Co vás zajímá? Zjistěte více o
recyklaci

Vyberte si jiné téma

MOJE ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ. MŮJ ŽIVOT.

Recyklujte, dejte věcem druhý život, opravujte a nedovolte, aby se plasty dostávaly do našich vod

NOVÝ ZPŮSOB UVAŽOVÁNÍ O PLASTU

NOVÝ ZPŮSOB UVAŽOVÁNÍ O PLASTU

Když po obědě vyhodím obal od bagety, krabičku od salátu nebo plastovou láhev od vody, nezmizí. Z těchto věcí se stane odpad. Plast, který bez rozmýšlení vyhazujeme, může skončit v oceánech, kde poškozuje mořské organismy. A co se dostane do našich moří, skončí na našich talířích – až 30 % prodaných ryb má ve střevech plast. EU bere snižování množství plastového odpadu a prevenci kontaminace oceánů plasty vážně a hodlá zajistit, aby byly veškeré plastové obaly do roku 2030 recyklovatelné.

OPRAVIT, ZNOVU POUŽÍT, OPRAVIT, ZNOVU POUŽÍT…

Než vyhodíte domácí spotřebič, který stále funguje, dobře si to rozmyslete. Pokud máme dosáhnout udržitelnosti, musíme změnit způsob, jakým uvažujeme o opětovném využití věcí. EU prostřednictvím konkrétních nařízení o ekodesignu zvyšuje účinnost výrobků, které kupujeme, a tím přispívá ke vzniku společnosti, kde je zboží navrhováno tak, aby vydrželo, aby se dalo snadno opravovat a aby bylo možné jej po skončení životnosti recyklovat. Takže zašít kabát, spravit vysavač a recyklovat ledničku! Jde o cenné zdroje naší ekonomiky a navíc tím přispíváme k ochraně životního prostředí.

OPRAVIT, ZNOVU POUŽÍT, OPRAVIT, ZNOVU POUŽÍT…
ODE MĚ K VÁM

ODE MĚ K VÁM

Vzpomínáte si na to elektrické nářadí koupené před pár lety? Použil jsem je na dva kutilské projekty. Nebylo by lepší se o něj podělit s druhými? EU se snaží směřovat k oběhovému hospodářství a vybízet občany, aby při šetření a opakovaném využívání svého majetku postupovali chytře. Půjčovny, kavárno-opravny a recyklační prodejny vyrůstají po celé EU a vybízejí k ekologičtějšímu, harmoničtějšímu, kreativnějšímu a opětovnému využívání výrobků.

HOSPODAŘENÍ S KOVY

Rozbitá stará televize? Notebook, který už nefunguje? Moje nefunkční elektrické spotřebiče mají stále cenu, drahé kovy, které se v nich skrývají, lze totiž znovu využít. EU zajišťuje jejich řádnou extrakci, čímž se omezuje objem odpadů. Staré klávesnice a rozbité přehrávače DVD tak ještě mohou přinést nějaký užitek. Takže až příště můj toaster doslouží, pomohu chránit cenné přírodní zdroje naší planety tím, že ho zrecykluji.

HOSPODAŘENÍ S KOVY
ZPŘÍSŇOVÁNÍ NOREM

ZPŘÍSŇOVÁNÍ NOREM

V oblasti ochrany životního prostředí musíme každý odvést svůj díl práce. Ani v případě EU to není jinak. Díky právním předpisům EU žiji ve společnosti, která neustále zlepšuje své strategie odpadového hospodářství. Skládky, které nevyhovovaly normám EU, byly zavřeny, veřejné budovy jsou nyní energeticky účinnější, což umožňuje snižovat množství spotřebovávaných fosilních paliv, a více odpadu než kdy dříve se dočká recyklace. A to není všechno, díky investicím EU byly domácnosti 7 milionů lidí připojeny k novým nebo vylepšeným čističkám odpadních vod.

Jak to funguje

EU opouští cestu společnosti, která plýtvá, mrhá přírodními zdroji a přispívá ke změně klimatu. Přechází místo toho na ekologické, udržitelné oběhové hospodářství. Podle pravidel EU mají nyní společnosti povinnost navrhovat výrobky, které vydrží déle a snadněji se opravují, opakovaně využívají a recyklují. Unie si stanovila ambiciózní cíle v oblasti snižování množství odpadů a recyklace, přičemž prioritou je vyhledávání postupů, jak měnit odpad z jednoho odvětví na suroviny pro jiné odvětví. EU mi také poskytuje informace, které potřebuji k přijímání chytřejších rozhodnutí šetrných vůči naší planetě.

Víte, že

480 kg

Hmotnost směsného odpadu, který každý člověk v EU ročně vygeneruje. Přibližně tolik váží medvěd grizzly!

47 %

směsného odpadu bylo v roce 2016 recyklováno nebo kompostováno. To oproti roku 1995 představuje navýšení o 30 %.

59 %

plastového odpadu pochází přímo z obalů.

4,2 milionu

osob v EU v současné době pracuje v ekologických odvětvích, nebo na pracovních místech šetrných vůči přírodě. Tento sektor roste od roku 2000 rychleji než jiné oblasti ekonomiky.

500 eur ročně

může ušetřit každá domácnost v EU, pokud sníží množství potravinového odpadu.

Žijící hostel, režie Matthias Hoene

Gisela je starší dáma, která touží objevovat krásy Evropy. Cestu si ale nemůže dovolit, její vnoučata se proto rozhodnou vydělat peníze na to, aby jí mohla vysněné dobrodružství dopřát. Jejich plán má ale nečekané výsledky...

ze zákulisí -  Žijící hostel, režie Matthias Hoene
ze zákulisí
upoutávka -  Žijící hostel, režie Matthias Hoene
upoutávka
plakát -  Žijící hostel, režie Matthias Hoene
plakát

Oona, režie Zaida Bergroth

Mladá dívka se ztratí v hrozivém lese. Při hledání cesty domů se musí spolehnout na pomoc neobvyklého přítele.

ze zákulisí - Oona, režie Zaida Bergroth
ze zákulisí
upoutávka - Oona, režie Zaida Bergroth
upoutávka
plakát - Oona, režie Zaida Bergroth
plakát

Party Animal, režie Yorgos Zois

Alex je energický pětadvacetiletý muž, který udělá vše, co je v jeho silách, aby mohl tančit. Uvězněn v nudné práci je náhle zasažen zábleskem inspirace. Zjistí, že jeho záliba a kariéra se dají skloubit.

ze zákulisí - Party Animal, režie Yorgos Zois
ze zákulisí
upoutávka - Party Animal, režie Yorgos Zois
upoutávka
plakát - Party Animal, režie Yorgos Zois
plakát

Samotář, režie: Tomasz Konecki

Muž z divočiny Jan žije sám ve svém srubu v polských horách. Když však osud naruší jeho samotu, vymyslí plán, aby mohl jít cestou svého srdce.

ze zákulisí - Samotář, režie: Tomasz Konecki
ze zákulisí
upoutávka - Samotář, režie: Tomasz Konecki
upoutávka
plakát - Samotář, režie: Tomasz Konecki
plakát

Debut, režie Dalibor Matanić

Mladý chorvatský zemědělec sní o tom, že se stane hvězdou profesionálního fotbalu. Než ale začne naplňovat své hráčské ambice, musí se nejprve vyrovnat s pravdou o tom, kým ve skutečnosti je.

ze zákulisí - Debut, režie Dalibor Matanić
ze zákulisí
upoutávka - Debut, režie Dalibor Matanić
upoutávka
plakát - Debut, režie Dalibor Matanić
plakát
 Žijící hostel, režie Matthias Hoene
Žijící hostel, režie Matthias Hoene
Oona, režie Zaida Bergroth
Oona, režie Zaida Bergroth
Party Animal, režie Yorgos Zois
Party Animal, režie Yorgos Zois
Samotář, režie: Tomasz Konecki
Samotář, režie: Tomasz Konecki
Debut, režie Dalibor Matanić
Debut, režie Dalibor Matanić

Jak vám EU pomáhá dělat to, co máte nejraději?

Snili jste někdy o tom, že založíte firmu, budete studovat v cizině nebo pracovat jako dobrovolník, abyste pomohli potřebným? A víte, že EU vás může v naplňování všech těchto snů podpořit? Objevte vše, co vám EU nabízí, abyste mohli plně využít svůj potenciál.

Vyberte si jiné téma