Zdrowe jedzenie

Świetnie!
A więc Twoja pasja to:
Zdrowe jedzenie
Wyświetl wszystkie pasje
MOJE JEDZENIE. MOJE ŻYCIE.

Zdrowe i bezpieczne jedzenie, na które Cie stać 

WIEM, CO JEM

Owoce na straganie, zakupy w supermarkecie czy posiłek w restauracji – mam pewność, że moje jedzenie jest bezpieczne i nie zagraża środowisku. Od rolnika prosto na talerz – unijne regulacje pomagają rolnikom, producentom i supermarketom zagwarantować najwyższy poziom bezpieczeństwa produkowanej żywności. To wszystko znaczy, że mogę swobodnie rozkoszować się ulubionymi posiłkami.

SMAK EUROPY

Grecka feta, polska kiełbasa lisiecka, hiszpański ser manchego i irlandzkie blaa – kocham regionalne specjały! Ale skąd mogę wiedzieć, czy produkt jest oryginalny? Unijna etykieta „chroniona nazwa pochodzenia” (ang. Protected Designation of Origin) świadczy o tym, że dany produkt pochodzi z regionu, który go rozsławił, i musi być produkowany zgodnie z określoną recepturą oraz podlegać ścisłej kontroli jakości.

CO JEST W ŚRODKU?

Załóżmy, że mam uczulenie na orzeszki ziemne i muszę mieć pewność, że nie ma ich w moim daniu. Etykiety na żywności w UE muszą dokładnie informować o jej składzie, więc zawsze wiem, co mam na talerzu. Dzięki nim wiem, ile soli, cukru, białka i składników energetycznych (tłuszczów i węglowodanów) zawiera dany produkt, a także jakie występują w nim alergeny. Oznaczenia żywności organicznej mogą nawet zawierać dokładne opisy procesu produkcyjnego.

SZYBKIE REAGOWANIE

W przypadku wykrycia produktu spożywczego stanowiącego zagrożenie dla zdrowia (np. mięsa zakażonego salmonellą) uruchamiany jest europejski system wczesnego ostrzegania (RASFF), który pozwala sprawnie wycofać taki produkt ze sprzedaży. Dzięki innym unijnym przepisom od 2010 r. udało się zmniejszyć liczbę przypadków salmonelli o blisko połowę. Jest to efektem skoordynowanych wysiłków na rzecz poprawy bezpieczeństwa żywności w UE.

POWIEDZ TO, CO MASZ NA MYŚLI

Czy słuszne są moje obawy, że informacje zdrowotne na jogurcie nie mają wiele wspólnego z prawdą? Nie! W UE każde takie oświadczenie jest badane naukowo, a następnie zatwierdzane (lub nie) przez ekspertów z państw członkowskich. Celem jest zapewnienie, że wszystkie informacje zdrowotne na etykiecie są prawidłowe. Jeśli więc szukam żywności, która pomoże mi regulować poziom cholesterolu, mogę śmiało zaufać temu, co znajduje się na opakowaniu.

Jak to działa

Jedzenie produkowane bezpiecznie i uczciwie smakuje lepiej. Unijne przepisy z zakresu rolnictwa, ochrony środowiska i bezpieczeństwa żywności powodują, że produkty spożywcze są wytwarzane w zdrowym i kontrolowanym środowisku z poszanowaniem pracy rolników i lokalnych tradycji. Unia stosuje surowe procedury ochrony żywności w całym łańcuchu transportu — od rolnika przez skup po supermarket. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności dokładnie bada żywność, która trafia do europejskich konsumentów, wiec kiedy przychodzi pora obiadu, mogę po prostu zjeść go ze smakiem. 

  Czy wiesz, że...?

  3500

  /euandme/file/755_plhealthy-food.png

  produktów (około) jest zarejestrowanych w różnych unijnych programach kontroli jakości. Istnieją trzy logotypy, które można znaleźć na etykiecie: chroniona nazwa pochodzenia (PDO), chronione oznaczenie geograficzne (PGI) i gwarantowana tradycyjna specjalność (TSG).

  44 miliony

  /euandme/file/754_plhealthy-food2.png

  osób pracuje w branży rolno-spożywczej na obszarze UE.

  11%

  /euandme/file/753_plhealthy-food3.png

  to średni udział wydatków na żywność w budżecie rodzinnym – o połowę mniejszy niż w 1962 r.

  Zero

  /euandme/file/839_plnature5.png

  Od czasu wprowadzenia w 2006 r. zakazu do paszy dla zwierząt nie są dodawane żadne stymulatory wzrostu w postaci antybiotyków.

  Director's Video

  /euandme/file/21216_plOona: krótki film #EUandME w reżyserii Zaidy Bergroth

  Oona, reżyseria Zaida Bergroth

  Młoda, zdana na samą siebie dziewczyna, która zgubiła się w budzącym grozę lesie, aby odnaleźć drogę do domu, musi liczyć na pomoc niezwykłego przyjaciela.

  /euandme/file/21216_plOona: krótki film #EUandME w reżyserii Zaidy Bergroth

  /euandme/file/21217_plOona: oficjalna zapowiedź #EUandME

  /euandme/file/21218_plZa kulisami Oona: krótkiego filmu #EUandMe

  Digital stories

  “I’m dreaming of a world without food waste”

  Dalibor Matijević has founded some 6 start-ups in the last 8 years, combining lasting social innovation for people and for the environment. He embarked on this path as a child, helping all those who needed it. He is the founder and owner of the Robin Food store and trademark, which tackles global issues relating to social responsibility.

  You might want to read these

  The story of Dovile

  #EUandME Thanks to EU support, Dovile is able to learn more about marketing, business management and accounting in order to help create a successful peanut butter business.

  The story of Ingibjorg

  #EUandME Thanks to EU regulations, it is easy for Ingibjorg to find food suitable for her vegan diet.

  Czym jeszcze się pasjonujesz?

  Lubisz dobrze zjeść? Dowiedz się więcej o zrównoważonym życiu: