Prawa obywatela

Świetnie!
A więc Twoja pasja to:
Prawa obywatela
Wyświetl wszystkie pasje
MÓJ GŁOS. MOJE ŻYCIE.

Głosuj, kandyduj w wyborach europejskich i pomagaj rozwiązywać problemy Europy

Zagłosuj

Chcę zmieniać świat… Mogę otwarcie wyrazić swoje poglądy poprzez głosowanie w wyborach. Obywatelstwo UE daje mi prawo do głosowania w wyborach europejskich i samorządowych w swoim kraju Unii. Niezależnie od tego, czy chodzi o wybory do Parlamentu Europejskiego, gdzie omawiane są ważne kwestie mające wpływ na moje życie, czy o wybór radnego, który będzie reprezentował moje poglądy w sprawach lokalnych, głosowanie to najlepszy sposób na wyrażenie swojego zdania w istotnych dla mnie kwestiach. Następne wybory do Parlamentu Europejskiego są zaplanowane na 23–26 maja 2019 r.

Przejmij inicjatywę

Nie zgadzasz się z tym, co politycy mówią w telewizji? Masz pomysły, jak zmieniać świat na lepsze? Wystartuj w wyborach! Każdy obywatel UE może kandydować w wyborach do Parlamentu Europejskiego oraz samorządowych. Stwórz program, wydrukuj ulotki, przygotuj wystąpienia. Teraz musisz już tylko zdobyć głosy!

Zabierz głos

Jeśli jakaś sprawa nie daje mi spokoju, czy w UE gwarantuje mi możliwość wypowiedzi? Jak najbardziej! Jeśli nie podoba mi się jakieś prawo, mogę się na ten temat wypowiedzieć dzięki specjalnej witrynie internetowej lub podczas konsultacji społecznych. Mogę również wyrażać opinie o nowelizowanych przepisach i za pomocą specjalnej platformy online zgłaszać sugestie na temat tego, jak je usprawnić. 

Każdy głos jest ważny

W Europie mieszka około 500 milionów ludzi – a część z nich na pewno ma ciekawe pomysły. Warto je sprawdzić! Jeśli nurtuje mnie jakiś problem i uważam, że UE powinna jakoś zareagować, mogę rozpocząć zbiórkę podpisów w ramach Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej. Jeżeli uda mi się zebrać poparcie miliona osób z co najmniej 7 innych krajów, Komisja Europejska pochyli się nad zaproponowaniem nowych przepisów, które rozwiążą problem.

Przyszłość Europy

Przyszłość Europy zaczyna się dzisiaj. Wobec zbliżających się przyszłorocznych wyborów do Parlamentu Europejskiego liderzy UE chcą się dowiedzieć, co jest dla mnie istotne i jak moim zdaniem UE mogłaby się lepiej przygotować na wyzwania, które przyniesie przyszłość. Mogę wyrazić swoją opinię, uczestnicząc w konsultacjach organizowanych przez obywateli i wygłosić swoje poglądy o Białej księdze w sprawie przyszłości Europy.

Jak to działa

Jako obywatel państwa członkowskiego UE jestem automatycznie obywatelem UE — jest to nawet napisane w moim paszporcie! To obywatelstwo uprawnia mnie do wyrażania swoich opinii na temat sposobu działania UE. Mogę głosować w wyborach europejskich i samorządowych, uczestniczyć w dyskusjach na temat praw i przepisów UE, a nawet samodzielnie kandydować w wyborach. To wszystko jest możliwe dzięki europejskiej Karcie praw podstawowych, która daje mi wolność wyrażania opinii poprzez udział w wyborach lub zgłaszanie petycji do Parlamentu Europejskiego. 

  Czy wiesz, że...?

  19%

  /euandme/file/690_plvoting-rights.png

  młodych osób w Europie rozważa karierę polityczną w przyszłości.

  42,61%

  /euandme/file/689_plvoting-rights2.png

  osób uprawnionych do głosowania wzięło czynny udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2014 r. Liczba ta różniła się znacząco w poszczególnych krajach: od 13% na Słowacji do 89% w Belgii.

  55%

  /euandme/file/688_plvoting-rights3.png

  obywateli UE interesuje się nadchodzącymi wyborami europejskimi w 2019 r.

  1,6 miliona

  /euandme/file/687_plvoting-rights4.png

  podpisów zebrano pod petycją pierwszej w historii inicjatywy obywatelskiej – „Right2Water” – która doprowadziła do zgłoszenia przez Komisję Europejską propozycji dotyczącej poprawy jakości wody dla mieszkańców Europy.

  41%

  /euandme/file/835_plvoting-rights5.png

  obywateli nie wie, że Parlament Europejski jest wybierany w wyborach bezpośrednich przez obywateli poszczególnych państw członkowskich.

  Director's Video

  /euandme/file/kszta%C5%82t-film-kr%C3%B3tkometra%C5%BCowy-z-serii-euandme-w-re%C5%BCyserii-jaco-van-dormaela_plKształt: film krótkometrażowy z serii #EUandME w reżyserii Jaco Van Dormaela

  The Shape, reżyseria Jaco Van Dormaela

  Na horyzoncie zbiera się burza. Gdy czarna chmura ogarnia niewielkie miasteczko, zabiera mieszkańcom nie tylko błękitne niebo.

  /euandme/file/kszta%C5%82t-film-kr%C3%B3tkometra%C5%BCowy-z-serii-euandme-w-re%C5%BCyserii-jaco-van-dormaela_plKształt: film krótkometrażowy z serii #EUandME w reżyserii Jaco Van Dormaela

  /euandme/file/kszta%C5%82t-oficjalny-zwiastun-filmu-z-serii-euandme_plKształt: oficjalny zwiastun filmu z serii #EUandME

  /euandme/file/na-planie-filmu-kr%C3%B3tkometra%C5%BCowego-%E2%80%9Ekszta%C5%82t%E2%80%9D-z-serii-euandme_plNa planie filmu krótkometrażowego „Kształt” z serii #EUandME

  Digital stories

  Digital inclusion for all

  Patrick de la Hamette, engineer, is working in the social security sector and wants to help others in a concrete and practical way. A few years ago, he started volunteering and co-founded a non-profit organisation to support digital inclusion. He had not realised how big and satisfying this project would become.

  You might want to read these

  Love is the only way: living as your authentic self in the EU

  Seta Youth Committee Chair Seve Hujanen has never been afraid to be herself and embrace her individuality. Seve works as a nurse and acts as a mentor in a support group for gender minorities. She considers the human rights of gender and sexual minorities a serious issue and that is why her motto...

  Together for Freedom

  Julian recently turned 18, so he's now old enough to vote. He feels that it is important for people to use their vote to support the candidate of their choice. That way, even ordinary citizens can play a part in a major project such as the European Union.

  Drawing strength from the EU for equality between men and women

  During her studies, Josie got interested in social problems. The 39-year-old Cypriot is a researcher and activist who works to promote women’s rights at both the national and the European level.

  Czym jeszcze się pasjonujesz?

  Demokracja jest wspaniała, prawda?

  Czy nie należy zaznaczyć tego pola krzyżykiem?

  Udział w wyborach to jedno z moich podstawowych prawPowinniśmy zwrócić uwagę na problem plastiku