Przejdź do treści głównej
Europejska inicjatywa obywatelska

Najnowsze wiadomości

Tue, 20/09/2022

Listen to the new season of CitizenCentral podcast!

Wiadomości nie są dostępne w języku polskim, ale mogą zostać automatycznie przetłumaczone na stronie "Najnowsze wiadomości".

CitizenCentral podcast returns for a second season of conversations with organisers of European citizens’ initiatives, experts and other speakers.

In chapter 1, we talk to the organisers of ‘ReturnThePlastics’ and ‘Green VAT’ initiatives, taking different approaches to sustainability and consumer behaviour, as well as three climate and sustainability experts across the EU.  

In chapter 2, we check how the European youth feels about voting, EU policymaking, citizen activism and the European Citizens’ Initiative, and we talk to the (young) organisers of the ‘Ending the aviation fuel tax exemption in Europe’ initiative.  

Tune in and discover CitizenCentral (in English only) on Apple PodcastsSpotifyGoogle Podcasts and SoundCloud

Share your views on the 'CitizenCentral' podcast in this survey.

Czw., 15/09/2022

Miesięczny biuletyn na temat EIO – teraz we wszystkich językach urzędowych UE

Miesięczny biuletyn na temat EIO dostarcza czytelnikom najnowszych informacji o europejskiej inicjatywie obywatelskiej. Jest publikowany w języku angielskim i dostępny w 24 językach urzędowych UE za pośrednictwem serwisu tłumaczenia maszynowego.

Tutaj możesz zamówić subskrypcję, a tutaj zobaczysz poprzednie wydania.

Wed, 07/09/2022

Zarejestrowano dwie nowe inicjatywy: w sprawie energii ze źródeł odnawialnych i w sprawie ochrony dziedzictwa obszarów wiejskich

7 września Komisja Europejska podjęła decyzję o zarejestrowaniu dwóch europejskich inicjatyw obywatelskich.

Inicjatywa „Wyposażenie każdego europejskiego domu w panele fotowoltaiczne o mocy 1 kW i turbiny wiatrowe o mocy 0,6 kW przy wykorzystaniu środków unijnych, którymi zarządzać będą wyłącznie gminy” ma na celu zmniejszenie śladu węglowego gospodarstw domowych i zmianę postrzegania zielonej energii przez społeczeństwo. 

Inicjatywa „Chrońmy dziedzictwo obszarów wiejskich, bezpieczeństwo żywnościowe i dostawy żywności w UE” ma na celu promowanie obszarów wiejskich i bezpieczeństwa żywnościowego w UE.

Organizatorzy mają teraz sześć miesięcy na zebranie deklaracji poparcia dla tych inicjatyw.

 

Wed, 24/08/2022

Zarejestrowano nową inicjatywę: „Wezwanie do osiągnięcia do 2030 r. środowiska wolnego od tytoniu i pierwszego pokolenia wolnego od tytoniu”

24 sierpnia 2022 r. Komisja zarejestrowała europejską inicjatywę obywatelską zatytułowaną „Wezwanie do osiągnięcia do 2030 r. środowiska wolnego od tytoniu i pierwszego pokolenia wolnego od tytoniu”.

W inicjatywie wzywa się Komisję do zaproponowania aktów prawnych promujących osiągnięcie do 2028 r. pierwszego pokolenia wolnego od tytoniu poprzez zaprzestanie sprzedaży wyrobów tytoniowych i wyrobów zawierających nikotynę obywatelom urodzonym po 2010 r. W inicjatywie wzywa się również do wprowadzenia konkretnych środków w celu stworzenia wolnych od tytoniu i niedopałków papierosów plaż, brzegów rzek i parków narodowych, a także do rozszerzenia powierzchni wolnych od pary wodnej z e-papierosów, a także do wyeliminowania reklam wyrobów tytoniowych.

Jest to piąta inicjatywa zarejestrowana w 2022 r. Organizatorzy mają teraz sześć miesięcy na zebranie deklaracji poparcia dla inicjatywy.

 

Wed, 27/07/2022

Europejska inicjatywa obywatelska gości na europejskich festiwalach, których mottem jest demokracja

W tym roku europejska inicjatywa obywatelska będzie prowadzić stanowisko informacyjne na kilku festiwalach w różnych zakątkach UE, oferując odwiedzającym takie atrakcje jak quiz, ściana do wyrażania opinii, udział w debatach i wiele innych!

Oto festiwale, na których spotkasz się oko w oko z promotorami europejskiej inicjatywy obywatelskiej:

  • Europejski festiwal polityczny – 4-dniowy festiwal poświęcony demokracji, który odbędzie się w Mariager (Dania) w dniach 25–28 sierpnia
  • PrinsjesFestival – festiwal o tematyce demokratycznej w Hadze (Holandia) organizowany we wrześniu; odwiedź zwłaszcza PrinsjesMarkt (17 września)
  • Forum na Cyprze – coroczna konferencja na rzecz zmian (Nikozja, 29–30 września)

Przewidziano również działania promujące europejską inicjatywę obywatelską w Belgii (na festiwalu „Level up!” w Brukseli pod koniec października), Grecji (podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Salonikach w listopadzie) i Czechach.

Wed, 29/06/2022

Belgia – piąty kraj, który zezwala osobom poniżej 18. roku życia na popieranie europejskich inicjatyw obywatelskich

Minimalny wiek wymagany do wyrażenia poparcia dla europejskich inicjatyw obywatelskich odpowiada wiekowi uprawniającemu do głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Belgia obniżyła minimalny wiek uprawniający do głosowania w tych wyborach z 18 do 16 lat. Dotyczy to wszystkich obywateli UE zamieszkałych w tym kraju. Od momentu wejścia w życie tej decyzji, tj. 1 maja 2023 r., osoby w wieku 16–18 lat będą również mogły deklarować poparcie dla europejskich inicjatyw obywatelskich.

Mon, 20/06/2022

Nowa wersja centralnego systemu zbierania deklaracji online

W centralnym systemie zbierania deklaracji online dodano niedawno nowe funkcje z myślą o organizatorach EIO: udostępniono więcej opcji formatowania przykładowych wiadomości do zamieszczenia w mediach społecznościowych, a we wiadomościach na Facebooku można teraz wyświetlać logo inicjatyw. Organizatorzy mogą łatwo pobrać najnowsze wskaźniki i odnaleźć opinie przedstawione przez użytkowników w ich własnych językach, a osoby, które wpisały błędny kod pocztowy, otrzymują teraz jasne instrukcje.

Ponadto uwagi zgłoszone w ankiecie skierowanej do osób popierających inicjatywy pomogą Komisji przygotować dalsze usprawnienia. Z aplikacji już teraz korzysta większość organizatorów. W przypadku inicjatyw zarejestrowanych od 1 stycznia 2023 r. będzie to obowiązkowe.

 

Fri, 17/06/2022

Webinar 'Campaigning During a Global Crisis: How to Make your Topic Feature when External Events Take Away Attention?' (Wed 6 July 2022)

Wiadomości nie są dostępne w języku polskim, ale mogą zostać automatycznie przetłumaczone na stronie "Najnowsze wiadomości".

How to get heard when people’s attention is focused on something else?

Register for this webinar on 6 July (12:30 – 1:45 CET) and learn about campaigning in difficult circumstances and how to make your citizens' initiative feature when these external events deter attention from it.

Communication expert, John Holland, and ECI organiser from the "Stop Finning - Stop the Trade" European citizens' initiative, Nils Kluger, will share their expertise and experiences on the subject.

Tue, 14/06/2022

New podcast series in preparation - share your views!

Wiadomości nie są dostępne w języku polskim, ale mogą zostać automatycznie przetłumaczone na stronie "Najnowsze wiadomości".

With 7 episodes released in season 1 and production for season 2 kicking off, we invite you to share your views on the 'CitizenCentral' podcast. This survey takes approximately 8-10 minutes and closes on 23 June.

Tue, 14/06/2022

Ankieta na temat poparcia organizacji społeczeństwa obywatelskiego dla europejskiej inicjatywy obywatelskiej

Apelujemy do wszystkich organizacji społeczeństwa obywatelskiego: podzielcie się z nami swoimi doświadczeniami związanymi z europejską inicjatywą obywatelską i opowiedzcie o swojej wizji! W jaki sposób podejmujecie decyzję o poparciu danej inicjatywy lub niepopieraniu jej? Odpowiedzi możecie udzielić, wypełniając tę krótką ankietę. Termin: 31 lipca.

Wyniki ankiety zostaną uwzględnione podczas okresowego przeglądu zasad europejskiej inicjatywy obywatelskiej, który ma zostać zakończony przed końcem 2023 r.

Chcesz wiedzieć więcej i współpracować z innymi?