Általános szempontok
Az európai polgári kezdeményezés révén Ön és más európaiak aktívan részt vehetnek az uniós szakpolitikai döntéshozatalban.
Ha szeretné, hogy az EU fellépjen egy adott kérdésben, létrehozhat egy polgári kezdeményezést, amelynek keretében felhívhatja az Európai Bizottságot, hogy terjesszen elő új, uniós jogszabályra irányuló javaslatot a kérdés vonatkozásában.
Ahhoz, hogy a Bizottság mérlegeljen egy kezdeményezést, Unió-szerte 1 millió embernek kell aláírnia azt támogatása jeléül.
Petíciókat kizárólag az Európai Parlamentnek küldhet. A polgári kezdeményezéseket ezzel szemben az Európai Bizottság részére kell benyújtani.
A petíciók főként a következő tekintetben térnek el az utóbbiaktól:
- már meglévő uniós tevékenységekre vonatkoznak; a keretükben nem kérelmezhetők új uniós jogszabályokra irányuló javaslatok (a polgári kezdeményezések keretében új uniós jogszabályokra irányuló javaslatokat terjesztenek elő);
- egyetlen személy is benyújthat petíciót (a polgári kezdeményezéseknek hivatalos szervezői csoportjaik vannak);
- nincs meghatározva minimumérték az aláírások tekintetében (a polgári kezdeményezések esetében 1 millió aláírást kell összegyűjteni).
IGEN.
A legtöbb országban léteznek nemzeti, regionális vagy helyi szintű kezdeményezések és hasonló eszközök. Ezek hatóköre és eljárásmódja eltérő.
Ebben a tanulmányban olvashat idevágó példákat.
A 2020. január 1. előtt nyilvántartásba vett kezdeményezések bizonyos aspektusaira a jelenlegi szabályok alkalmazandók, míg másokra a régi szabályok érvényesek (pl. az aláírókkal kapcsolatos adatok tekintetében támasztott követelmények, az online gyűjtési rendszerek, az aláírások hitelesítése az uniós országok által).
Az ezzel kapcsolatos további részletekért lásd az átmeneti intézkedésekről szóló bizottsági közleményt.
Első lépések – a kezdeményezés
IGEN.
A jogi és szervezeti szempontokkal kapcsolatban független tanácsokat kaphatnak az európai polgári kezdeményezés fórumán.
NEM.
A polgári kezdeményezések csak olyan kérdésekkel kapcsolatos javaslatokat érinthetnek, amelyek esetében a polgárok úgy ítélik meg, hogy az Unió részéről jogi aktusra van szükség a szerződések végrehajtásához (és ennélfogva nem azok módosítására).
IGEN.
A szabályok nem szabnak korlátokat e tekintetben.
IGEN.
A szabályok nem szabnak korlátokat e tekintetben.
Első lépések – a szervezők
IGEN.
A lakóhely országa a döntő szempont. A szervezők állampolgársága lehet megegyező vagy eltérő is.
NEM.
Önnek egy uniós ország állampolgárának kell lennie.
Elég idősnek kell lennie ahhoz, hogy szavazhasson az európai parlamenti választásokon.
A legtöbb uniós országban ez 18 éves kortól lehetséges – kivéve:
- Ausztriát és Máltát, ahol a választójogi korhatár a 16. életév,
- és Görögországot, ahol a választójogi korhatár a 17. életév.
NEM.
Mindössze elég idősnek kell lennie ahhoz, hogy szavazhasson az európai parlamenti választásokon (lásd az előző kérdést).
IGEN.
Ugyanakkor nem számítanak bele a 7 különböző uniós országban lakóhellyel rendelkező személyek legalacsonyabb számába (és nem szerepelhetnek ezen a listán, amikor benyújtják nyilvántartásba vételi kérelmüket).
A kapcsolattartó személyek – a képviselő és annak helyettese – jogosultak a szervezők nevében nyilatkozni és cselekedni.
Ez a 2 személy lehet a csoport 7 különböző országban lakóhellyel rendelkező 7 tagjának egyike, de lehet a csoport 2 egyéb tagja is.
Kapcsolatot tartanak fenn a csoport és a Bizottság között, különösen a Bizottság részére történt összes benyújtás kezelése tekintetében.
Mindketten hozzáférnek a szervezői fiókhoz, és megkapják a Bizottságtól érkező összes levelet.
IGEN.
A csoport képviselőjének a nyilvántartásba vételi kérelem benyújtásakor fel kell töltenie a 7 különböző országban lakóhellyel rendelkező 7 csoporttag teljes nevét, postai címét és állampolgárságát tartalmazó dokumentumokat.
Ugyanezen dokumentumokat kell bemutatni a kapcsolattartó személyekre (a képviselőre és a helyettesre) vonatkozóan, ha azok nincsenek e 7 tag között.
A Bizottság ellenőrzi ezeket a dokumentumokat, és további információk rendelkezésre bocsátására kérheti a képviselőt.
IGEN.
Ebben az esetben Önnek (a képviselőnek vagy a helyettesnek) a felhasználói fiókja segítségével kell tájékoztatnia a Bizottságot a változásokról.
Ha a változások érintik a csoport 7 különböző országban lakóhellyel rendelkező tagjainak legalacsonyabb számát, minden szükséges dokumentumot rendelkezésre kell bocsátaniuk annak bemutatására, hogy csoportjuk továbbra is megfelel az állampolgárságra, életkorra és tartózkodási helyre vonatkozó követelményeknek.
Emellett a változások tükrözése érdekében meg kell változtatniuk a támogató nyilatkozat formanyomtatványait.
Az új csoporttagok nevei az online nyilvántartásban jelennek majd meg. A csoport korábbi tagjainak nevei az eljárás egésze alatt láthatóak maradnak a nyilvántartásban (a releváns hatóságok így ellenőrizhetik az összegyűjtött, és a részükre ellenőrzés céljából benyújtott aláírások érvényességét).
IGEN.
A szabályok nem szabnak korlátokat e tekintetben.
NEM.
Ez mindössze egy lehetőség.
Amennyiben létrehoznak ilyet, a kezdeményezés kezeléséért jogilag a jogi személy felel.
IGEN.
Valamennyi kezdeményezéseket kezelő jogi személyt annak az országnak a nemzeti jogával összhangban kell létrehozni, amelyben azt nyilvántartásba vették. Dokumentumokat kell rendelkezésre bocsátani annak igazolására, hogy azt kifejezetten egy adott kezdeményezés kezelése céljából vették nyilvántartásba, és hogy a képviselő jogosult eljárni annak nevében.
A kezdeményezés nyilvántartásba vétele
- a kezdeményezés címét (szóközök nélkül max. 100 karakter)
- a kezdeményezés célkitűzéseit (szóközök nélkül max. 1100 karakter)
- a szerződések azon cikkeit, amelyeket szervezőként relevánsnak tartanak a javasolt kezdeményezés szempontjából
- a csoport 7 különböző uniós országban lakóhellyel rendelkező 7 tagjának teljes nevét, postai címét, állampolgárságát és születési idejét
- ugyanezen személyes adatokat a képviselő és a helyettes esetében, e-mail-címükkel és telefonszámukkal együtt
A képviselő és a helyettes a fent említett 7 (különböző 7 országban lakóhellyel rendelkező) csoporttag között lehet, vagy azok lehetnek a csoport egyéb tagjai is.
- dokumentumokat, amelyek igazolják a 7 csoporttag és – amennyiben ezek nincsenek a 7 csoporttag között – a képviselő, valamint a helyettes teljes nevét, postai címét, állampolgárságát és születési idejét
- a csoport további tagjainak nevét
- az olyan (a nyilvántartásba vétel idején ismert) támogatás és finanszírozás összes forrását, amely szponzoronként meghaladja az 500 euró összeget
- amennyiben releváns, olyan dokumentumokat, amelyek igazolják, hogy i) jogi személyt hoztak létre a kezdeményezés kezelésére, és ii) azt, hogy a csoport képviselője jogosult eljárni e jogi személy nevében.
Emellett rendelkezésre bocsáthatják a következőket:
- egy mellékletet, amely több háttérinformációt nyújt a kezdeményezés középpontjában álló kérdésről, illetve annak célkitűzéseiről (max. 5000 karakter szóközök nélkül), amelyet online kell kitölteni
- további információkat, például egy, a kérdéssel foglalkozó jogiaktus-tervezet (feltöltendő – max. 5 MB)
- a kezdeményezése számára létrehozott weboldal címe (amennyiben van ilyen).
A Bizottság nyilvántartásba veszi kezdeményezésüket, amennyiben:
- megalakult a szervezői csoport, és kijelölték a kapcsolattartó személyeket
- kifejezetten a kezdeményezés kezelésére létrehozták a jogi személyt (amennyiben szándékoznak ilyet használni), képviselőjük pedig jogosult eljárni annak nevében
- a kezdeményezés olyan kérdésről szól, amelyet illetően a Bizottság hatáskörrel rendelkezik uniós jogszabályra irányuló javaslat előterjesztésére
- a javasolt polgári kezdeményezés nem visszaélésszerű, komolytalan vagy sértő
- a kezdeményezés összhangban áll az i) uniós értékekkelAz Európai Unióról szóló szerződés 2. cikke értelmében és ii) az Európai Unió Alapjogi Chartájában szereplő jogokkal.
NEM.
A fórum egy informális tér a (potenciális) szervezők számára, ahol azok megbeszélhetik a kezdeményezésekre vonatkozó ötleteiket, és olyan embereket találhatnak, akikkel összefoghatnak, vagy akiktől tanácsot kérhetnek.
Ahhoz, hogy nyilvántartásba vetessék kezdeményezésüket és megkezdjék az aláírásgyűjtést, először formális nyilvántartásba vételi kérelmet kell benyújtaniuk a Bizottság részére.
A kérelem benyújtását követő 2 hónapon belül értesítést kapnak a Bizottság döntéséről.
Kivétel
Ha a kezdeményezésük az összes követelménynek megfelel, ám nem olyan területhez tartozik, amelyet illetően a Bizottság hatáskörrel rendelkezik, csoportjuk már 1 hónapon belül választ kap egy arra vonatkozó ajánlat kíséretében, hogy a javaslatot módosítsák e tekintetben.
Ezt követően 2 hónap áll rendelkezésükre arra, hogy elküldjék a Bizottság számára a frissített változatot (vagy pedig úgy dönthetnek, hogy nem folytatják az adott kezdeményezést).
Amennyiben frissített változatot küldenek, a Bizottság a kézhezvételt követő 1 hónapon belül végleges döntést hoz azzal kapcsolatban. Ez a következő három lehetőség egyike lehet:
- a kezdeményezés nyilvántartásba vétele annak teljes terjedelmében
- a kezdeményezés részleges nyilvántartásba vétele
- a kezdeményezés nyilvántartásba vételének elutasítása.
Ha ezek a körülmények állnak fenn, a teljes nyilvántartásba vételi eljárás akár 4 hónapot is igénybe vehet.
Egy adott kezdeményezést részlegesen veszneknyilvántartásba, ha annak nem áll minden célkitűzése összhangban a Bizottságnak az uniós jogszabályokra irányuló javaslatok előterjesztésére vonatkozó hatáskörével.
A részleges nyilvántartásba vétel esetén annak tudatában kell összegyűjteni a támogató nyilatkozatokat, hogy hiába szerzik meg az 1 millió szükséges aláírást, és nyújtják be sikeresen kezdeményezésüket, a Bizottság kizárólag annak a hatáskörével összhangban álló részeit mérlegeli majd.
Az aláírók ezt a Bizottság online nyilvántartásának ellenőrzése révén tudhatják meg, amely tájékoztatást nyújt arról, hogy a kezdeményezés mely részeit vették nyilvántartásba.
A szervezői csoport köteles továbbá tájékoztatni az aláírókat, hogy kizárólag a kezdeményezés nyilvántartásba vett részeit támogatják aláírásukkal.
Kizárólag a következő információk kerülnek közzétételre:
- a kezdeményezés leírása (cím, célkitűzések és bármely egyéb megosztott információ)
- a szervezői csoport tagjainak teljes neve, valamint a kapcsolattartó személyek e-mail-címe (képviselő és helyettes)
- a képviselő lakóhelyének országa, vagy a jogi személy neve és székhelyének országa (amennyiben létrehoztak jogi személyt a kezdeményezés kezelésére)
- információ a támogatási és finanszírozási forrásokról.
Az adatvédelemmel kapcsolatos további információkért lásd az adatvédelmi nyilatkozatot.
A 24 hivatalos uniós nyelv bármelyike használható.
IGEN.
A Bizottság lefordítja kezdeményezésük címét, célkitűzéseit és mellékletét az összes hivatalos uniós nyelvre, és közzéteszi ezeket nyilvános jegyzékében.
