Boj proti zmene klímy

Výborne!
Sme radi, že ste sa nadchli
Boj proti zmene klímy
Zobraziť všetky záujmy
MOJA PLANÉTA. MÔJ ŽIVOT.

Bojuj proti zmene klímy

V RÝCHLOM PRUHU

Nafúkaj pneumatiky bicykla alebo schmatni električenku a nasadni na najbližší autobus. EÚ investuje 2,7 miliardy EUR do udržateľných a digitalizovaných projektov verejnej dopravy, akými sú električky alebo výskum alternatívnych palív. Bez ohľadu na to, aký dopravný prostriedok si vyberieš, z bodu A do bodu B sa vieš dostať s minimálnym vplyvom na životné prostredie.  

ZNÍŽENIE MNOŽSTVA OXIDU UHLIČITÉHO

Potrebuješ pomôcť pri znižovaní svojej uhlíkovej stopy? EÚ investuje do výskumu zameraného na zníženie množstva oxidu uhličitého, ktoré spoločne vytvárame. Každoročne sa na podporu projektov v oblasti klímy vynaloží až 20 % celkového rozpočtu EÚ, t. j. 180 miliárd EUR. Ide napríklad o projekty zamerané na vytváranie spoľahlivejších emisných testov pre nové vozidlá alebo na zabezpečenie toho, že do roku 2020 všetky nové budovy vyprodukujú toľko energie, koľko samy spotrebujú.

DOBIŤ A VYRAZIŤ

Si pripravený rozlúčiť sa s benzínovými a dieselovými autami a kúpiť si elektrické auto? V EÚ existuje takmer 120 000 nabíjacích staníc, na ktorých si dobiješ batériu na 100 %. EÚ tiež investovala 41,8 milióna EUR do iniciatívy celoeurópskej elektromobility s názvom Green eMotion. V spolupráci s výrobcami, univerzitami a ďalšími subjektmi presadzuje, aby sa v našich mestách využívalo viac elektrických vozidiel, čím sa stanú čistejšie a energeticky účinnejšie. 

EKOLOGICKÝ ŽIVOT

Malými zmenami svojho životného štýlu dokážeš robiť veľké veci. Možno stačí len zhasnúť svetlo v izbe, keď tam nie si, alebo si kúpiť hrubšie závesy, aby bolo doma teplejšie. Pri výbere domácich spotrebičov môžeš využiť systém energetických štítkov, ktorými sa označujú domáce spotrebiče v celej EÚ. Ten ti napovie, že ak si kúpiš elektrickú rúru triedy A+, a nie triedy D, ušetríš až 230 EUR na platbách za energiu.

OBNOVITEĽNÁ REVOLÚCIA

Máš väčšie ambície ako len zhasínať svetlo a používať verejnú dopravu? A čo tak nainštalovať si niekoľko strešných solárnych panelov alebo veternú turbínu? Rozhodne tým zlepšíš svoju uhlíkovú stopu a znížiš účet za energiu. Cieľom EÚ je do roku 2030 získať najmenej 27 % energie EÚ z obnoviteľných zdrojov. A investuje neuveriteľných 40 miliárd EUR do podpory hospodárstva s nízkou produkciou uhlíka. Máš pred sebou svetlú a udržateľnú budúcnosť! Pomocou mini solárnych panelov môžeš dokonca nabiť svoj telefón, takže ak svieti slnko, tvojej „selfie“ už nič nebude stáť v ceste.

PRISPÔSOBOVANIE SA BUDÚCNOSTI

Znepokojujú ťa extrémne výkyvy počasia a zvyšujúca sa hladina morí? EÚ pomáha posilňovať odolnosť komunít voči následkom zmeny klímy, napríklad obnovou mokradí a zelených zón, ktoré fungujú ako prirodzená ochranná bariéra proti zvyšovaniu hladiny mora. Zároveň podporuje vybudovanie zelených plôch v obciach, ktoré im pomôžu v boji proti znečisťovaniu ovzdušia a vlnám horúčav. Komunity dokonca nachádzajú spôsoby lepšej ochrany vody. Jedným z nich je napríklad vlastná čistička, pomocou ktorej môžeš používať recyklovanú vodu z drezu a sprchy na splachovanie záchodu.

Ako to funguje?

EÚ má vo svete popredné postavenie v boji proti zmene klímy. Vychádza z ambiciózneho prístupu k ochrane našej planéty prostredníctvom záväzku plniť ciele stanovené v Parížskej dohode. Na základe právnych predpisov EÚ sa od členských krajín vyžaduje, aby investovali do obnoviteľných zdrojov energie. Automobilky pôsobiace v Európe tak musia v súlade s legislatívou EÚ vykonávať drastické opatrenia na zníženie emisií z automobilov a dodávok.EÚ však podniká kroky aj v tvojej obci. Napríklad formou finančnej podpory na nové technológie a dopravné systémy šetrné k životnému prostrediu alebo prípravou miestnych komunít na zmeny klímy. 

  Vedel si, že...?

  17 %

  /euandme/file/777_skclimate-change.png

  energie v EÚ sa vyrába z obnoviteľných zdrojov, čo je v porovnaní s rokom 2004 dvojnásobný nárast.

  2014

  /euandme/file/776_skclimate-change2.png

  Rok, v ktorom EÚ splnila svoj cieľ znížiť do roku 2020 emisie skleníkových plynov o 20 %. EÚ v budúcnosti plánuje výrazne znížiť emisie o 40 % do roku 2030 a o ďalších 80 % až 95 % do roku 2050.

  40 %

  /euandme/file/775_skclimate-change3.png

  emisií CO2 súvisí s prevádzkou budov. Doprava predstavuje relatívne malý podiel.

  175 Mtoe

  /euandme/file/774_skclimate-change4.png

  (miliónov ton ekvivalentu ropy) je možné do roku 2020 ušetriť pomocou ekologického dizajnu a označovania energetickej účinnosti – toto množstvo zodpovedá ročnej celkovej spotrebe energie v Taliansku. 

  70 %

  /euandme/file/773_skclimate-change5.png

  pokles ceny solárnych panelov za posledných 7 rokov. Čo je však ešte dôležitejšie, v roku 2011 sa 70 % zo 100 GW solárnych panelov inštalovaných na celom svete nachádzalo v EÚ.

  Ochlaď sa

  /euandme/file/772_skclimate-change6.png

  10 % rozšírenie priestorov so zeleňou v meste dokáže znížiť teplotu až o 3 – 4 %, čo na druhej strane zníži potrebu používať klimatizáciu. 

  Director's Video

  /euandme/file/21920_skOona: krátky film #EUandME v réžii Zaidy Bergrothovej

  Oona, réžia Zaida Bergroth

  Keď sa ocitne stratené v hrozivom lese, musí sa mladé dievča spoľahnúť na nečakaného priateľa, ktorý jej pomôže nájsť cestu domov.

  /euandme/file/21920_skOona: krátky film #EUandME v réžii Zaidy Bergrothovej

  /euandme/file/21921_skOona: oficiálna upútavka na film #EUandME

  /euandme/file/21922_skZábery zo zákulisia filmu Oona: krátky film #EUandMe

  Čo ťa ešte zaujíma?

  Znepokojuje ťa stúpajúca hladina morí?

  Musíme konať hneď teraz!

  Chceš si nájsť prácu, ktorá pomôže vyriešiť túto krízuZriedkavé choroby sú väčšou hrozbou

  Zaujíma ťa problematika zmeny klímy? Potom môžeš využiť tieto možnosti: