Ekologická spoločnosť

Výborne!
Sme radi, že ste sa nadchli
Ekologická spoločnosť
Zobraziť všetky záujmy
MOJA UDRŽATEĽNOSŤ. MÔJ ŽIVOT.

Recykluj, opätovne používaj, opravuj a zastav znečisťovanie morí  

ZMENA PRÍSTUPU K PLASTOM

Obal zo sendviča, plastová miska od šalátu alebo fľaša na vodu, ktoré po obede vyhodíš, sa len tak nevyparia, stane sa z nich odpad. Plast, ktorý bezmyšlienkovite zahodíš, skončí v oceánoch a ničí morský život. A všetko, čo sa dostane do morí, končí na tvojom tanieri. Odhaduje sa, že až 30 % rýb, ktoré kupuješ, má v tráviacom trakte plasty. EÚ to myslí so znižovaním plastového odpadu a s ochranou oceánov naozaj vážne, a preto sa zaviazala, že do roku 2030 budú v EÚ všetky plastové obaly recyklovateľné.

OPRAV, ZNOVA POUŽI, RECYKLUJ

Skôr než vyhodíš domáce spotrebiče, ktoré stále fungujú, poriadne sa zamysli. Ak chceme zaistiť trvalú udržateľnosť, musíme zmeniť naše myslenie o opätovnom používaní vecí. Pomocou konkrétnych nariadení o ekodizajne sa EÚ snaží zvyšovať účinnosť výrobkov a budovať spoločnosť, v ktorej sa tovar navrhuje s dôrazom na dlhú životnosť, jednoduchú opravu a recyklovateľnosť po uplynutí životnosti. Preto neváhaj a zaši si kabát , oprav vysávač a zrecykluj chladničku– je to dôležité pre naše hospodárstvo a ešte dôležitejšie pre životné prostredie.

ČO KEBY SI TO POŽIČAL?

Spomínaš si na to elektrické náradie, čo si pred rokmi kúpil? Pri práci v domácnosti si ho použil len dvakrát. Čo keby si sa oň podelil? Presadzovaním obehového hospodárstva EÚ povzbudzuje občanov, aby sa správali rozumne, chránili si a opätovne využívali všetko, čo vlastnia. Požičovne, opravovne a recyklačné miesta vznikajú po celej EÚ a podporujú ekologické, vyvážené a kreatívne využívanie a opätovné používanie produktov.

RECYKLÁCIA KOVOV

Aj pokazený starý televízor a nefunkčný laptop sú stále užitočné, lebo drahé kovy, ktoré v nich sú, sa dajú znova využiť. EÚ zabezpečuje, aby sa tieto drahé kovy získavali zodpovedne, bez zbytočného odpadu a tak, aby boli staré klávesnice a pokazené DVD prehrávače znova užitočné. Keď ti teda nabudúce hriankovač vypovie službu, môžeš prispieť k ochrane drahocenných prírodných zdrojov našej planéty a recyklovať ho.

SPRÍSŇOVANIE NORIEM

Všetci musíme prispieť k ochrane životného prostredia, a to platí aj pre EÚ. Vďaka právnym predpisom EÚ žiješ v spoločnosti, ktorá neustále zlepšuje svoje stratégie odpadového hospodárstva. Skládky, ktoré nedodržiavajú normy EÚ, sa rušia, verejné budovy sú energeticky efektívnejšie, vďaka čomu sa spotrebúva menej fosílnych palív, a recykluje sa viac odpadu ako kedykoľvek predtým. Sú tu však aj iné výhody, pretože investície EÚ prispeli k tomu, že sa až 7 miliónov ľudí pripojilo k novým alebo lepším zariadeniam na úpravu odpadových vôd. 

Ako to funguje?

EÚ sa mení zo spoločnosti, ktorá vytvára veľa odpadu, plytvá prírodnými zdrojmi a posilňuje zmenu klímy, na ekologické, trvalo udržateľné obehové hospodárstvo. Právne predpisy EÚ od spoločností vyžadujú, aby navrhovali produkty s dlhšou trvácnosťou, ktoré sa dajú jednoduchšie opraviť, opätovne použiť a recyklovať. EÚ si pri znižovaní množstva odpadu a jeho recyklácie stanovila ambiciózne ciele, pričom prioritou je nájsť spôsoby, ako premeniť odpad z jedného priemyselného odvetvia na surovinu v inom odvetví.

  Vedel si, že...?

  480 kg

  /euandme/file/765_skgreen-society.png

  Hmotnosť komunálneho odpadu, ktorý za rok vyprodukuje jeden obyvateľ EÚ – približne toľko váži medveď grizly.

  47 %

  /euandme/file/764_skgreen-society2.png

  komunálneho odpadu sa v roku 2016 zrecyklovalo alebo skompostovalo, čo predstavuje od roku 1995 nárast o 30 %.

  59 %

  /euandme/file/763_skgreen-society3.png

  podiel plastového odpadu, ktorý pochádza z obalov.

  4,2 milióna

  /euandme/file/762_skgreen-society4.png

  Počet ľudí v EÚ, ktorí v súčasnosti pracujú v ekologických priemyselných odvetviach alebo na ekologických pracovných miestach – tento sektor zaznamenáva od roku 2000 oveľa rýchlejší rast než ostatné sektory hospodárstva.

  500 EUR ročne

  /euandme/file/761_skgreen-society5.png

  Suma, ktorú môže ušetriť každá domácnosť v EÚ tým, že obmedzí plytvanie jedlom.

  Director's Video

  /euandme/file/21920_skOona: krátky film #EUandME v réžii Zaidy Bergrothovej

  Oona, réžia Zaida Bergroth

  Keď sa ocitne stratené v hrozivom lese, musí sa mladé dievča spoľahnúť na nečakaného priateľa, ktorý jej pomôže nájsť cestu domov.

  /euandme/file/21920_skOona: krátky film #EUandME v réžii Zaidy Bergrothovej

  /euandme/file/21921_skOona: oficiálna upútavka na film #EUandME

  /euandme/file/21922_skZábery zo zákulisia filmu Oona: krátky film #EUandMe

  Príbehy #EUandME

  The story of Jael

  #EUandME Thanks to the EU, she was able to reduce her plastic footprint and work in a packaging-free grocery store.

  You might want to read these

  “I’m dreaming of a world without food waste”

  Dalibor Matijević has founded some 6 start-ups in the last 8 years, combining lasting social innovation for people and for the environment. He embarked on this path as a child, helping all those who needed it. He is the founder and owner of the Robin Food store and trademark, which tackles...

  The Story of Josephine

  #EUandME Thanks to the EU, she has set up a company to manufacture eco-friendly cloth bags in order to curb plastic waste. 

  The story of Sandra

  #EUandME Thanks to the EU, she was able to study abroad which inspired her to combine her hobby of painting with ecology to reduce plastic bag usage.

  Čo ťa ešte zaujíma?

  Ak chceme šťastnú spoločnosť, mali by sme chrániť viac než len životné prostredie

  Čo si ceníš?

  Ľudia potrebujú ochranu.Informácie prestavujú moc, a preto by sme mali svoje údaje uchovávať v bezpečí