Ha szeretnének bármi mást lefordítani (pl. egy jogiaktus-tervezetet), ez szervezőként az Önök felelőssége. A Bizottság ezt követően a nyilvános jegyzékben szereplő többi fordításhoz adja ezeket.
IGEN.
A döntés alapját jogi indokok képezik, ennélfogva megtámadhatják azt. A Bizottság meghatározza majd a döntés hátterében húzódó okokat, és kifejti, hogy milyen jogi szolgálatot érintő, vagy bíróságon kívüli jogorvoslati lehetőségek állnak az Önök rendelkezésére.
Idetartozik az Európai Unió Bíróságánál történő eljárásindítás, vagy panasz benyújtása az európai ombudsmannál (hivatali visszásságra vonatkozó panasztétel).
IGEN.
Bármikor visszavonhatnak egy kezdeményezést, mielőtt benyújtották volna azt a Bizottságnak (vagyis mielőtt összegyűjtötték volna az összes aláírást és hitelesítették volna azokat).
Miután visszavonták a kezdeményezést, azt nem nyithatják meg újra, és az összes aláírás semmisnek minősül.
Ugyanakkor továbbra is megtekinthetik azt az archivált kezdeményezések között.
Támogatásszerzés
Az aláírásgyűjtés kezdődátumát Önök választhatják ki – ez azonban nem lehet a kezdeményezés nyilvántartásba vételét követő 6. hónapnál későbbi időpont.
A Bizottságot a választott kezdődátum előtt legkésőbb 10 munkanappal értesíteniük kell. Ekkor az online nyilvántartásban közzétesszük a gyűjtési időszak kezdő- és zárónapját.
IGEN.
Legfeljebb 1 év áll rendelkezésre az aláírásgyűjtésre. Bármikor abbahagyhatják a gyűjtést, ha biztosak abban, hogy elérték az aláírások legalacsonyabb számát (összesen legalább 1 milliót, valamint megszerezték a minimális számú aláírást legalább 7 uniós országban)
A következő lépés az aláírások benyújtása az illetékes nemzeti hatóságoknak ellenőrzés céljából.
NEM.
Az aláírásgyűjtéshez olyan meghatározott formanyomtatványokat kell használniuk, amelyek összhangban vannak az európai polgári kezdeményezésről szóló rendeletIII. mellékletében ismertetett mintákkal, és a kezdeményezésre vonatkozó összes szükséges információt tartalmazzák a weboldalon közzétetteknek megfelelően.
Ezenkívül az aláíróktól kért adatok azok származási országától függnek.
Önök a weboldalon található szervezői fiókjukból letölthetnek előre kitöltött formanyomtatványokat azt biztosítandó, hogy a megfelelő formanyomtatványok legyenek a birtokukban. Ezekben már szerepelnek a kezdeményezésük szempontjából releváns információk.
NEM.
Az aláírók állampolgárságától függőenkülönálló formanyomtatványokat kell használniuk. Ez azt jelenti, hogy az egyes formanyomtatványokon szereplő valamennyi aláírónak ugyanazon uniós ország állampolgárának kell lennie.
Minden formanyomtatványon először fel kell tüntetniük az országot, ahová azt továbbítják majd ellenőrzés céljából. Csak ennek az országnak az állampolgárai használhatják ezt a formanyomtatványt.
Állampolgárságtól függetlenül bármelyik hivatalos uniós nyelven lehet aláírást gyűjteni.
NEM.
Szervezőként választaniuk kell a Bizottság rendszere és a saját rendszerük között.
Amennyiben úgy döntenek, hogy saját rendszert alakítanak ki, hitelesíttetniük kell azt annak az országnak a releváns hatóságával, ahol az adatokat tárolják.
NEM.
Ez a rendszer ingyenes, azonnal rendelkezésre álló megoldást kínál. Alapjáraton megfelel a technikai és biztonsági követelményeknek.
Mindössze alá kell írniuk egy megállapodást arról, hogy közös adatkezelők lesznek a Bizottsággal.
10 nappal azután megkezdhetik az aláírásgyűjtést, hogy tájékoztatták a Bizottságot a gyűjtési időszak kezdetéről.
NEM.
Először fel kell kérniük a Bizottságot, hogy vegye nyilvántartásba a kezdeményezésüket.
Élhetnek az Önök országában elérhető jogorvoslati lehetőségekkel – például fordulhatnak a nemzeti közigazgatási vagy igazságügyi hatóságokhoz (többek között a nemzeti vagy regionális ombudsmanokhoz).
Emellett panaszt nyújthatnak be a Bizottsághoz az uniós jog megsértése miatt.
Annak biztosítása érdekében, hogy a kezdeményezés iránti támogatás az állampolgárok kellően széles körét lefedje.
További információk az aláírók országonkénti legalacsonyabb számáról.
NEM.
Valamennyi aláírás hozzáadásra kerül az aláírók teljes számához az 1 milliós cél elérése érdekében.
Támogatásnyújtás
Ki kell töltenie és alá kell írnia egy támogató nyilatkozatot nyomtatott formában vagy online.
Ez országról országra változik.
Valamennyi uniós polgár esetében szükség van a következőkre: állampolgárság; teljes családi és utónév; és országtól függően:
vagy
A. teljes postacím és születési idő
(Dánia, Finnország, Franciaország, Görögország, Hollandia, Írország, Luxemburg, Németország és Szlovákia állampolgárai esetében)
vagy
B. személyi azonosító szám és az okmány száma/típusa
(Ausztria, Belgium, Bulgária, Ciprus, Csehország, Észtország, Horvátország, Lengyelország, Lettország, Litvánia, Magyarország, Málta, Olaszország, Portugália, Románia, Svédország, Spanyolország és Szlovénia állampolgárai esetében).
Néhány uniós polgár elektronikus azonosítást is használhat egy adott kezdeményezés támogatására.
Adatszolgáltatási követelmények országok szerint
Miután egy kezdeményezés eléri a megkövetelt számú aláírást, az összegyűjtött adatokat az egyes országok hatóságai hagyják jóvá. A hibás adatokat tartalmazó összes támogató nyilatkozat érvénytelennek minősül.
Elég idősnek kell lennie ahhoz, hogy szavazhasson az európai parlamenti választásokon.
A legtöbb uniós országban ez 18 éves kortól lehetséges, kivéve:
- Ausztriát és Máltát, ahol a választójogi korhatár a 16. életév,
- és Görögországot, ahol a választójogi korhatár a 17. életév.
Ugyanakkor bizonyos országok dönthetnek úgy, hogy az alsó korhatárt 16 évre csökkentik.
NEM.
Mindössze elég idősnek kell lennie ahhoz, hogy szavazhasson az európai parlamenti választásokon, vagy be kell töltenie a 16. életévét – legalábbis azokban az országokban, amelyek úgy döntöttek, hogy ettől az életkortól engedélyezik a támogatásnyújtást (lásd az előző kérdést).
NEM.
Csak uniós polgárok (egy adott uniós ország állampolgárai) támogathatnak európai polgári kezdeményezéseket.
Ahhoz az országhoz számítják majd, amelynek Ön az állampolgára.
Ha Ön például egy Írországban élő litván állampolgár, az aláírását Litvániához számolják majd.
Amennyiben Ön kettős állampolgár, válasszon 1 állampolgárságot, és csak 1 db formanyomtatványt töltsön ki. Csak egyszer támogathat egy adott kezdeményezést.
IGEN.
Aláíráskor válassza ki azt az országot, amelynek Ön az uniós polgára. Aláírását a megjelölt országhoz számolják majd.
A támogató nyilatkozatok ellenőrzése
IGEN.
A gyűjtési időszak végét követő 3 hónapon belül be kell nyújtaniuk azokat.
Valamennyi uniós országban kijelölt hatóságok végzik el az ahhoz szükséges ellenőrzéseket, hogy igazolják, hány támogató nyilatkozatot sikerült összegyűjteni.
Legfeljebb 3 hónap áll rendelkezésükre ennek elvégzésére. Az ellenőrzések véletlenszerű mintavételen is alapulhatnak.
Az online gyűjtött támogató nyilatkozatokat az itt elérhető elektronikus sablonnak megfelelően kell benyújtani.
Ha Önök úgy döntöttek, hogy a Bizottság központi rendszerét használják, a benyújtásról a Bizottság gondoskodik.
A Bizottság elérhetővé tesz egy biztonságos rendszert, amelynek segítségével Önök szervezőként megoszthatják az összegyűjtött támogató nyilatkozatokat az illetékes nemzeti hatóságokkal.
Valamennyi támogató nyilatkozat (a papíralapon összegyűjtött formanyomtatványok elektronikus vagy szkennelt változatai egyaránt) feltölthetők titkosított formában a rendszerbe.
Emellett tájékoztatniuk kell a Bizottságot arról, hogy szeretnék-e a papíralapon összegyűjtött támogató nyilatkozatokat e rendszeren keresztül feltölteni. Valamennyi papíralapon összegyűjtött támogató nyilatkozatot a gyűjtési időszakot követő 2 hónapon belül fel kell tölteniük, majd tájékoztatniuk kell a Bizottságot, ha ezt a műveletet elvégezték.
IGEN.
A szolgáltatáshoz való hozzáférés nincs azokra korlátozva, akik a Bizottság gyűjtési rendszerét használják.
A szolgáltatás használható a nyomtatott formában és elektronikusan összegyűjtött támogató nyilatkozatok továbbítására egyaránt.
Élhetnek az Önök országában elérhető jogorvoslati lehetőségekkel – például fordulhatnak a nemzeti közigazgatási vagy igazságügyi hatóságokhoz (többek között a nemzeti vagy regionális ombudsmanokhoz).
Emellett panaszt nyújthatnak be a Bizottsághoz az uniós jog megsértése miatt.
A kezdeményezések benyújtása
IGEN.
Erre a nemzeti hatóságok által elküldött utolsó igazolás kézhezvételének napjától számítva 3 hónap áll rendelkezésükre.
NEM.
Egyedül a benyújtásra szolgáló formanyomtatványt kell továbbítaniuk szervezői fiókjukon keresztül, valamint a nemzeti hatóságoktól kapott valamennyi igazolás másolatát, amelyek megerősítik, hogy összegyűjtötték a legalacsonyabb számú aláírást.
A válaszadási folyamat
Ezt a megbeszélést a kezdeményezés szervezők általi benyújtását követő 1 hónapon belül kell megtartani.
Egy strukturált párbeszédet foglal magában a kezdeményezés tartalmáról annak biztosítása érdekében, hogy a Bizottság világosan megértse annak célkitűzéseit (beleértve bármilyen szükséges pontosítást), mielőtt elkészítené válaszát.
NEM.
Miután benyújtották a kezdeményezésüket, a Bizottság tájékoztatja a Parlamentet. A Parlament ezt követően kapcsolatba lép Önökkel a meghallgatás megszervezése érdekében.
A Bizottság az Európai Parlament mellett tájékoztatja az Európai Unió Tanácsát, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságot, a Régiók Bizottságát, valamint az Unió nemzeti parlamentjeit is.
IGEN.
A kezdeményezés benyújtásának napjától számított 6 hónap.
A Bizottság közleményt ad ki, amelyben kifejti, hogy adott esetben milyen intézkedéseket tervez tenni, rendelkezésre bocsátja az esetleges indoklásokat, valamint meghatároz egy határidőt az intézkedések végrehajtására.
A közleményt ezen a weboldalon teszik közzé az Unió összes hivatalos nyelvén.
A Bizottság emellett értesíti az Európai Parlamentet, az Európai Unió Tanácsát, az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságot, a Régiók Bizottságát, valamint az Unió nemzeti parlamentjeit is.
NEM.
Az európai polgári kezdeményezés célja, hogy lehetővé tegye az európaiak számára a vitaindítást és az uniós menetrend befolyásolását azáltal, hogy a Bizottságot jogszabályjavaslat előterjesztésére hívják fel.
A Bizottságnak a jogszabályjavaslat benyújtására történő kötelezése megkívánná a szerződés felülvizsgálatát.
A Bizottság javaslatának követnie kell a releváns jogalkotási eljárást.
Ahhoz, hogy a javaslat jogszabállyá váljon, azt meg kell vizsgálnia, majd el kell fogadnia az Európai Parlamentnek és az Európai Unió Tanácsának, illetve bizonyos esetekben egyedül a Tanácsnak.
NEM.
Ez a döntés az adott kezdeményezések nyilvántartásba vételének elutasításával ellentétben a Bizottságnak a kezdeményezés lényegét vizsgáló elemzésén alapul, és ennélfogva az nem képezi fellebbezési eljárás tárgyát.
A polgári kezdeményezés egy politikai menetrend kialakítására szolgáló eszköz, amely arra kötelezi a Bizottságot, hogy komolyan fontolóra vegye az európai polgárok által benyújtott kérelmeket. Ugyanakkor a Bizottság nem köteles lépéseket tenni ezek vonatkozásában.
Amennyiben a Bizottság úgy dönt, hogy nem tesz lépéseket, világosan kifejti ennek okait.
Finanszírozás és támogatás
IGEN.
Tájékoztatást kell nyújtaniuk a szponzoronként 500 eurót meghaladó pénzügyi támogatásokról.
Ezeket az információkat a nyilvántartásba vételi kérelem benyújtásakor kell rendelkezésre bocsátaniuk, majd legalább 2 havonta naprakésszé kell tenniük azokat.
Ezenkívül tájékoztatást kell nyújtaniuk valamennyi olyan nem pénzügyi támogatásról, amelyet a kezdeményezésükhöz ajánlottak fel.
A támogatással és a szponzoraikkal kapcsolatos adatokat az online nyilvántartásunkban tesszük közzé.
NEM.
Ez ellentétes lenne azzal az elvvel, hogy a polgári kezdeményezések függetlenek legyenek, a Bizottság pedig semleges maradjon.
Ugyanakkor a Bizottság nem pénzügyi támogatást kínál ingyenes fordítói szolgáltatások és az aláírásgyűjtésre szolgáló ingyenes online gyűjtési rendszerek formájában.
Emellett – tanácsok és iránymutatások formájában – további támogatást találhatnak az európai polgári kezdeményezés fórumán.
IGEN.
Amennyiben szeretne egy adott kezdeményezéssel kapcsolatban bejelentett szponzorokról és támogatásról szóló riasztásokat leadni, vagy panaszokat benyújtani (például ha úgy véli, hogy a közzétett információk helytelenek vagy hiányosak), használja a kezdeményezés weboldalán elérhető kapcsolatfelvételi űrlapot.
Ahhoz, hogy panaszával kapcsolatban lépéseket tegyünk, bizonyítékokkal kell alátámasztania állítását.
Kapcsolatba lépünk az adott kezdeményezés szervezőivel a tények megállapítása érdekében, és felkérjük őket, hogy helyesbítsenek valamennyi, a finanszírozással/támogatással kapcsolatos pontatlanságot.
Kommunikáció
NEM.
A Bizottság köteles semlegesen kezelni valamennyi folyamatban lévő kezdeményezést.
Ugyanakkor lebonyolít általános népszerűsítő és tájékoztatási kampányokat, hogy tudatosítsa a közvéleményben, hogy az emberek az európai polgári kezdeményezés révén részt vehetnek a szakpolitikai döntéshozatalban.
Ha általánosságban tájékozódni szeretne az európai polgári kezdeményezéssel kapcsolatos legújabb fejleményekről, vagy konkrét kezdeményezésekről szeretne információt kapni, meglátogathatja ezt a weboldalt, vagy feliratkozhat a hírlevélre.
Emellett feliratkozhat arra a lehetőségre is, hogy az egyes kezdeményezésekről konkrét, naprakész információkat kapjon a szervezőktől és a Bizottságtól azokban az esetekben, ha a kezdeményezések támogatásához a Bizottság által üzemeltetett központi rendszert használták.
IGEN.
Összegyűjtheti kommunikációs és tájékoztatási célokból az aláírók e-mail-címét, de kizárólag csak akkor, ha:
- azok hozzájárulnak ehhez
- betartja a vonatkozó adatvédelmi szabályokat.
Adatvédelem
IGEN.
Az európai jog engedélyezi a szervezők számára, hogy meghatározott információkat gyűjtsenek Önről online vagy nyomtatott formában, és hogy közöljék ezeket az információkat az összegyűjtött támogatás jóváhagyásáért felelős illetékes hatóságokkal.
Ez a szervezők jogi kötelezettsége: az aláírókkal kapcsolatos információk nélkül nem kerül elismerésre a kezdeményezésükre adott támogatás.
Az adott kezdeményezések keretében kezelt összes adat a releváns adatvédelmi jogszabály hatálya alá tartozik.
A szervezői csoportok képviselői adatkezelőként a nemzeti jog értelmében a megfelelő szankciók terhe mellett felelősséggel tartoznak valamennyi okozott kárért vagy megsértett szabályért.
A szervezők a támogató nyilatkozatok online összegyűjtésére a Bizottság rendszerét, vagy a saját rendszerüket használhatják.
A legmagasabb szintű biztonságot a Bizottság rendszere nyújtja a felhasználók számára (beleértve az adattitkosítást) annak a biztonságos kommunikációs és információs rendszerekre vonatkozó szabályaival összhangban. Lehetővé teszi továbbá a polgárok számára, hogy nemzeti elektronikus azonosítójukat használják a kezdeményezések támogatására.
Annak biztosítása érdekében, hogy az adott kezdeményezések szervezői által független módon létrehozott rendszerekmegfeleljenek a biztonsági éstechnikai minimumkövetelményeknek, azokat ellenőrzik annak az országnak a hitelesítő hatóságai, amelyben az adatokat tárolják.
Az adott rendszer megfelelőségének ellenőrzéséhez keresse az aláíráshoz használt weboldalon az említett hatóságok által kibocsátott igazolást.
Azokat az adatokat nem, amelyeket a támogató nyilatkozat hivatalos formanyomtatványa segítségével gyűjtenek össze: ezeket kizárólag a kezdeményezésük támogatására használhatják fel.
Ugyanakkor – hozzájárulásuk függvényében – elkérhetik külön az aláírók kapcsolattartási adatait kommunikációs és tájékoztatási célokra.
Az adatkezelő a következő:
- a szervezői csoport képviselője, vagy
- a jogi személy, ha létrehoztak ilyet a kezdeményezés kezelésére.
Ez a szerepkör azon személyes adatok (többek között e-mail-címek) kezeléséhez kapcsolódik, amelyeket az aláírásgyűjtés folyamata során gyűjtöttek össze az adott személyektől.
Az adatkezelő szerepköre megosztott a Bizottsággal, ha a kezdeményezés használja a következőket:
- a Bizottságnak az aláírások és e-mail-címek gyűjtésére szolgáló rendszere
- a Bizottságnak az aláírások uniós országokba történő továbbítására szolgáló fájlcserélő szolgáltatása.
Az aláírások ellenőrzési folyamata során a műveletet elvégzőnemzeti hatóságok szintén adatkezelői szerepet töltenek be.
Az európai polgári kezdeményezésről szóló rendelet konkrétszabályokat határoz meg – lásd a 19. cikket.
A szervezőkre és az uniós országok illetékes hatóságaira minden más szempontból az általános adatvédelmi rendeletben meghatározott szabályok vonatkoznak.
Azokban az esetekben, amelyekben a Bizottság közös adatkezelői szerepet tölt be, intézkedései szempontjából az (EU) 2018/1725 rendelet az irányadó.
Támogató nyilatkozatok:
Önöknek (a szervezőknek) és a Bizottságnak meg kell semmisíteniük a kezdeményezésük keretében aláírt valamennyi támogató nyilatkozatot (és azok esetleges másolatát) addig az időpontig, amelyik a következők közül korábbra esik:
- 1 hónappal azután, hogy benyújtják a kezdeményezést a Bizottságnak
- 21 hónappal a gyűjtési időszak kezdete után.
Ugyanakkor ha a gyűjtési időszak kezdetét követően visszavonják a kezdeményezésüket, a nyilatkozatokat (és azok esetleges másolatát) a visszavonást követő 1 hónapon belül meg kell semmisíteni.
A támogató nyilatkozatok jóváhagyására felkért nemzeti hatóságoknak valamennyi nyilatkozatot (és azok esetleges másolatát) meg kell semmisíteniük az e folyamat lezárulását követő 3 hónapon belül.
Kivétel – ha bármilyen, a kezdeményezésükhöz kapcsolódó jogi vagy adminisztratív eljárásban vesznek részt, az említett határidőknél hosszabb ideig megőrizhetik a támogató nyilatkozatokat (és azok másolatát).
E-mail-címek:
Önöknek (a szervezőknek) és a Bizottságnak meg kell semmisíteniük az e-mail-címeket tartalmazó összes nyilvántartást:
- 1 hónappal a kezdeményezés visszavonása után, vagy
- 12 hónappal a gyűjtési időszak vége után, vagy
- 12 hónappal azután, hogy benyújtották a kezdeményezést a Bizottságnak.
Ugyanakkor ha a Bizottság hivatalos közleménnyel válaszol a kezdeményezésükre, az e-mail-címekre vonatkozó megőrzési időszak 3 évvel a közlemény közzététele után jár le.