Tamara Šimončíková Heribanová

Tamara Šimončíková Heribanová

Vďaka lacným hovorom môžeme byť s blízkymi spolu aj na diaľku

„Sú dni, kedy pretelefonujem aj niekoľko hodín denne,“ priznáva Tamara Šimončíková Heribanová, ktorá momentálne svoj život delí medzi Slovensko a Portugalsko. V rozhovore s ňou si môžeš prečítať, čomu sa venuje v najzápadnejšej krajine Európy, kde sa cíti viac doma, či ako jej výhody telefonovania v Európskej únii pomáhajú udržiavať kontakt s rodinou a priateľmi.

Vďaka zrušeniu roamingových poplatkov v rámci Európskej únie s blízkymi komunikujem slobodne, aj keď sme od seba vzdialení tisícky kilometrov.
Tamara Šimončíková Heribanová,
32
rokov
spisovateľ a novinár
Si doma skôr na Slovensku alebo v Portugalsku?

Povedala by som, že momentálne s rodinou žijeme na Slovensku aj v Portugalsku zároveň. Tento rok budem častejšie na Slovensku, z čoho sa veľmi teším. Ale napríklad minulý rok som žila v Portugalsku na plný úväzok. Veľa sme totiž cestovali kvôli dlhodobému projektu pod hlavičkou VOGUE Portugal, ktorý mapuje tradičný odev v Portugalsku, na Madeire a Azorských ostrovoch. Napriek tomu, že je Portugalsko nádherné, ľudia sú milí, ústretoví, azda i viac optimistickí a pozitívne naladení, žiadna krajina mi nebude domovom tak, ako miesto, kde som sa narodila, kde sú moje korene a rodina. Srdce ma stále ťahá domov a vždy si užívam, keď môžem nejaký čas pobudnúť v Bratislave, na Liptove či spoznávať slovenské miesta.

Ako žena s adresou v dvoch rôznych štátoch, telefonuješ veľa do zahraničia?

Sú dni, kedy pretelefonujem aj niekoľko hodín denne. Vďaka zrušeniu roamingových poplatkov v rámci Európskej únie s blízkymi komunikujem slobodne, aj keď sme od seba vzdialení tisícky kilometrov. Považujem to za obrovské plus. Som nesmierne rada, že môžem s ľuďmi, na ktorých mi záleží, volať koľko chcem, zdieľať každodenné radosti a problémy či riešiť pracovné záležitosti. Je to takmer, akoby sme sa zhovárali osobne.

Ako často by podľa teba mali deti volať svojim rodičom?

To netuším, je to veľmi individuálne. Nemyslím si, že existuje nejaká univerzálna rada. Najradšej mám osobný kontakt, ale ak to nie je možné, tak som so svojimi rodičmi a starkými veľmi rada aspoň v telefonickom kontakte. Kdekoľvek v Európe práve som, vždy si nájdem čas na to, aby som sa s nimi aspoň trikrát do týždňa pozhovárala. Snáď ešte častejšie však telefonujem s mojou vyše osemdesiatročnou babičkou a vyše deväťdesiatročným deduškom. Toto puto, aj keď na diaľku, mi dodáva energiu a pocit, že sme prepojení. Aj keď oni sedia v záhrade pod čerešňou a ja na pláži Guincho.

Možno vás budú zaujímať aj tieto položky
Niall

EU Helps Educate Children on the Environment

Niall Hatch, Development Officer at BirdWatch Ireland, the Irish BirdLife Partner, is an enthusiastic advocate for nature. He is a birdwatcher who travels all over Ireland, giving lectures and sharing his passion with children and young people. Niall is the go-to spokesperson for all things...

Digital inclusion for all

Patrick de la Hamette, engineer, is working in the social security sector and wants to help others in a concrete and practical way. A few years ago, he started volunteering and co-founded a non-profit organisation to support digital inclusion. He had not realised how big and satisfying this...

The story of Mounir

#EUandME Thanks to the EU, Mounir was able to talk with equal terms with web giants across the world and progress Europe’s internet legislation.

The story of Loic

#EUandME Thanks to the EU, he was able to get financial support to help set up a large kitchen and employ more people in his food business.