Přejít na hlavní obsah
Evropská občanská iniciativa

Aktuality

St, 27/07/2022

Evropská občanská iniciativa na festivalech demokracie v Evropě

Evropská občanská iniciativa bude letos zastoupena na několika festivalech v EU informačním stánkem a různými aktivitami (kvízy, zeď pro vaše vzkazy) a její zástupci se zúčastní diskusí.

Jedná se o tyto festivaly:

  • Political Festival of Europe, čtyřdenní festival demokracie, který se koná ve dnech 25.–28. srpna v Mariageru (Dánsko)
  • PrinsjesFestival, festival demokracie, který se koná v září v Haagu (Nizozemsko), a zejména pak Prinsjes Markt (17. září)
  • Cyprus Forum – kyperská výroční konference (Nikósie 29.–30. září)

Aktivity k propagaci evropské občanské iniciativy jsou rovněž plánovány v Belgii (festival Level up! v Bruselu na konci října), Řecku (soluňský filmový festival v listopadu) a Česku).

St, 29/06/2022

Belgie je pátou zemí, které umožňují podpořit evropské občanské iniciativy osobám mladším 18 let

Minimální věk signatářů evropských občanských iniciativ je obecně stanoven tak, že odpovídá věku, od kdy je občan oprávněn volit ve volbách do Evropského parlamentu. Belgie snížila minimální věkovou hranici pro účast ve volbách pro všechny občany EU žijící v zemi z 18 na 16 let. Toto opatření vstupuje v platnost dnem 1. května 2023. Od toho data budou moci evropské občanské iniciativy podpořit i mladí lidé ve věku 16–18 let.

Po, 20/06/2022

New update of the Central Online Collection System

New features have been recently added to the Central Online Collection System to improve its functionality for the ECI organisers: now, the sample social media messages have more formatting options, and the initiatives’ logos can be displayed in Facebook messages. The organisers can easily download the latest metrics, find user feedback in the original languages as provided by the citizens and there is better guidance for citizens entering a wrong postal code.

Moreover, feedback shared in a survey by people supporting the initiatives will allow the Commission prepare other future improvements. The majority of open initiatives use COCS, and all new initiatives registered from 1 January 2023 will be required to use it.

Pá, 17/06/2022

Webinar 'Campaigning During a Global Crisis: How to Make your Topic Feature when External Events Take Away Attention?' (Wed 6 July 2022)

How to get heard when people’s attention is focused on something else?

Register for this webinar on 6 July (12:30 – 1:45 CET) and learn about campaigning in difficult circumstances and how to make your citizens' initiative feature when these external events deter attention from it.

Communication expert, John Holland, and ECI organiser from the "Stop Finning - Stop the Trade" European citizens' initiative, Nils Kluger, will share their expertise and experiences on the subject.

Út, 14/06/2022

New podcast series in preparation - share your views!

With 7 episodes released in season 1 and production for season 2 kicking off, we invite you to share your views on the 'CitizenCentral' podcast. This survey takes approximately 8-10 minutes and closes on 23 June.

Út, 14/06/2022

Průzkum týkající se podpory občanské společnosti evropské občanské iniciativě

Vyzýváme všechny organizace občanské společnosti: sdělte nám, jaký máte názor na evropskou občanskou iniciativu a jaké s ní máte zkušenosti! Na jakém základě se rozhodujete, zda určitou iniciativu podpoříte, či nikoli? Tohoto krátkého průzkumu se můžete zúčastnit do 31. července 2022.

Jeho výsledky použijeme pro pravidelný přezkum pravidel evropské občanské iniciativy, s jehož zveřejněním se počítá do konce roku 2023.

St, 08/06/2022

Evropská občanská iniciativa: statistiky pro jednotlivé země (aktualizovaná infografika)

Zajímal by vás věk a státní příslušnost organizátorů evropské občanské iniciativy či kolik podpisů bylo shromážděno v jednotlivých zemích, a to i v poměru k počtu obyvatel? Podívejte se na nejnovější údaje o evropských občanských iniciativách v přehledné infografice (aktualizované v květnu 2022) na Fóru evropské občanské iniciativy. 

St, 08/06/2022

Nejdůležitější okamžiky Dne evropské občanské iniciativy 2022

Letošní Den evropské občanské iniciativy, který uspořádal Evropský hospodářský a sociální výbor spolu se svými partnery 2. června 2022, se zaměřil na téma „Deset let od zavedení evropské občanské iniciativy: Jsme připraveni na budoucnost?“. 

Na semináři o centrálním systému pro online sběr podpisů byly představeny nové funkce tohoto systému. K jeho dalšímu vylepšení navíc přispějí i připomínky, které vznesli uživatelé a zúčastněné strany.

Seminář s názvem „Úspěšné iniciativy: když se neziskové organizace z EU spojí v zájmu společné věci“ poskytl zajímavé informace o tom, jak se organizace občanské společnosti angažují ve prospěch evropské občanské iniciativy.

Více informací najdete v tiskové zprávě zveřejněné Evropským hospodářským a sociálním výborem.

Út, 07/06/2022

Online kurz o evropské občanské iniciativě

Online kurz o základních dovednostech pro organizátory evropské občanské iniciativy je k dispozici v Akademii EU.

Zaměřuje se na praktické aspekty organizování evropské občanské iniciativy. Pod vedením odborníků poskytuje uživatelům příležitost seznámit se s postupy i praktickými příklady, jak připravit evropskou občanskou iniciativu tak, aby byla úspěšná. Po dokončení kurzu obdrží účastníci osvědčení. Kurz je nabízen zdarma.

St, 01/06/2022

Nově zaregistrovaná iniciativa: „Good Clothes, Fair Pay“ (Kvalitní oblečení, důstojné mzdy)

Komise zaregistrovala 1. června 2022 evropskou občanskou iniciativu s názvem „Good Clothes, Fair Pay“ (Kvalitní oblečení, důstojné mzdy). Organizátoři iniciativy vyzývají Komisi, aby navrhla právní předpisy, jež by ukládaly podnikům působícím v oděvním a obuvnickém průmyslu povinnost věnovat ve svých dodavatelských řetězcích náležitou pozornost zajištění životního minima.

Jedná se o čtvrtou iniciativu zaregistrovanou v roce 2022 a 90. iniciativu zaregistrovanou od zavedení evropské občanské iniciativy v roce 2012. Organizátoři mají nyní šest měsíců na to, aby si zvolili datum zahájení sběru podpisů.

Hledáte poradenství a kontakty?