Roheline ühiskond

Suurepärane!
Tore, et oled nii innukas!
Roheline ühiskond
Kuva kõik teemad
MINU JÄTKUSUUTLIKKUS. MINU ELU.

Võta ringlusse, taaskasuta, paranda ning peata plasti sattumine meie meredesse 

PLASTIKU ÜMBERHINDAMINE

Kui viskan pärast lõunat oma võileiva kilekoti, salatikarbi või veepudeli ära, siis tegelikult need ei kao kuhugi, vaid muutuvad jäätmeteks. Plastik, mille viskan mõtlemata minema, satub meie ookeanidesse ja laastab meie mereelu. Ja mis satub meie vetesse, jõuab ka meie taldrikule; 30% kaladel on kõhus plastikut. Hinnanguliselt 30% ostetud kalast võib oma sooles sisaldada plasti. ELil on äravisatava plasti koguse vähendamisega tõsi taga. Eesmärk on hoida ära selle sattumine ookeanidesse ja muuta kõik plastpakendid 2030. aastaks ringlussevõetavaks.

PARANDA, TAASKASUTA, KORDA

Mõtle veel kord, kui hakkad veel töökorras kodumasinaid ära viskama – jätkusuutlikkuse saavutamiseks peame muutma oma mõtlemist asjade taaskasutamise suhtes. EL on kehtestanud konkreetseid ökodisaini nõudeid ning selle abil suurendanud toodete tõhusust. See aitab ELil ehitada üles ühiskonda, kus kaubad on loodud kestma, neid on lihtne parandada ja nende kasutuskestuse lõppedes ka lihtne ringlusse võtta. Nii et õmble auk kinni, paranda tolmuimeja ja saada külmkapp taasringlusesse – need on väärtuslikud ressursid meie majanduse jaoks ja see on parem meie keskkonnale!

MINULT SINULE

Mäletad seda elektritööriista, mille aastaid tagasi ostsin? Olen seda vaid paar korda kasutanud. Võib-olla oleksin pidanud seda ka teistega jagama? EL liigub ringmajanduse suunas, et julgustada inimesi olema nutikad, kui tegu on säästmise ja taaskasutusega. Kõikjal ELis on tõusutrendis kaupluste laenutamine, kohvikute remontimine ja butiikide ringlussevõtmine. Nii soodustame rohelist, harmoonilist ja loomingulist viisi toodete kasutamiseks ja taaskasutamiseks.

METALLIDE KÄITLUS

Olgu selleks katki läinud teler või otsad andnud arvuti, mu elektrilistel masinatel on ikka veel eesmärk – nende sees olevaid väärtuslikke metalle saab uuesti kasutada. EL tagab nende väärtuslike metallide nõuetekohase eraldamise, et piirata jäätmete tekkimist. Nii on vanast klaviatuurist või katkisest DVD-mängijast ka edaspidi kasu. Nii, et kui mu röster otsad annab, saan kaitsta planeedi väärtuslikke ressursse, kui selle taasringlusesse annan.

RANGEMAD STANDARDID

Me kõik peame andma oma panuse keskkonda – ka Euroopa Liit. ELi seadusandluse otsese tulemusena elan ühiskonnas, mis jätkuvalt parandab oma jäätmekäitlusstrateegiat. Prügilad, mis ei vastanud ELi standarditele, on suletud, avalikud hooned on nüüd energiasäästlikumad, mis tähendab vähem fossiilkütuste tarbimist ja rohkem jäätmeid taaskäitlusesse kui kunagi varem. Ja lisaks on ELi investeering taganud, et 7 miljonit inimest on ühendatud uute või parandatud reoveekäitlusrajatistega. 

Kuidas see toimib?

EL on üle minemas äraviskamise mentaliteediga ühiskonnast, mis raiskab looduslikke ressursse ja toidab kliimamuutust, rohelisele ja säästvale ringmajandusele. ELi eeskirjade kohaselt peavad ettevõtted nüüd valmistama tooteid, mis kestavad kauem ning mida on lihtne parandada, taaskasutada ja ringlusse võtta. Ambitsioonikad jäätmete vähendamise ja taaskäitlemise eesmärgid on seatud ning prioriteediks on leida viise, kuidas muuta ühe tööstuse jäätmed teise tööstuse toormaterjaliks.

  Kas teadsid?

  480 kg

  /euandme/file/765_etgreen-society.png

  ELis ühe aasta jooksul ühe inimese poolt tekitatud olmejäätmete kaal – umbes sama palju kaalub umbes!

  47%

  /euandme/file/764_etgreen-society2.png

  olmejäätmetest anti taaskasutusse või kompostiti 2016. aastal – 30% kasv 1995. aastast.

  59%

  /euandme/file/763_etgreen-society3.png

  Plastijäätmete osa, mis tuleb otse pakenditest.

  4,2 miljonit

  /euandme/file/762_etgreen-society4.png

  Inimeste arv ELis, kes töötavad praegu ökotööstustes või keskkonnasäästlikel töökohtadel – sektor, mis on 2000. aastast alates kasvanud palju kiiremini kui muud majandusvaldkonnad.

  500 eurot aastas

  /euandme/file/761_etgreen-society5.png

  Summa, mida iga majapidamine ELis saaks toidujäätmete vähendamise pealt säästa.

  Director's Video

  /euandme/file/21730_etOona: #EUandME lühifilm, režissöör Zaida Bergroth

  Oona, režissöör Zaida Bergroth

  Hirmuäratavasse metsa eksinud noor tüdruk peab lootma ebatavalise sõbra abile, et leida tee koju.

  /euandme/file/21730_etOona: #EUandME lühifilm, režissöör Zaida Bergroth

  /euandme/file/21732_etOona: #EUandME ametlik treiler

  /euandme/file/21733_etLühifilmi Oona kulisside taga: #EUandMe lühifilm

  Digital stories

  The story of Jael

  #EUandME Thanks to the EU, she was able to reduce her plastic footprint and work in a packaging-free grocery store.

  You might want to read these

  “I’m dreaming of a world without food waste”

  Dalibor Matijević has founded some 6 start-ups in the last 8 years, combining lasting social innovation for people and for the environment. He embarked on this path as a child, helping all those who needed it. He is the founder and owner of the Robin Food store and trademark, which tackles...

  The Story of Josephine

  #EUandME Thanks to the EU, she has set up a company to manufacture eco-friendly cloth bags in order to curb plastic waste. 

  The story of Sandra

  #EUandME Thanks to the EU, she was able to study abroad which inspired her to combine her hobby of painting with ecology to reduce plastic bag usage.

  Mis teema sulle veel huvi pakub?

  Õnneliku ühiskonna tagamiseks peaksime kaitsma enamat kui vaid keskkonda.

  Mis on sinu jaoks väärtuslik?

  Inimesed vajavad kaitset!Informatsioonis peitub jõud, seetõttu peame andmeid turvaliselt säilitama.