z predaja. Od roku 2010 znížila celá škála predpisov EÚ počet výskytov salmonely takmer o polovicu, a to vďaka koordinovanému úsiliu o zlepšenie bezpečnosti potravín v EÚ.

ČO NA OBALE, TO NA JAZYKU

Mal by si sa obávať, že tvrdenie na obale o tom, aký zdravý jogurt práve ješ, je viac-menej vymyslené? V žiadnom prípade. V EÚ nemusíš mať strach, lebo každé tvrdenie sa vedecky preskúma a potom schváli (alebo neschváli) odborníkmi z krajín EÚ. Cieľom je zabezpečiť, aby boli všetky zdravotné tvrdenia na etiketách pravdivé. Ak teda hľadáš potraviny, ktoré ti pomôžu regulovať hladinu cholesterolu, môžeš pokojne dôverovať informáciám uvedeným na balení.

Ako to funguje?

Jedlo chutí lepšie, keď je vyrobené poctivo a bezpečne. Politiky EÚ v oblasti poľnohospodárstva, životného prostredia a bezpečnosti potravín zaistia pestovanie plodín v zdravom, kontrolovanom prostredí, v ktorom sa zachová rešpekt k poľnohospodárom a k miestnym tradíciám. EÚ zaviedla prísne opatrenia na ochranu potravín, ktoré zaistia bezpečnosť tvojho jedla na ceste od farmára k spracovateľovi, až po baliarne a supermarkety. Európsky úrad pre bezpečnosť potravín pozorne sleduje možné riziká súvisiace s potravinami, preto si môžeš pohodlne sadnúť k stolu a vychutnať jedlo na tanieri. 

  Vedel si, že...?

  3 500

  /euandme/file/755_skhealthy-food.png

  Približný počet výrobkov zaregistrovaných v rámci rôznych systémov kvality EÚ. Na ich obale môžeš nájsť tieto tri rôzne logá: Chránené označenie pôvodu (CHOP), chránené zemepisné označenie (CHZO) a záruka tradičnej špeciality (ZTŠ).

  44 miliónov

  /euandme/file/754_skhealthy-food2.png

  Počet ľudí zamestnaných v agropotravinárskom priemysle EÚ.

  11 %

  /euandme/file/753_skhealthy-food3.png

  Suma, ktorú priemerná rodina minie na potraviny – polovica oproti roku 1962.

  Nula

  /euandme/file/839_sknature5.png

  Od roku 2006 platí zákaz používania antibiotík na podporu rastu v krmive zvierat.

  Director's Video

  /euandme/file/21920_skOona: krátky film #EUandME v réžii Zaidy Bergrothovej

  Oona, réžia Zaida Bergroth

  Keď sa ocitne stratené v hrozivom lese, musí sa mladé dievča spoľahnúť na nečakaného priateľa, ktorý jej pomôže nájsť cestu domov.

  /euandme/file/21920_skOona: krátky film #EUandME v réžii Zaidy Bergrothovej

  /euandme/file/21921_skOona: oficiálna upútavka na film #EUandME

  /euandme/file/21922_skZábery zo zákulisia filmu Oona: krátky film #EUandMe

  Príbehy #EUandME

  “I’m dreaming of a world without food waste”

  Dalibor Matijević has founded some 6 start-ups in the last 8 years, combining lasting social innovation for people and for the environment. He embarked on this path as a child, helping all those who needed it. He is the founder and owner of the Robin Food store and trademark, which tackles global issues relating to social responsibility.

  You might want to read these

  The story of Dovile

  #EUandME Thanks to EU support, Dovile is able to learn more about marketing, business management and accounting in order to help create a successful peanut butter business.

  The story of Ingibjorg

  #EUandME Thanks to EU regulations, it is easy for Ingibjorg to find food suitable for her vegan diet.

  Čo ťa ešte zaujíma?

  Miluješ dobré jedlo? Zisti viac o trvalo udržateľnom živote: