Walka ze zmianami klimatu

Świetnie!
A więc Twoja pasja to:
Walka ze zmianami klimatu
Wyświetl wszystkie pasje
MOJA PLANETA. MOJE ŻYCIE.

Przyczyń się do walki ze zmianami klimatycznymi

ZAWSZE W RUCHU

Napompuj opony w rowerze, weź bilet miesięczny i znajdź najbliższą stację metra. UE inwestuje 2,7 miliarda euro w zrównoważone i cyfrowe projekty transportu publicznego, takie jak tramwaje elektryczne czy badania nad paliwami alternatywnymi. Dzięki temu mogę zawsze dostać się z punktu A do punktu B przy minimalnym wpływie na środowisko.  

ZMNIEJSZENIE EMISJI DWUTLENKU WĘGLA

Chcę redukować swój ślad węglowy. UE inwestuje w badania pozwalające zmniejszyć ilość emisji dwutlenku węgla przez nas wszystkich. Każdego roku nawet 20% całego budżetu UE – czyli 180 miliardów euro – jest przeznaczane na wsparcie projektów związanych z klimatem. Są one bardzo różnorodne – od opracowywania coraz dokładniejszych pomiarów emisji nowych samochodów czy nowoczesnych budynków, które do 2020 r. będą całkowicie samowystarczalne energetycznie.

NAŁADUJ BATERIE I W DROGĘ

Czas pożegnać się z pojazdami spalinowymi. Nadchodzi era samochodów elektrycznych. W UE jest już prawie 120 000 punktów ładowania pojazdów elektrycznych. UE zainwestowała też 41,8 miliona euro w inicjatywę Green eMotion. We współpracy z producentami, uniwersytetami i liderami przemysłu realizowane są programy zachęcające do korzystania z pojazdów elektrycznych, dzięki czemu miasta są czystsze i wydajniejsze energetycznie. 

EKOLOGIA NA CO DZIEŃ

Niewielkie zmiany codziennych przyzwyczajeń mogą mieć duży wpływ na ochronę środowiska. Wystarczy na przykład gasić światło, wychodząc z pomieszczania lub kupić grubsze zasłony i przykręcić kaloryfery. Mogę też kupować produkty AGD oznaczone specjalnymi unijnymi etykietami energetycznymi . Zakup sprzętu klasy A+ zamiast D pozwoli mi zaoszczędzić nawet 230 euro na opłatach za prąd.

REWOLUCJA ODNAWIALNA

Chcesz zrobić coś więcej niż tylko wyłączyć światło i korzystać z transportu publicznego? Czemu nie zainstalować paneli słonecznych na dachu albo turbiny wiatrowej, które jeszcze bardziej zmniejszą emisję dwutlenku węgla i rachunki za prąd. Do 2030 r. UE zamierza pozyskiwać co najmniej 27% energii ze źródeł odnawialnych. Inwestuje przy tym zawrotną kwotę 40 miliardów euro we wspieranie gospodarki niskoemisyjnej. Moja przyszłość jest jasna i zrównoważona! Mogę nawet ładować telefon, korzystając z mini-paneli słonecznych, więc jeśli na niebie jest słońce, nic mi nie przeszkodzi w zrobieniu selfie.

PRZYGOTUJ SIĘ NA PRZYSZŁOŚĆ

Martwisz się perspektywą ekstremalnych warunków pogodowych oraz rosnącego poziomu mórz i oceanów? UE podejmuje działania zabezpieczające jej mieszkańców przed skutkami zmian klimatycznych poprzez rekultywację terenów podmokłych i lasów, które w naturalny sposób zapobiegają podnoszeniu się poziomu mórz, a także pomaga w rewitalizacji miejskich obszarów zielonych, które poprawiają jakość powietrza i zapobiegają falom upałów. Realizowane są również inicjatywy na rzecz poprawy wydajności zużycia wody – instaluje się na przykład zbiorniki do uzdatniania wody pozwalające ponownie wykorzystywać wodę z mycia naczyń i kąpieli do spłukiwania toalet.

Jak to działa

UE jest światowym liderem w walce ze zmianami klimatycznymi. Podejmuje ambitne działania w kierunku ochrony planety poprzez realizację celów wyznaczonych w ramach Porozumienia Paryskiego. Regulacje unijne nakładają na państwa członkowskie obowiązek inwestowania w odnawialne źródła energii, a na działających w Europie producentów samochodów — obowiązek podjęcia zdecydowanych kroków w stronę redukcji emisji.Ale UE podejmuje działania również w mojej miejscowości — od finansowania nowych ekologicznych technologii i środków transportu po przygotowanie lokalnych społeczności na realia zmian klimatycznych. 

  Czy wiesz, że...?

  17%

  /euandme/file/777_plclimate-change.png

  energii w UE pochodzi ze źródeł odnawialnych – to dwa razy więcej niż w 2004 r.

  2014

  /euandme/file/776_plclimate-change2.png

  to rok, w którym UE osiągnęła zaplanowany na 2020 r. cel zredukowania emisji gazów cieplarnianych o 20%. UE dąży do ograniczenia emisji o 40% do 2030 r., z kolei przywódcy UE zobowiązali się zredukować ją do 2050 r. o 80–95%.

  40%

  /euandme/file/775_plclimate-change3.png

  emisji CO2 pochodzi z budynków. Transport odpowiada za stosunkowo niewielki procent zanieczyszczeń węglowych.

  175 Mtoe

  /euandme/file/774_plclimate-change4.png

  (milionów ton ekwiwalentu ropy naftowej) będzie można zaoszczędzić do 2020 r. dzięki ekoprojektowi oraz etykietowaniu energetycznemu – taką ilość energii zużywają rocznie Włochy. 

  70%

  /euandme/file/773_plclimate-change5.png

  mniej kosztują dziś panele słoneczne w porównaniu z ich ceną 7 lat temu. Co więcej, w 2011 r. 70% wszystkich zainstalowanych na świecie paneli słonecznych o mocy 100 GW zamontowano w UE.

  Ochłodzenie

  /euandme/file/772_plclimate-change6.png

  Zwiększenie powierzchni obszarów zielonych w miastach o 10% może obniżyć temperaturę o 3–4%, co z kolei zmniejszy zapotrzebowanie na korzystanie z klimatyzacji. 

  Director's Video

  /euandme/file/21216_plOona: krótki film #EUandME w reżyserii Zaidy Bergroth

  Oona, reżyseria Zaida Bergroth

  Młoda, zdana na samą siebie dziewczyna, która zgubiła się w budzącym grozę lesie, aby odnaleźć drogę do domu, musi liczyć na pomoc niezwykłego przyjaciela.

  /euandme/file/21216_plOona: krótki film #EUandME w reżyserii Zaidy Bergroth

  /euandme/file/21217_plOona: oficjalna zapowiedź #EUandME

  /euandme/file/21218_plZa kulisami Oona: krótkiego filmu #EUandMe

  Czym jeszcze się pasjonujesz?

  Martwisz się rosnącym poziomem mórz i oceanów?

  Musimy działać już teraz!

  Chcę znaleźć pracę, która pomoże mi zwalczyć ten kryzysRzadkie choroby stanowią poważne zagrożenie

  Interesujesz się zmianami klimatu? To może być dla Ciebie ważne: