Přejít na hlavní obsah
Evropská občanská iniciativa

Aktuality

Initiative submitted to the EC
  • 26/01/2023

Successful ‘Save Cruelty Free Cosmetics’ ECI submitted to the European Commission for examination

Zprávy, které nejsou k dispozici v češtině, ale které si lze na stránce "Aktuality" nechat přeložit strojově.

‘Save Cruelty Free Cosmetics – Commit to a Europe without animal testing’ initiative has reached 1,217,916 validated statements of support from EU citizens, with thresholds attained in 21 countries and was submitted to the European Commission for examination on 25 January 2023. It has become the ninth successful European Citizens' Initiative (ECI).

The initiative calls on the Commission to initiate legislation, strengthen and broaden the existing EU bans on animal testing for cosmetics and the marketing of ingredients tested on animals, as well as to adopt a legislative proposal setting out a roadmap to phase out all animal testing before the end of Commission’s current mandate.

The Commission will meet its organisers to discuss the initiative in detail in the next weeks. A public hearing will then be organised by the European Parliament. The Commission has until 25 July 2023 to present its official reply, outlining the actions it intends to take.

Policy updates
  • 25/01/2023

Commission addresses concerns of successful 'Save Bees and Farmers!' ECI in 'A New Deal for Pollinators'

Zprávy, které nejsou k dispozici v češtině, ale které si lze na stránce "Aktuality" nechat přeložit strojově.

On 24 January, the European Commission presented 'A New Deal for Pollinators' to tackle the alarming decline in wild pollinating insects in Europe, revising the 2018 EU Pollinators Initiative. Citizens have been increasingly calling for decisive action against pollinator loss, also through the recent successful European Citizens' Initiative ‘Save Bees and Farmers'. 

European Parliament
  • 20/01/2023

Public hearing on ‘Save Bees and Farmers’ ECI on 24 January 2023

Zprávy, které nejsou k dispozici v češtině, ale které si lze na stránce "Aktuality" nechat přeložit strojově.

The European Parliament will hold a public hearing on the seventh successful European Citizens’ Initiative Save Bees and Farmers! Towards a bee-friendly agriculture for a healthy environment on 24 January from 2.30 to 6.30 p.m. The organisers will present the initiative's objectives and engage with Members of the European Parliament. European Commission's representatives will also participate.

The meeting is webstreamed.

New initiative registered
  • 12/01/2023

Nově zaregistrovaná iniciativa: „Článek 4: Konec mučení a nelidského zacházení na hranicích Evropy“

12. ledna 2023 zaregistrovala Komise evropskou občanskou iniciativu s názvem „Článek 4: Konec mučení a nelidského zacházení na hranicích Evropy.“

Organizátoři iniciativy požadují vytvoření rámce pro dodržování zákazu násilí a nelidského a ponižujícího zacházení, který je zakotven v článku 4 Listiny základních práv, v souvislosti s politikami EU v oblasti ochrany hranic, azylu a přistěhovalectví.

Jedná se o první iniciativu zaregistrovanou v roce 2023. Organizátoři mají nyní šest měsíců na to, aby si zvolili datum zahájení sběru podpisů.

Initiative reaches 1m
  • 12/01/2023

Opatření navazující na první úspěšnou evropskou občanskou iniciativu o právu na vodu

Evropané mohou mít ode dneška jistotu, že kvalita pitné vody splňuje ty nejpřísnější normy, neboť nové požadavky stanovené v revidované směrnice o pitné vodě se stávají závaznými v celé Unii. Revize vzala v potaz cíle vůbec první úspěšné evropské občanské iniciativyRight2Water“, která usilovala o lepší přístup k nezávadné pitné vodě pro všechny Evropany a kterou svým podpisem podpořilo 1,6 milionu občanů.

Initiative submitted to the EC
  • 11/01/2023

Evropské komisi byla předložena k posouzení úspěšná evropská občanská iniciativa „Stop Finning – Stop the Trade“

Iniciativa „Stop Finning – Stop the Trade“ („Zastavme odstraňování žraločích ploutví – zastavme obchodování s nimi“) shromáždila od občanů EU celkem 1 119 996 platných prohlášení o podpoře a překročila jejich minimální počet v 15 zemích. Evropské komisi byla předložena k posouzení 11. ledna 2023. Stala se tak osmou úspěšnou evropskou občanskou iniciativou.

Iniciativa vyzývá Komisi, aby navrhla právní opatření k ukončení obchodu se žraločími ploutvemi v EU, včetně dovozu, vývozu a tranzitu ploutví, s výjimkou ploutví neoddělených od trupu zvířat.

V příštích týdnech se Komise setká s organizátory, aby s nimi iniciativu podrobně projednala. Následně bude uspořádáno veřejné slyšení v Evropském parlamentu. Komise musí do 11. července 2023 předložit svou oficiální odpověď, v níž uvede opatření, která hodlá přijmout.

Policy updates
  • 03/01/2023

Němečtí občané mohou nyní podpořit evropskou občanskou iniciativu již od 16 let

Díky změně vnitrostátních ustanovení, která platí od 1. ledna 2023, mohou němečtí občané podpořit evropské občanské iniciativy již od 16 let.

Německo se stalo šestou zemí, která snížila tuto věkovou hranici pod 18 let.

Podcast
  • 19/12/2022

Poslechněte si novou epizodu podcastu CitizenCentral!

Nová epizoda podcastu CitizenCentral:  Další setkání s organizátory evropských občanských iniciativ, experty a dalšími hosty.

V epizodě 3 uslyšíte tři organizátory evropských občanských iniciativ z Nizozemska, Francie a Dánska, kteří představí iniciativy Good Clothes, Fair Pay, Win on the Pitch a Stop 5G – Stay Connected but Protected.

Podcast CitizenCentral (k dispozici pouze v angličtině) můžete poslouchat přes Apple Podcasts, Spotify, Google Podcasts a SoundCloud.  

Meeting with EC
  • 25/11/2022

Evropská komise přijala organizátory iniciativy „Zachraňte včely a farmáře!“.

Dne 25. listopadu se organizátoři iniciativy „Zachraňte včely a zemědělce! Začněme se zemědělstvím, které je šetrné ke včelám a nenarušuje zdravé životní prostředí sešli s místopředsedkyní pro hodnoty a transparentnost Věrou Jourovou a komisařkou pro zdraví a bezpečnost potravin Stellou Kyriakidesovou, aby podrobněji představily svou vizi. 

New initiative registered
  • 22/11/2022

Nově zaregistrovaná iniciativa: Evropský den pod heslem „cokoliv bude potřeba“

22. listopadu 2022 zaregistrovala Komise evropskou občanskou iniciativu s názvem Evropský den pod heslem „cokoliv bude potřeba“.

Cílem této iniciativy je zavedení Evropského dne pod heslem „cokoliv bude potřeba“ jako „symbolického aktu panevropanství“ s odkazem na projev bývalého prezidenta Evropské centrální banky Maria Draghiho ze dne 26. července 2012.

Jedná se o desátou iniciativu zaregistrovanou v roce 2022. Organizátoři mají nyní šest měsíců na to, aby si zvolili datum zahájení sběru podpisů.

Hledáte poradenství a kontakty?