Občianske práva

Výborne!
Sme radi, že ste sa nadchli
Občianske práva
Zobraziť všetky záujmy
MÔJ HLAS. MÔJ ŽIVOT.

Hlasuj, kandiduj v európskych voľbách a pomôž riešiť problémy Európy

Poď voliť

Chceš dosiahnuť zmenu? Svoj názor vyjadríš zreteľne a nahlas, keď pôjdeš voliť. Ako občan EÚ máš právo voliť vo voľbách do Európskeho parlamentu a v komunálnych voľbách, bez ohľadu na to, v ktorej krajine EÚ žiješ. Nezáleží na tom, či volíš poslanca Európskeho parlamentu, aby diskutoval o veľkých témach, ktoré ovplyvňujú tvoj každodenný život, alebo si vyberáš člena miestneho zastupiteľstva, aby zastupoval tvoje postoje pri riešení miestnych problémov, ktoré sa ťa týkajú. Hlasovanie je ten najlepší spôsob, akým môžeš ovplyvňovať politiku v otázkach, ktoré ťa zaujímajú. Budúce európske voľby sa uskutočnia v dňoch 23. až 26. mája 2019.

Choď príkladom

Nesúhlasíš s tým, čo hovoria politici v televízii? Máš množstvo dobrých nápadov, ktoré by zlepšili životy občanov v celej Európe? Kandiduj vo voľbách a pomôž formovať budúcnosť EÚ! Ako občan EÚ sa môžeš stať kandidátom vo voľbách do Európskeho parlamentu a miestneho zastupiteľstva. Vytlačíš letáky, dokončíš programové vyhlásenie a nacvičíš si prejav – teraz už treba len ľudí, ktorí by za teba hlasovali.

Vyjadri sa

Máš niečo na srdci, no nevieš, či to chce EÚ počuť? Samozrejme, že áno. Ak máš jasný postoj k novej legislatíve alebo politike, ktorá sa ťa týka, môžeš svoj názor vyjadriť prostredníctvom vyhradenej webovej lokality alebo sa zapojiť do verejnej konzultácie. Podobne môžeš využiť online platformu a vyjadriť svoj názor na existujúce politiky EÚ počas ich revízie a poskytnúť návrhy na ich zefektívnenie. 

Každý hlas sa počíta

Európa má okolo 500 miliónov občanov. Spoločne máme určite zopár dobrých nápadov. Prečo to teda nedokázať? Ak sa ťa nejaká problematika priamo dotýka a myslíš si, že by mala EÚ konať, môžeš začať zbierať podpisy prostredníctvom európskej iniciatívy občanov. Pokiaľ s tebou súhlasí milión ďalších občanov z aspoň siedmich krajín, navrhovaním nových právnych predpisov na riešenie tohto problému sa bude zaoberať Európska komisia.

Budúcnosť Európy

Európa zajtrajška je tu už dnes. Keďže sa voľby do Európskeho parlamentu v roku 2019 rýchlo blížia, lídri EÚ chcú zistiť, čo je pre teba dôležité a ako by sa podľa teba mohla EÚ lepšie pripraviť na výzvy budúcnosti. Môžeš prispieť do prebiehajúcich konzultácií spísaných samotnými obyvateľmi a o svoje nápady sa podeliť v Bielej knihe o budúcnosti Európy.

Ako to funguje?

Ako občan členského štátu EÚ automaticky získavaš občianstvo EÚ – dokonca to máš uvedené v pase! Toto občianstvo ťa oprávňuje vyjadrovať sa k spôsobu, akým sa EÚ riadi. Môžeš hlasovať v európskych voľbách a vo voľbách do miestnych zastupiteľstiev, prispievať k diskusiám o zákonoch a politikách EÚ a dokonca aj kandidovať. Toto všetko ti umožňuje Charta základných práv EÚ, vďaka ktorej máš slobodu vyjadriť svoj názor – či už prostredníctvom účasti vo voľbách, alebo predložením petície Európskemu parlamentu. 

  Vedel si, že...?

  19 %

  /euandme/file/690_skvoting-rights.png

  mladých ľudí v Európe uviedlo, že v budúcnosti budú uvažovať o politickej kandidatúre.

  42,61 %

  /euandme/file/689_skvoting-rights2.png

  Účasť oprávnených voličov na voľbách do Európskeho parlamentu v roku 2014, keď sa účasť v jednotlivých štátoch výrazne líšila, od 13 % na Slovensku po 89 % v Belgicku.

  55 %

  /euandme/file/688_skvoting-rights3.png

  Percento občanov EÚ, ktorí majú záujem o nadchádzajúce európske voľby v roku 2019.

  1,6 milióna

  /euandme/file/687_skvoting-rights4.png

  Počet podpisov získaných na podporu prvej iniciatívy občanov „Right2Water“ (Právo na vodu), na základe ktorej Komisia predložila návrh na zlepšenie kvality vody pre občanov v celej Európe.

  41 %

  /euandme/file/835_skvoting-rights5.png

  občanov nevie, že členov Európskeho parlamentu volia priamo obyvatelia jednotlivých členských štátov.

  Director's Video

  /euandme/file/tvar-kr%C3%A1tky-film-zo-s%C3%A9rie-euandme-v-r%C3%A9%C5%BEii-jaca-van-dormaela_skTvar: krátky film zo série #EUandME v réžii Jaca Van Dormaela

  The Shape, réžia Jaca Van Dormaela

  Na obzore je búrka. Keď čierny mrak pohltí malú dedinku, obyvatelia zistia, že prišli o viac, než len o modrú oblohu.

  /euandme/file/tvar-kr%C3%A1tky-film-zo-s%C3%A9rie-euandme-v-r%C3%A9%C5%BEii-jaca-van-dormaela_skTvar: krátky film zo série #EUandME v réžii Jaca Van Dormaela

  /euandme/file/tvar-ofici%C3%A1lny-trailer-euandme_skTvar: oficiálny trailer #EUandME

  /euandme/file/zo-z%C3%A1kulisia-filmu-tvar-kr%C3%A1tky-film-zo-s%C3%A9rie-euandme_skZo zákulisia filmu Tvar: krátky film zo série #EUandME

  Digital stories

  Digital inclusion for all

  Patrick de la Hamette, engineer, is working in the social security sector and wants to help others in a concrete and practical way. A few years ago, he started volunteering and co-founded a non-profit organisation to support digital inclusion. He had not realised how big and satisfying this project would become.

  You might want to read these

  Love is the only way: living as your authentic self in the EU

  Seta Youth Committee Chair Seve Hujanen has never been afraid to be herself and embrace her individuality. Seve works as a nurse and acts as a mentor in a support group for gender minorities. She considers the human rights of gender and sexual minorities a serious issue and that is why her motto...

  Together for Freedom

  Julian recently turned 18, so he's now old enough to vote. He feels that it is important for people to use their vote to support the candidate of their choice. That way, even ordinary citizens can play a part in a major project such as the European Union.

  Drawing strength from the EU for equality between men and women

  During her studies, Josie got interested in social problems. The 39-year-old Cypriot is a researcher and activist who works to promote women’s rights at both the national and the European level.

  Čo ťa ešte zaujíma?

  Demokracia je skvelá, nemyslíš?

  Existuje lepšie riešenie než začiarknuť to políčko?

  Volebné právo patrí medzi tvoje základné právaSvoju pozornosť by sme mali sústrediť na náš problém s plastmi