Vispārīgi aspekti
Tas ir veids, kā jūs un citi ES pilsoņi varat aktīvi piedalīties ES politikas veidošanā.
Ja vēlaties panākt, lai ES rīkojas saistībā ar kādu konkrētu problēmu, varat izveidot pilsoņu iniciatīvu un ar to aicināt Eiropas Komisiju ierosināt jaunu ES regulējumu šim jautājumam.
Lai Komisija iniciatīvu izskatītu, jums ir jāpanāk, ka to paraksta vismaz miljons cilvēku no visas ES.
Lūgumrakstus varat iesniegt tikai Eiropas Parlamentam. Turpretī pilsoņu iniciatīvas iesniedz Eiropas Komisijai.
Salīdzinājumā ar pilsoņu iniciatīvām lūgumrakstu atšķirības ir šādas:
- lūgumraksti var būt tikai par jau esošiem ES pasākumiem; tajos nevar prasīt, lai ierosina jaunus ES tiesību aktus (ar pilsoņu iniciatīvām tiek aicināts pieņemt jaunus ES tiesību aktus);
- tos var iesniegt viens pats lūgumraksta iesniedzējs (pilsoņu iniciatīvām ir oficiālas organizatoru grupas);
- nav noteikts minimālais parakstītāju skaits (pilsoņu iniciatīvām vajag vismaz miljonu parakstu).
JĀ.
Lielākajā daļā valstu pastāv iniciatīvas un līdzīgi rīki vai nu valsts, vai reģionālā vai vietējā līmenī. Tie atšķiras mēroga un procedūras ziņā.
Piemērus varat atrast šajā pētījumā:
Pirms 2020. gada 1. janvāra reģistrētām iniciatīvām pašreizējos noteikumus piemēro tikai attiecībā uz dažiem aspektiem, un iepriekšējie noteikumi regulē citus aspektus (piemēram, prasības attiecībā uz ziņām par parakstītājiem, vākšanas tiešsaistes sistēmām, parakstu sertificēšanu, ko veic ES dalībvalstis).
Plašāku informāciju meklējiet Komisijas paziņojumā par pārejas režīmu.
Kā izveidot iniciatīvu
JĀ.
Varat saņemt neatkarīgu padomu par juridiskiem un organizatoriskiem aspektiem Eiropas pilsoņu iniciatīvas forumā.
NĒ.
Pilsoņu iniciatīvā var būt priekšlikumi tikai par jautājumiem, kuru risināšanai, pēc pilsoņu domām, ir vajadzīgs ES tiesību akts Līgumu izpildei (nevis to grozīšana).
JĀ.
Noteikumos nav paredzēti ierobežojumi šajā aspektā.
JĀ.
Noteikumos tam nav paredzēti ierobežojumi.
Organizatori
JĀ.
Svarīga ir tieši viņu dzīvesvietas valsts. Organizatoru valstspiederība var būt vienāda vai atšķirīga.
NĒ.
To drīkstat tikai tad, ja esat kādas ES dalībvalsts pilsonis.
Jums ir jābūt pietiekami vecam, lai drīkstētu balsot Eiropas Parlamenta vēlēšanās.
Lielākajā daļā ES valstu tas nozīmē, ka jābūt 18 gadus vecam. Tomēr ir daži izņēmumi:
- Austrijā un Maltā balsot var no 16 gadu vecuma,
- bet Grieķijā balsot var no 17 gadu vecuma.
NĒ.
Jums ir tikai jābūt pietiekami vecam, lai drīkstētu balsot Eiropas Parlamenta vēlēšanās (sk. iepriekšējo jautājumu).
JĀ.
Tomēr viņus neieskaita minimālajā tādu organizatoru grupas dalībnieku skaitā, kuri dzīvo 7 dažādās ES valstīs (un viņus nedrīkst iekļaut šajā sarakstā, kad iesniedzat lūgumu reģistrēt jūsu iniciatīvu).
Kontaktpersonas — pārstāvis un viņa vietnieks — ir pilnvaroti runāt un rīkoties organizatoru grupas vārdā.
Viņi var būt starp tiem 7 grupas dalībniekiem, kuri dzīvo 7 dažādās valstīs, vai būt divi citi grupas dalībnieki.
Viņi uztur sakarus starp grupu un Komisiju. Piemēram, viņi pārvalda visus iesniegumus Komisijai.
