Pāriet uz galveno saturu
Eiropas pilsoņu iniciatīva

Raidieraksts “CitizenCentral”

CitizenCentral puts a spotlight on European citizens’ initiatives. In each episode, initiative organisers and supporters tell us why their initiative is important, how they experience raising awareness at EU level, and share tips as they aim to have a greater say in polices that affect our lives.

Interviews with different policy experts and academics further explore the issues put forward by these citizen initiatives.

You can listen on Apple Podcasts, Spotify, Google Podcasts and SoundCloud.

The opinions expressed in the podcasts reflect solely the point of view of the speakers and can in no way be taken to reflect the position of the European Commission or of the European Union.

Meet the people behind European citizens' initiatives in the episode show notes below.

2.4: For animals, people and planet! Hear the voices of people proposing new solutions to old practices

In this episode of CitizenCentral, animal products are up for discussion with two European citizens’ initiative organisers. They believe modern technologies offer solutions to what they consider old and unsustainable practices, and that have benefits for animals, people and planet. 

Filippo Borsellino, organiser of ‘End the Slaughter Age’ initiative, focuses on transferring EU subsidies from livestock farming to cell- and plant-based alternatives. We also hear from a guest running a Spanish start-up that produces cultivated meat alternatives.  

Elise Fleury is the representative of ‘Fur Free Europe’ initiative, which aims to ban fur farms and farmed fur products from the European market. In addition to the subject of the initiative, she shares insights into running a successful ECI campaign.

2.3: Fair Pay and Fair Play: Meet Europeans campaigning for transparency

Join us in a conversation with three current European citizens’ initiative organisers from the Netherlands, France and Denmark. Kirsten Kossen, organiser of ‘Good Clothes, Fair Pay’ initiative asks for legislation on a living wage for workers in the garment and footwear sectors. The initiative asks for more transparency and accountability in the supply chain, aiming to reduce poverty and combat child labour.   

We also hear from Ronan Evain, executive director of Football Supporters Europe and representative of the ‘Win it on the Pitch’ initiative. This group of organisers want to protect the European model of sport and prevent any more ