“Zaļa” sabiedrība

Lieliski!
Priecājamais, ka tavā interešu lokā ir
“Zaļa” sabiedrība
Skatīt visas aizraušanās
MANA ILGTSTPĒJA. MANA DZĪVE.

Plastmasas pārstrāde, atkārtota izmantošana, remontēšana un neļaušana plastmasai nonākt mūsu jūrās

MAINI UZSKATUS PAR PLASTMASU

Kad tu izmet sviestmaizes iepakojumu, salātu kasti vai ūdens pudeli, tā nepazūd, bet kļūst par atkritumiem. Tevis nepārdomāti izmestā plastmasa nokļūst okeānos un iznīcina dzīvību mūsu jūrās. Kas nonāk jūrās, nonāk uz mūsu galda. Aplēsts, ka 30 % nopirkto zivju zarnās var būt plastmasa. ES ir nopietni apņēmusies līdz 2030. gadam samazināt atkritumos izmestās plastmasas daudzumu, pasargāt okeānus no tiem un padarīt visu plastmasas iepakojumu pārstrādājamu.

REMONTĒ, IZMANTO ATKĀRTOTI, ATKĀRTO

Rūpīgi pārdomā, pirms izmet vēl funkcionējošas sadzīves tehnikas ierīces — lai nodrošinātu ilgtspēju, mums ir jāmaina veids, kādā mēs domājam par lietu atkārtotu izmantošanu. Uzlabojot produktu efektivitāti ar īpašu ekodizaina regulējumu, ES veido sabiedrību, kas ražo ilgizturīgas, viegli remontējamas preces, kuras to lietderīgās izmantošanas laika beigās var tikt pārstrādātas. Tāpēc sašuj mēteli, salabo putekļsūcēju un nodod pārstrādei ledusskapi — tas ir vērtīgs mūsu ekonomikas resurss un nāk par labu videi!

ES TEV

Vai atceries to jaudīgo instrumentu, kuru nopirki pirms dažiem gadiem? Tikai divas reizes izmantoji to mājas remontdarbos. Varbūt labāk būtu bijis to izmantot kopīgi ar citiem? ES virzība uz aprites ekonomiku iedrošina pilsoņus rīkoties pārdomāti, taupot un izmantojot atkārtoti savas mantas. Visā ES tiek veidoti aizņemšanās centri, remontdarbu kafejnīcas un pārstrādes veikaliņi, kas veicina “zaļu”, harmonisku un radošu pieeju produktu izmantošanai un atkārtotai izmantošanai.

METĀLU PĀRVALDĪBA

Vai tas būtu salūzis vecais televizors vai vairs nestrādājošs klēpjdators, tavām elektroierīcēm joprojām ir pielietojums — tajās esošie dārgmetāli var tikt izmantoti atkārtoti. ES rūpējas par to, lai šie dārgmetāli tiktu pareizi izņemti, tādējādi samazinot atkritumus un atjaunojot vecu klaviatūru un salūzušu DVD atskaņotāju noderīgumu. Tāpēc nākamreiz, kad tavs tosteris iziet no ierindas, vari nodot to pārstrādei, lai veicinātu planētas vērtīgo dabas resursu aizsardzību.

PAAUGSTINOT STANDARTUS

Mums visiem ir jāpieliek roka vides uzlabošanā — un ar ES nav citādi. ES likumdošanas tiešā ietekmē dzīvojam sabiedrībā, kurā pastāvīgi tiek uzlabotas atkritumu apsaimniekošanas stratēģijas. ES standartiem neatbilstoši atkritumu poligoni tiek slēgti, sabiedriskas nozīmes ēkas kļūst energoefektīvākas, mazinot patērētās fosilās degvielas daudzumu, un tiek pārstrādāts arvien vairāk atkritumu. Turklāt ES veiktie ieguldījumi 7 miljoniem iedzīvotāju ir nodrošinājuši pieeju jaunām vai uzlabotām notekūdeņu attīrīšanas iekārtām. 

KĀ TAS DARBOJAS?

ES pāriet no patērētājsabiedrības, kas tērē dabas resursus un veicina klimata pārmaiņas, uz “zaļu” un ilgtspējīgu aprites ekonomiku. Saskaņā ar ES noteikumiem uzņēmumiem ir jāveido produkti tā, lai tie kalpotu ilgāk, būtu viegli remontējami, atkārtoti izmantojami un pārstrādājami. Ir noteikti vērienīgi atkritumu daudzuma mazināšanas un pārstrādes mērķi, un prioritāte ir centieni vienas nozares atkritumus pārvērst citas nozares izejvielās.

  Vai zināji?

  480 kg

  /euandme/file/765_lvgreen-society.png

  Tik daudz sadzīves atkritumu ES viens cilvēks saražo gada laikā. Tik aptuveni sver viens grizlilācis!

  47%

  /euandme/file/764_lvgreen-society2.png

  Tik daudz sadzīves atkritumu 2016. gadā tika pārstrādāti vai kompostēti — šis skaitlis kopš 1995. gada ir pieaudzis par 30 %.

  59 %

  /euandme/file/763_lvgreen-society3.png

  Tik liels ir iepakojuma īpatsvars kopējā plastmasas atkritumu apjomā.

  4,2 miljoni

  /euandme/file/762_lvgreen-society4.png

  Tik daudz cilvēku ES šobrīd strādā ekonozarēs un zaļajās darbvietās. Kopš 2000. gada šī ekonomikas nozare ir augusi daudz straujāk nekā jebkura cita.

  500 eiro gadā

  /euandme/file/761_lvgreen-society5.png

  Tik daudz katra ES mājsaimniecība varētu ietaupīt, samazinot pārtikas atkritumu daudzumu.

  Režisora video

  /euandme/file/21156_lvRežisores Zaida Bergrotas #EUandME kampaņas īsfilma “Oona”

  Oona, režisore Zaida Bergrota (Zaida Bergroth)

  Nošķīrusies no citiem un apmaldījusies draudīgā mežā, meitene saprot, ka viņai ir jāpaļaujas uz negaidīta drauga palīdzību, lai atrastu ceļu mājup.

  /euandme/file/21156_lvRežisores Zaida Bergrotas #EUandME kampaņas īsfilma “Oona”

  /euandme/file/21157_lv#EUandME kampaņas īsfilmas “Oona” oficiālie reklāmkadri

  /euandme/file/21158_lv#EUandMe kampaņas īsfilmas “Oona” aizkadra ainas

  #EUandME stāsti

  The story of Jael

  #EUandME Thanks to the EU, she was able to reduce her plastic footprint and work in a packaging-free grocery store.

  You might want to read these

  “I’m dreaming of a world without food waste”

  Dalibor Matijević has founded some 6 start-ups in the last 8 years, combining lasting social innovation for people and for the environment. He embarked on this path as a child, helping all those who needed it. He is the founder and owner of the Robin Food store and trademark, which tackles...

  The Story of Josephine

  #EUandME Thanks to the EU, she has set up a company to manufacture eco-friendly cloth bags in order to curb plastic waste. 

  The story of Sandra

  #EUandME Thanks to the EU, she was able to study abroad which inspired her to combine her hobby of painting with ecology to reduce plastic bag usage.

  The Story of Demetra

  #EUandME Thanks to EU funding, she is able to utilise her InnovOleum project to promote healthy, environmentally friendly schools.

  The story of Jill

  #EUandME Jill is passionate about protecting nature and creating a sustainable Europe. The EU supports her every step of the way.

  The story of Ev

  #EUandME Thanks to EU support, Ev set up her company, Straw by Straw, to fight against plastic straws and other single-use plastic products. She uses dried grain stems as straws in 50 locations around Europe.

  Valtera stāsts

  #EUandME Pateicoties ES, Valters var izglītot patērētājus par ikdienas atkritumu samazināšanu un palīdzēt ieviest ES iniciatīvas, lai veicinātu atbildīgu ēšanu.

  Kas vēl tevi aizrauj?

  Lai sabiedrība būtu laimīga, mums ir jāsaglabā ne tikai vide

  Ko tu uzskati par vērtību?

  Ir jāaizsargā cilvēki!Informācija ir vara — mums ir jāgādā par mūsu datu drošību