Abām šīm personām ir pieejams organizatoru konts, un tās saņem visas Komisijas vēstules.
JĀ.
Kad organizatoru grupas pārstāvis iesniedz lūgumu reģistrēt iniciatīvu, viņam ir pienākums augšupielādēt dokumentus, kuros norādīti visu 7 dažādās valstīs dzīvojošo 7 grupas dalībnieku pilnie vārdi un uzvārdi, pasta adreses un valstspiederība.
Tādi paši dokumenti tiek prasīti par kontaktpersonām (pārstāvi un viņa vietnieku), ja kontaktpersonas ir no šo 7 dalībnieku vidus.
Komisija pārbaudīs šos dokumentus un var pārstāvim pieprasīt, lai tas sniedz papildu informāciju.
JĀ.
Ja jūs to darāt, tad jums (pārstāvim vai vietniekam) ir jāizmanto organizatoru konts, lai informētu Komisiju par veiktajām izmaiņām.
Ja izmaiņas attiecas uz grupas dalībnieku minimālo skaitu (dalībnieki, kas dzīvo 7 dažādās valstīs), jums ir jāiesniedz nepieciešamie dokumenti, kas pierāda, ka jūsu grupa joprojām atbilst prasībām par valstspiederību, vecumu un dzīvesvietu.
Jums ir arī jāizmaina paziņojuma par atbalstu veidlapas, lai tajās atspoguļotos šīs izmaiņas.
Jauno grupas dalībnieku vārdi un uzvārdi būs redzami tiešsaistes reģistrā. Agrāko grupas dalībnieku vārdi un uzvārdi joprojām būs redzami reģistrā visā procedūras laikā (lai kompetentās iestādes var pārbaudīt savākto un tām verificēšanai iesniegto parakstu derīgumu).
JĀ.
Noteikumos nav paredzēti ierobežojumi attiecībā uz šo aspektu.
NĒ.
Tas nav obligāti, proti, tā ir tikai iespēja.
Ja izveidosiet juridisku personu, tā būs juridiski atbildīga par iniciatīvas pārvaldību.
JĀ.
Juridiskajām personām, kas pārvalda iniciatīvu, ir jābūt izveidotām atbilstīgi tās valsts likumiem, kurā tās ir reģistrētas. Ir jāiesniedz dokumenti, kas pierāda, ka juridiskā persona ir izveidota ar mērķi pārvaldīt konkrētu iniciatīvu un ka pārstāvis ir pilnvarots rīkoties juridiskās personas vārdā.
Iniciatīvas reģistrēšana
- Iniciatīvas nosaukums (ne vairāk kā 100 rakstzīmes bez atstarpēm).
- Iniciatīvas mērķi (ne vairāk kā 1100 rakstzīmes bez atstarpēm).
- Tie Līgumu panti, kurus jūs kā organizatori uzskatāt par tādiem, kas attiecas uz ierosināto iniciatīvu.
- Septiņu grupas dalībnieku, kas dzīvo septiņās dažādās valstīs, pilnie vārdi un uzvārdi, pasta adrese, valstspiederība un dzimšanas datums.
- Tādi paši persondati arī par pārstāvi un vietnieku, kā arī viņu e-pasta adrese un tālruņa numurs.
Pārstāvis un viņa vietnieks var būt starp augstāk minētajiem septiņiem grupas dalībniekiem (kuri dzīvo septiņās dažādās valstīs), tomēr var būt arī citi grupas dalībnieki.
- Dokumenti, kas apliecina visu septiņu grupas dalībnieku, kā arī pārstāvja un vietnieka (ja viņi nav no šo septiņu dalībnieku vidus) pilnos vārdus un uzvārdus, pasta adresi, valstspiederību un dzimšanas datumu.
- Grupas pārējo dalībnieku vārdi un uzvārdi.
- Visi reģistrācijas brīdī zināmie finansējuma un atbalsta avoti, no kuriem saņemts vairāk par 500 eiro no katra sponsora.
- Ja tas attiecas uz jūsu gadījumu, dokumenti, kas pierāda, 1) ka ir izveidota juridiska persona iniciatīvas pārvaldīšanai un 2) ka grupas pārstāvis ir pilnvarots rīkoties šīs juridiskās personas vārdā.
Varat sniegt arī šādu informāciju.
- Pielikums, kurā sīkāk izklāstīta iniciatīvas priekšvēsture un mērķi (ne vairāk kā 5000 rakstzīmju bez atstarpēm), informācija jāievada tiešsaistē.
- Papildinformācija, piemēram, tiesību akta projekts jūs uztraucošās problēmas risināšanai (augšupjāielādē, maksimālais faila lielums ir 5 MB).
- Jūsu iniciatīvas tīmekļa vietnes adrese (ja ir šāda vietne).
Komisija reģistrēs jūsu iniciatīvu, ja:
- ir izveidota organizatoru grupa un izraudzītas kontaktpersonas;
- juridiskā persona (ja plānojat tādu izmantot) ir izveidota konkrētās iniciatīvas pārvaldīšanai un jūsu pārstāvis ir pilnvarots rīkoties šīs juridiskās personas vārdā;
- iniciatīva attiecas uz jautājumu, par kuru Komisija ir pilnvarota ierosināt jaunu ES tiesību aktu;
- iniciatīva nav aizskaroša, nenozīmīga vai provokatīva;
- iniciatīva atbilst 1) ES vērtībām, kas izklāstītas Līguma par Eiropas Savienību 2. pantā un 2) tiesībām, kas paredzētas ES Pamattiesību hartā.
NĒ.
Forums ir neformāla vide, kur (potenciālie) organizatori var apspriest idejas par iniciatīvām, kā arī meklēt domubiedrus un saņemt padomus.
Lai panāktu, ka iniciatīvu reģistrē un varat sākt vākt parakstus, jums vispirms ir Komisijai jāiesniedz oficiāls lūgums iniciatīvu reģistrēt.
Par Komisijas lēmumu jūs informēs 2 mēnešu laikā pēc tam, kad būsiet lūdzis iniciatīvu reģistrēt.
Izņēmums
Ja jūsu iniciatīva atbilst visām citām prasībām, bet ne prasībai par to, ka tai ir jābūt par jomu, kas ietilpst Komisijas pilnvarās, jūsu grupa saņems atbildi jau mēneša laikā kopā ar ierosinājumu jūsu priekšlikumā izdarīt attiecīgas izmaiņas.
Jums tad būs ne ilgāk kā 2 mēneši laika, lai atjaunināto versiju nosūtītu Komisijai (bet varat arī nolemt šo iniciatīvu vairs neturpināt).
Ja nosūtīsiet atjauninātu versiju, Komisija pieņems galīgo lēmumu mēneša laikā pēc tās saņemšanas. Ir iespējami trīs lēmuma veidi:
- iniciatīvu reģistrēt pilnībā,
- iniciatīvu reģistrēt daļēji,
- atteikties reģistrēt iniciatīvu.
Tādā situācijā visa reģistrācijas procedūra var būt līdz pat četrus mēnešus ilga.
Iniciatīvu reģistrē daļēji, ja ne visi tās mērķi atbilst Komisijas pilnvarām ierosināt jaunus ES tiesību aktus.
Daļējas reģistrācijas gadījumā ir tā, ka paziņojumus par atbalstu vāc, apzinoties, ka pat tad, ja jums izdosies savākt prasīto miljonu parakstu un iesniegt iniciatīvu Komisijai, tā izskatīs tikai tās iniciatīvas daļas, kas atbilst Komisijas pilnvarām.
To parakstītāji var noskaidrot tiešsaistē pieejamajā Komisijas reģistrā, kur būs norādīts, kuras iniciatīvas daļas ir reģistrētas.
Organizatoru grupai ir pienākums informēt parakstītājus, ka viņi ar parakstu pauž atbalstu tikai reģistrētajām iniciatīvas daļām.
Publicē tikai šādas ziņas:
- iniciatīvas apraksts (nosaukums, mērķi un cita sniegtā informācija);
- organizatoru grupas dalībnieku pilnie vārdi un uzvārdi, kā arī kontaktpersonu (pārstāvja un viņa vietnieka) e-pasta adreses;
- pārstāvja dzīvesvietas valsts vai (ja iniciatīvas pārvaldīšanai ir izveidota juridiska persona) juridiskās personas nosaukums un juridiskās adreses atrašanās vietas valsts;
- informācija par finansējuma un atbalsta avotiem.
Plašāk par datu aizsardzību sk. Paziņojumā par privātumu.
Jebkurā no 24 ES oficiālajām valodām.
JĀ.
Komisija jūsu iniciatīvas nosaukumus, mērķus un pielikumu pārtulko visās ES oficiālajās valodās un šo tulkojumu publicē savā publiski pieejamajā reģistrā.
Ja gribat, lai tiktu pārtulkots vēl kas (piemēram, tiesību akta projekts), tas ir jūsu pašu kā organizatoru uzdevums. Komisija tad publiski pieejamajā reģistrā pievienotu šādus tulkojumus pārējiem.
JĀ.
Lēmumam ir juridisks pamats. Tas nozīmē, ka varat lēmumu pārsūdzēt. Komisija izklāstīs sava lēmuma iemeslus un paskaidros, kādas tiesāšanās vai ārpustiesas procedūras jums ir pieejamas.
Piemēram, varat ierosināt lietu ES Tiesā vai iesniegt sūdzībuEiropas Ombudam (lai sūdzētos par varbūtēju administratīvu kļūmi).
Varat iepazīties ar Komisijas reģistru, kur ir informācija par agrākajiem atteikumiem reģistrēt iniciatīvas.
JĀ.
Jūs iniciatīvu varat atsaukt jebkurā laikā pirms tās iesniegšanas Komisijai (proti, arī tad, kad esat savākuši visus parakstus un panākuši, ka tos sertificē).
Ja esat iniciatīvu atsaukuši, jūs nevarat to atkal atvērt, un visi paraksti vairs nav spēkā.
Tomēr jūs joprojām varēsiet iniciatīvu redzēt pie arhivētajām iniciatīvām.
Palīdzība
Varat paši izvēlēties, kad sākt parakstu vākšanu. Tomēr ir jāsāk ne vēlāk kā 6 mēnešu laikā pēc jūsu iniciatīvas reģistrācijas.
Izvēlētais datums jums ir jāpaziņo Komisijai 10 darbdienas iepriekš. Mēs tad savā tiešsaistes reģistrā publicēsim vākšanas perioda sākuma un beigu datumu.
JĀ.
Parakstus varat vākt ne ilgāk kā gadu. Varat pārtraukt jebkurā laikā, ja jums ir pārliecība, ka esat sasnieguši minimālo parakstītāju skaitu (kopumā vismaz miljons parakstu, turklāt vismaz 7 valstīs ir jābūt sasniegtam minimālajam skaitam).
Tad jums paraksti ir jāiesniedz kompetentajām valsts iestādēm verifikācijai.
NĒ.
Parakstu vākšanai jums ir jāizmanto īpašas veidlapas, kas atbilst Regulas par Eiropas pilsoņu iniciatīvuIII pielikumam un satur visu nepieciešamo informāciju par iniciatīvu (attiecīgās prasības ir publicētas šajā vietnē).
Tas, kādi dati parakstītājiem ir jāsniedz, ir atkarīgs no tā, no kuras valstis viņi ir.
Lai būtu drošība, ka jums ir pareizās veidlapas, varat lejupielādēt daļēji jau aizpildītas veidlapas no sava organizatoru konta šajā tīmekļa vietnē. Tajās jau ir iekļauta prasītā informācija par jūsu iniciatīvu.
NĒ.
Jums ir jāizmanto atšķirīgas veidlapas, kas atbilst parakstītāju valstspiederībai. Tas nozīmē, ka visiem vienu un to pašu veidlapu parakstījušajiem jābūt vienas un tās pašas ES valsts pilsoņiem.
Katrā veidlapā jums vispirms ir jānorāda valsts, kur tā tiks sūtīta verifikācijai. Veidlapu tad drīkstēs parakstīt tikai tās valstspiederīgie.
Parakstus drīkstat vākt veidlapās jebkurā ES oficiālajā valodā neatkarīgi no valstspiederības.
NĒ.
Organizatoriem ir jāizvēlas starp Komisijas sistēmu un savu sistēmu.
Ja izvēlēsieties veidot paši savu sistēmu, jums būs jāpanāk, lai to sertificē tās valsts kompetentā iestāde, kurā dati tiks glabāti.
NĒ.
Šī sistēma ir risinājums, kas ir par velti un tūlīt gatavs lietošanai. Tā jau atbilst tehniskajām un drošības prasībām.
Jums ir tikai jāparaksta līgums par to, ka kopā ar Komisiju būsiet datu pārzinis.
Tad varat sākt parakstu vākšanu 10 dienu laikā pēc tam, kad esat informējuši Komisiju par vākšanas perioda sākuma datumu.
NĒ.
Jums vispirms ir jālūdz Komisija reģistrēt jūsu iniciatīvu.
Varat izmantot tiesiskās aizsardzības līdzekļus, kas pieejami jūsu valstī. Piemēram, vērsties valsts pārvaldes iestādēs vai tiesās (tostarp pie valsts vai reģionāla līmeņa tiesībsarga).
Varat arī iesniegt sūdzību Komisijai par ES regulējuma pārkāpumu.
Lai būtu skaidra pārliecība, ka iniciatīvu atbalsta valstspiederības ziņā pietiekami daudzveidīgs ES pilsoņu loks.
Sīkāk par parakstītāju minimālo skaitu katrā valstī.
NĒ.
Parakstus pieskaita kopējam parakstītāju skaitam, lai sasniegtu mērķvērtību (miljonu parakstu).
Atbalsta paušana
Jums ir uz papīra vai tiešsaistē jāaizpilda un jāparaksta paziņojums par atbalstu.
Prasības dažādām valstīm atšķiras.
Tomēr visiem ES pilsoņiem prasa šādas ziņas: valstspiederība; pilns vārds un uzvārds un atkarībā no valsts
vai nu
a) pilna pasta adrese un dzimšanas datums
(Dānijas, Francijas, Grieķijas, Īrijas, Luksemburgas, Nīderlandes, Somijas, Slovākijas, Vācijas valstspiederīgajiem),
vai
b) personas kods un personas identifikācijas numura vai dokumenta veids
(Austrijas, Beļģijas, Bulgārijas, Čehijas, Horvātijas, Igaunijas, Itālijas, Kipras, Latvijas, Lietuvas, Maltas, Polijas, Portugāles, Rumānijas, Slovēnijas, Spānijas, Ungārijas, Zviedrijas valstspiederīgajiem).
Daži ES pilsoņi var iniciatīvas atbalstīšanai izmantot e-identifikāciju.
Prasības par sniedzamajiem datiem (katrai valstij atsevišķi)
Kad iniciatīvai būs savākts pietiekami daudz parakstu, jūsu savāktos datus pārbaudīs katras valsts kompetentā iestāde. Tādus paziņojumus par atbalstu, kas satur kļūdainus datus, atzīs par nederīgiem.
Jums ir jābūt pietiekami vecam, lai drīkstētu balsot Eiropas Parlamenta vēlēšanās.
Lielākajā daļā ES valstu tas nozīmē, ka jābūt 18 gadus vecam. Tomēr ir daži izņēmumi:
- Austrijā un Maltā balsot var no 16 gadu vecuma,
- bet Grieķijā balsot var no 17 gadu vecuma.
Tomēr dažas valstis, iespējams, izlems minimālo vecumu samazināt līdz 16 gadiem.
NĒ.
Jums vienkārši ir jābūt pietiekami vecam, lai drīkstētu balsot Eiropas Parlamenta vēlēšanās, vai vismaz 16 gadus vecam, ja runa ir par tām valstīm, kas nolēmušas atļaut atbalsta izteikšanu no šāda vecuma (sk. iepriekšējo jautājumu).
NĒ.
Eiropas pilsoņu iniciatīvas drīkst atbalstīt tikai ES pilsoņi (kādas ES dalībvalsts pilsoņi).
Ieskaitīs tajā valstī, kuras valstspiederīgais esat.
Piemēram, ja esat Lietuvas pilsonis, bet dzīvojat Īrijā, jūs parakstu pieskaitīs Lietuvā savāktajam skaitam.
Ja esat divu valstu valstspiederīgais, vienkārši izvēlieties vienu valstspiederību un aizpildiet tikai vienu veidlapu. Iniciatīvu drīkstat atbalstīt tikai vienu reizi.
JĀ.
Kad parakstāt iniciatīvu, izvēlieties to ES valsti, kuras valstspiederīgais esat. Jūsu parakstu pieskaitīs šajā valstī savāktajam skaitam.
Paziņojumu par atbalstu verificēšana
JĀ.
Jums tie ir jāiesniedz 3 mēnešu laikā pēc vākšanas posma beigām.
Pārbaudes veicu visu ES valstu kompetentās iestādes, lai sertificētu savākto paziņojumu par atbalstu skaitu.
Tām ir tas jāizdara 3 mēnešu laikā. Šādas pārbaudes var tikt veiktas nejaušas izlases veidā.
Tiešsaistē savāktie paziņojumi par atbalstu ir jāiesniedz saskaņā ar elektronisku shēmu, kas pieejama te.
Ja esat izvēlējušies izmantot Komisijas piedāvāto centralizēto sistēmu, paziņojumus iesniegs Komisija.
Komisija piedāvā drošu sistēmu, kas jums, organizatoriem, dod iespēju savāktos paziņojumus par atbalstu nosūtīt kompetentajām valsts iestādēm.
Visus paziņojumus par atbalstu (gan elektroniski vāktos, gan papīra formātā savākto veidlapu skenētas kopijas) var šifrētā veidā augšupielādēt šajā sistēmā.
Jums ir arī pienākums informēt Komisiju, vai vēlaties ar šīs sistēmas palīdzību augšupielādēt papīra formātā savāktos paziņojumus par atbalstu. Jums būs augšupjāielādē visi papīra formātā savāktie paziņojumi par atbalstu 2 mēnešu laikā pēc vākšanas posma beigām un, kad tas ir padarīts, jāinformē Komisija.
JĀ.
Šo pakalpojumu drīkst izmantot ne tikai tie, kas lieto Komisijas piedāvāto vākšanas sistēmu.
Varat pakalpojumu izmantot, lai pārsūtītu gan papīra formātā, gan elektroniskā formātā savāktos paziņojumus par atbalstu.
Varat izmantot tiesiskās aizsardzības līdzekļus, kas pieejami jūsu valstī. Piemēram, vērsties valsts pārvaldes iestādēs vai tiesās (tostarp pie valsts vai reģionāla līmeņa tiesībsarga).
Varat arī iesniegt sūdzību Komisijai par ES regulējuma pārkāpumu.
Iniciatīvas iesniegšana
JĀ.
Iniciatīvas iesniegšanai jums ir 3 mēneši laika no datuma, kad saņēmāt pēdējo sertifikātu no kompetentajām valsts iestādēm.
NĒ.
Jums ir jānosūta tikai iesnieguma veidlapa no sava organizatora konta, kā arī visu to sertifikātu kopijas, kurus esat saņēmuši no valsts iestādēm un kas apliecina, ka jums izdevies savākt minimālo parakstu skaitu.
Atbildes saņemšana
Šī tikšanās notiek ne vēlāk kā mēnesi pēc tam, kad organizatoru iesnieguši iniciatīvu.
Tikšanās izpaužas kā strukturēta diskusija par iniciatīvas saturu. Mērķis ir gādāt, lai Komisija pirms atbildes sagatavošanas skaidri izprastu iniciatīvas mērķus (un vajadzības gadījumā varētu lūgt paskaidrojumus).
NĒ.
Kolīdz esat iesnieguši iniciatīvu, Komisija informē Parlamentu. Tad Parlaments sazinās ar jums, lai sarīkotu uzklausīšanu.
Komisija informē ne vien Eiropas Parlamentu, bet arī ES Padomi, Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komiteju, Reģionu komiteju un ES dalībvalstu parlamentus.
JĀ.
Tas jāizdara 6 mēnešu laikā no iniciatīvas iesniegšanas dienas.
Komisija nāk klajā ar paziņojumu, kurā izklāsta pasākumus, kurus tā plāno veikt (ja tiešām plāno), kā arī šādu pasākumu veikšanas iemeslus un grafiku.
Paziņojums tiks publicēts šajā vietnē visās ES oficiālajās valodās.
Komisija arī informē Eiropas Parlamentu, ES Padomi, Eiropas Ekonomikas un sociālo lietu komiteju, Reģionu komiteju, kā arī ES dalībvalstu parlamentus.
NĒ.
Eiropas pilsoņu iniciatīvas mērķis ir dot iespēju ES pilsoņiem rosināt diskusiju un ietekmēt ES darbakārtību, aicinot Komisiju ierosināt jaunus tiesību aktus.
Komisijai uzlikt pienākumu ierosināt tiesību aktus varētu tad, ja tiktu veikti attiecīgi grozījumi Līgumos.
Komisijas priekšlikumam ir jāiziet attiecīgā likumdošanas procedūra.
Tas nozīmē, ka priekšlikums iegūst likuma spēku tad, ja to ir izskatījis un pieņēmis Eiropas Parlaments un ES Padome (vai — dažos gadījumos — tikai Padome).
NĒ.
Atšķirībā no atteikuma reģistrēt iniciatīvu nevar pārsūdzēt šo lēmumu, kas pamatojas uz Komisijas veikto jūsu iniciatīvas satura analīzi.
Pilsoņu iniciatīva ir politikas darbakārtības veidošanas rīks, kas Komisijai liek pievērst nopietnu uzmanību ES pilsoņu paustajām prasībām. Tomēr Komisijai nav pienākuma rīkoties saistībā ar tām.
Ja Komisija nolems nerīkoties, tā izskaidros šāda lēmuma iemeslus.
Finansējums un sponsorēšana
JĀ.
Jums ir jāsniedz ziņas par visiem finansējuma avotiem, no kuriem saņemts vairāk nekā 500 eiro no katra sponsora.
Šī informācija jums ir jāsniedz, kad iesniedzat lūgumu reģistrēt iniciatīvu, un vēlāk jāatjaunina vismaz reizi divos mēnešos.
Jums ir arī jāsniedz informācija parcita veida atbalstu (kas nav finansiāls), ko saņēmusi jūsu iniciatīva.
Ziņas par jūsu saņemto atbalstu un sponsoriem mēs publicēsim savā tiešsaistes reģistrā.
NĒ.
Tas būtu pretrunā principam, ka pilsoņu iniciatīvām jābūt neatkarīgām un Komisijai — neitrālai.
Tomēr Komisija par velti piedāvā nefinansiālu atbalstu, proti, tulkošanas pakalpojumus un parakstu vākšanas tiešsaistes sistēmu.
Papildu palīdzība — padomu veidā — atrodama Eiropas pilsoņu iniciatīvas forumā.
JĀ.
Ja vēlaties brīdināt vai iesniegt sūdzību par sponsoriem un atbalstu, kas deklarēts kādai konkrētai iniciatīvai (piemēram tādēļ, ka domājat, ka publicētā informācija ir nepareiza vai nepilnīga), izmantojiet attiecīgās iniciatīvas lapā atrodamo saziņas veidlapu.
Uz jūsu sūdzības pamata mēs rīkosimies tad, ja savu apgalvojumu pierādīsiet.
Mēs sazināsimies ar iniciatīvas organizatoriem, lai noskaidrotu faktus, un liksim viņiem novērst neprecizitātes ziņās par finansējumu vai atbalstu.
Saziņa
NĒ.
Komisijas attieksmei pret visām aktuālajām iniciatīvām ir jābūt neitrālai.
Tomēr tā īsteno vispārīgu popularizēšanas un informēšanas kampaņu, lai uzlabotu sabiedrības informētību par Eiropas pilsoņu iniciatīvu kā veidu, kā iedzīvotāji var piedalīties politikas veidošanā.
Varat apmeklēt šo vietni, lai iepazītos ar jaunākajām ziņām par Eiropas pilsoņu iniciatīvu vispār un par konkrētām iniciatīvām. Varat arī abonēt e-jaunumus.
Varat no organizatoriem un Komisijas abonēt paziņojumus par jaunumiem, kad paužat atbalstu kādai iniciatīvai centralizētajā sistēmā, kuru uztur Komisija.
JĀ.
Jūs drīkstat vākt parakstītāju e-pasta adreses saziņas un informēšanas vajadzībām, taču tikai tad, ja
- viņi tam piekrituši,
- jūs ievērojat attiecīgos datu aizsardzības noteikumus.
Datu aizsardzība
JĀ.
ES regulējums ļauj organizatoriem vākt noteiktu informāciju par jums (tiešsaistē vai uz papīra) un šo informāciju nodot kompetentajām iestādēm, kuru pienākums ir pārbaudīt savākto paziņojumu par atbalstu derīgumu.
Tas ir organizatoru juridisks pienākumus; bez informācijas par atbalstītājiem viņu pausto atbalstu nevar atzīt.
Uz visiem saistībā ar kādu iniciatīvu apstrādātajiem persondatiem attiecas datu aizsardzības regulējums.
Organizatoru grupu pārstāvji kā datu pārziņi saskaņā ar valsts likumiem ir atbildīgi par kaitējumu, ko viņi izraisa, vai noteikumu pārkāpumiem, un pārstāvjus var attiecīgi sodīt.
Parakstu vākšanai tiešsaistē organizatori var izmantot savu vai Komisijas piedāvātu sistēmu.
Komisijas sistēma gādā par visaugstāko drošības līmeni lietotājiem (arī datu šifrēšanu) saskaņā ar noteikumiem par drošu saziņu un informācijas sistēmām. Tā ļauj pilsoņiem paust atbalstu iniciatīvām, izmantojot vienkārši savas valsts e-identifikāciju.
Sistēmas, ko neatkarīgi no Komisijas izveidojuši iniciatīvas organizatori, pārbauda par sertificēšanu atbildīgās iestādes tajā valstī, kur dati tiek glabāti. Tas vajadzīgs, lai nodrošinātu atbilstību minimālajām drošības untehniskajām prasībām.
Lai noskaidrotu, vai iniciatīvai izveidota sistēma atbilst prasībām, tīmekļa vietnē, kur grasāties parakstīt iniciatīvu, aplūkojiet sertifikātu, kuru izsniegušas šīs iestādes.
Ne tos datus, kurus savācat oficiālajā paziņojuma par atbalstu veidlapā: tos drīkstat izmantot tikai savas iniciatīvas atbalstam.
Tomēr drīkstat lūgt parakstītājus sniegt kontaktinformāciju atsevišķi un ar viņu piekrišanu tos savākt saziņas un informēšanas vajadzībām.
Datu pārzinis ir:
- organizatoru grupas pārstāvis vai
- juridiskā persona, ja iniciatīvas pārvaldīšanai tāda ir izveidota.
Šo funkciju veikšana ir saistīta ar parakstu vākšanas gaitā no fiziskām personām iegūto persondatu (tostarp arī e-pasta adrešu) apstrādi.
Datu pārziņa pienākumi tiek veikti kopā ar Komisiju, ja iniciatīva izmanto:
- Komisijas piedāvāto sistēmu parakstu un e-pasta adrešu vākšanai,
- Komisijas piedāvāto datņu apmaiņas pakalpojumu, lai parakstus pārsūtītu uz ES dalībvalstīm.
Parakstu verificēšanas procedūras laikā datu pārzinis ir arī valsts iestāde, kas veic šo verificēšanu.
Īpašie noteikumi ir izklāstīti Regulas par pilsoņu iniciatīvu 19. pantā.
Attiecībā uz visiem pārējiem aspektiem gan organizatoriem, gan ES dalībvalstu kompetentajām iestādēm ir jāievēro Vispārīgā datu aizsardzības regula.
Kad Komisija darbojas kā viens no datu pārziņiem, uz tās darbību attiecas Regula (ES) 2018/1725.
Paziņojumi par atbalstu —
jums (organizatoriem) un Komisijai ir jāiznīcina visi jūsu iniciatīvai parakstītie paziņojumi par atbalstu (un to kopijas) ne vēlāk kā šādā termiņā (jāizvēlas tas, kurš ir agrāk):
- vienu mēnesi pēc tam, kad esat iniciatīvu iesniedzis Komisijai,
- 21 mēnesi pēc vākšanas perioda sākuma.
Tomēr tad, ja savu iniciatīvu pēc vākšanas perioda sākuma atsaucat, paziņojumi (un to kopijas) ir jāiznīcina mēneša laikā pēc atsaukšanas.
Valsts iestādēm, kuras aicina verificēt jūsu savāktos paziņojumus par atbalstu, ir jāiznīcina visi paziņojumi (un to kopijas) 3 mēnešu laikā pēc procedūras pabeigšanas.
Izņēmums — ja esat iesaistīts kādās juridiskās vai administratīvās procedūrās, kas saistītas ar jūsu iniciatīvu, drīkstat paziņojumus par atbalstu (un to kopijas) glabāt ilgāk par šiem termiņiem.
E-pasta adreses —
jums (organizatoriem) un Komisijai ir jāiznīcina visi ieraksti par e-pasta adresēm šādā termiņā:
- ne vēlāk kā vienu mēnesi pēc iniciatīvas atsaukuma vai
- 12 mēnešus pēc vākšanas posma beigām, vai
- 12 mēnešus pēc iniciatīvas iesniegšanas Komisijai.
Tomēr tad, ja Komisija uz jūsu iniciatīvu atbild ar oficiālu paziņojumu, e-pasta adrešu saglabāšanas periods beidzas, kad ir pagājuši 3 gadi kopš paziņojuma publicēšanas.