Tarbijaõigused

Suurepärane!
Tore, et oled nii innukas!
Tarbijaõigused
Kuva kõik teemad
MINU OSTUD. MINU ELU.

Internetist ostetud kaupade tagastamine 14 päeva jooksul ja teised tarbijaõigused

Vale suurus?

Olin vist teksade ostmisel internetist liialt kõrgete ootustega. Kuid tarbijana ELis on mul õigus mistahes internetist, telefoni või postimüügi teel ostetud kaup 14 päeva jooksul tagastada. Kui toode on ideaalses seisukorras ja seda saab edasi müüa, saan raha täies ulatuses tagasi või vahetusõiguse. Ilma argumentideta, ilma küsimusteta ja selgitusi pole vaja anda. Nii et saan teksad tagasi saata ja otsida need, mis sobivad paremini.

Liiga hea, et olla tõsi

Leidsin suurepärase hinnaga jalgratta, kuid arvan, et seal on mingi konks. Ettevõtetel, mis tegutsevad mistahes ELi liikmesriigis, on keelatud eksitavate reklaamidega oma toodete või teenuste andmeid moonutada. Seega, kui saan toote kätte, kuid see ei vasta minu ootustele, saan oma õigust kasutada ja nõuda seda, mida lubati või küsida raha tagasi. 

Loe väikeses kirjas tekst läbi

Laenu- või krediitkaardilepingule allakirjutamine võib olla hirmuäratav kogemus, eriti siis, kui kardan, et dokumendis võib olla punkt, mis võib mulle maksma minna poole minu sissetulekust. Aga ELis seda ei juhtu. Kõik lepingud peavad olema selgelt sõnastatud, arusaadavad ning ilma ebaõiglaste tingimuste ja nõueteta. Seega on mul õigus enne allkirjastamist ebameeldiva üllatuse vältimiseks kontrollida, et kõik tingimused on selgelt arusaadavad.

Kahjustatud tooted

On olukordi, mis meis kõigis hirmu tekitavad – vilkuv punane tuli annab märku, et mu pesumasin on katki. Kõigile EList ostetud toodetele kehtib vähemalt 2-aastane garantii, seega kui ostetud toode ei tööta nii nagu vaja, saan lasta selle tasuta parandada või välja vahetada. Seega võin pesumaja unustada – mu pesumasin on peagi jälle töökorras.

Õigeks ajaks

Keegi meist ei taha oma sõbra sünnipäeva ära rikkuda, kuid vahel võib juhtuda, et kingituse tellimisel internetist ei jõua see sünnipäevaks kohale. Sõber võib jääda tühjade kätega, kuid kõik ei ole veel kadunud. Kui ma ei saa kaupu 30 päeva jooksul pärast ostu sooritamist kätte, saan ELi seaduse kohaselt kauplejat sellest teavitada ja anda talle kohaletoimetamiseks veel ühe nädala. Kui mul pole kaupu ka pärast pikendusperioodi, saan oma tellimuse tühistada ja tagasimakset nõuda. Kui mu tellimus oli mõeldud konkreetseks tähtpäevaks, nt sünnipäevaks, ei pea ma kauplejale lisanädala võimalust välja pakkuma ja saan oma tellimuse 30 päeva möödumisel tühistada.

Sinu poolel

Kas sul on probleeme kauplejaga teises ELi riigis? Su uus kott on võltsing või päikeseprillid olid kriibitud, kui need kätte said? Euroopa Liit pakub igas liikmesriigis, Islandil ja Norras Euroopa tarbijakeskuste kaudu tasuta nõu ja tuge. Kui ma ei jõua kauplejaga lahenduseni, saan abi küsida veebipõhise vaidluste lahendamise platvormi kaudu. Selle süsteemi kaudu saan õiglase lahenduse oma vaidlusele ja seda kas tasuta või väikese tasu eest. See tähendab ka seda, et kauplejad saavad kliendisuhete loomisel ja parandamisel vältida kulukaid kohtumenetlusi.

Kuidas see toimib?

ELi tarbijana on mul õigus õiglasele kohtlemisele: saan lasta ostetud kauba parandada või välja vahetada, kui see kahe aasta jooksul katki läheb, või tagastada Internetist ostetud toote 14 päeva jooksul, lisaks on mul õigus teenuse tellimuse korral saada selge ja mõistetav leping. Ostude tegemisel internetist, telefoni või postimüügi teel või tänaval asuvast kauplusest on ELi eeskirjade eesmärk selgus, lihtsus ja õiglus.

  Kas teadsid?

  71%

  /euandme/file/678_etconsumer-rights.png

  16–24-aastaste internetikasutajate protsent, kes ostavad veebilehtede kaudu.

  18%

  /euandme/file/677_etconsumer-rights2.png

  internetist tehtud ostude arvu kasv vahemikus 2007–2017.

  32 000

  /euandme/file/676_etconsumer-rights3.png

  Euroopa tarbijakeskustele esitatud piiriüleste kaebuste arv 2013. aastal, 66% nendest olid seotud internetist tehtud ostudega.

  Tasuta

  /euandme/file/675_etconsumer-rights4.png

  kauplustel ja kauplejatel ELis ei ole luba rakendada mis tahes lisatasusid mu ostudele, kui kasutan krediit- või deebetkaarti.

  Tülide lahendamine

  /euandme/file/674_etconsumer-rights5.png

  ma ei leia internetis kauplejaga ühist keelt. Tasuta nõu ja toe saamiseks saan pöörduda Euroopa tarbijakeskuse poole.

  Director's Video

  /euandme/file/21669_etDebut: #EUandME lühifilm, režissöör Dalibor Matanić

  Debut, režissöör Dalibor Matanić

  Noor Horvaatia talunik unistab profijalgpalluri karjäärist. Enne suuri tegusid jalgpalliväljakul peab ta aga kõigepealt silmitsi seisma sellega, kes ta tegelikult on.

  /euandme/file/21669_etDebut: #EUandME lühifilm, režissöör Dalibor Matanić

  /euandme/file/21670_etDebut: #EUandME ametlik treiler

  /euandme/file/21674_etLühifilmi Debut kulisside taga: #EUandMe lühifilm

  #EUandME lood

  The Story of Filippa

  #EUandME Thanks to the EU, she was able to get compensation for a delayed flight.

  Mis teema sulle veel huvi pakub?

  Klõpsad aina nuppu & Lisa ostukorvi?

  Kas oled veebiostleja?

  Ma ei ole kunagi levist väljas!Ma eelistan värsket õhku

  Oled ostusõltlane? Sulle võivad huvi pakkuda järgmised teemad: