Pristojnosti EU
Pristojnosti Unije so opredeljene v temeljnih pogodbah EU (členih 2-6 Pogodbe o delovanju Evropske unije, PDEU).
Izključna pristojnost (člen 3 PDEU) | Deljena pristojnost (člen 4 PDEU) | Pristojnost za izvajanje ukrepov za podporo, uskladitev ali dopolnitev ukrepov držav članic (člen 6 PDEU) | Pristojnost za sprejem ukrepov za zagotovitev usklajevanja politik držav članic (člen 5 PDEU) | |||
|
|
Pravno zavezujoči akti EU, ki se nanašajo na ta področja, ne smejo pomeniti usklajevanja zakonov in drugih predpisov držav članic. |
Pogodba o Evropski uniji daje EU pristojnost, da opredeli in izvaja skupno zunanjo in varnostno politiko, vključno s postopnim oblikovanjem skupne obrambne politike.
Opomba: Na večini področij politike, za katera je pristojna EU, lahko Komisija predloži zakonodajni predlog. Na nekaterih – denimo področju skupne zunanje in varnostne politike – pa tega pooblastila nima.
Pristojnosti EU so razdeljene v tri kategorije:
- EU ima izključno pristojnost (člen 3 PDEU) (ukrepati sme samo EU),
- pristojnosti so deljene med EU in državami članicami (člen 4 PDEU) (države članice lahko ukrepajo, samo če se je EU odločila, da ne bo ukrepala),
- EU je pristojna za podporo, uskladitev ali dopolnitev ukrepov držav članic (člen 6 PDEU) – na teh področjih EU ne sme sprejeti pravno zavezujočih aktov, zaradi katerih bi morale države članice uskladiti svoje zakone in predpise.
Deljena pristojnost pomeni, da lahko EU in države članice sprejmejo pravno zavezujoče akte na zadevnih področjih.
Vendar pa lahko države članice svojo pristojnost izvajajo, samo če EU svoje pristojnosti ne izvaja ali jo je izrecno prenehala izvajati.
NE – pravno zavezujoči akti Unije na teh področjih ne pomenijo usklajevanja nacionalnih zakonov in predpisov.
Pristojnosti Evropske komisije pri pripravi zakonodajnih predlogov
Pravni akti EU so zakonodajni ali nezakonodajni akti, ki jih sprejmejo institucije EU.
Institucije EU lahko sprejmejo pet vrst aktov.
Pravno zavezujoči akti:
- uredbe,
- direktive,
- sklepi.
Pravno nezavezujoči akti:
- priporočila,
- mnenja.
Podrobneje v členu 288 PDEU.
V zakonodajnem postopku EU Komisija pripravi predlog pravnega akta Unije. Predlog mora sprejeti zakonodajni organ, v večini primerov sta to Evropski parlament in Svet. V nekaterih primerih je zakonodajni organ samo eden od njiju.
Državljanska pobuda je poziv Komisiji, naj predlaga pravni akt. Če se odloči, da bo predlagala pravni akt, ga bo moral najprej sprejeti zakonodajni organ, da bo lahko postal zakon.
Več o postopku odločanja EU na spletni strani o sprejemanju odločitev.
NE – EU je denimo pristojna za skupno zunanjo in varnostno politiko, vendar Komisija ni pristojna za predložitev pravnega akta na tem področju.
- Vedno, kadar se pravni akt EU sprejema v zakonodajnem postopku (rednem ali posebnem), razen če Pogodbe ne določajo drugače
TER
- vedno, kadar je v Pogodbah izrecno navedeno, da je za predložitev pravnega akta odgovorna Komisija.
To je običajni postopek odločanja na večini področij politike EU.
Postopek se imenuje tudi postopek soodločanja, ker uredbe, direktive in sklepe (člen 294 PDEU) skupaj sprejmeta Evropski parlament in Svet. Nobena institucija (Evropski parlament ali Svet) ne sme sama sprejeti zakonodajnega akta.
Komisija je pristojna za predložitev predloga zakonodajnega akta Evropskemu parlamentu in Svetu.
Posebni zakonodajni postopki se uporabljajo v posebnih primerih, navedenih v Pogodbah, kadar uredbe, direktive ali sklepe sprejme Evropski parlament v sodelovanju s Svetom ali Svet v sodelovanju z Evropskim parlamentom (člen 289(2) PDEU).
Posebni zakonodajni postopki so različni glede na obravnavano zadevo.
Komisija je pristojna za predložitev predloga zakonodajnega akta Evropskemu parlamentu ali Svetu, razen če Pogodbe ne določajo drugače.
DA – postopek za njihovo sprejetje je določen v Pogodbah.
Ti akti se sprejmejo na podlagi predloga Komisije samo, kadar tako določajo Pogodbe.
Zgornje besedilo je namenjeno morebitnim organizatorjem državljanskih pobud in Evropske komisije pravno ne zavezuje. Besedilo ne zajema vseh informacij in ne predstavlja uradnega tolmačenja besedila Pogodb.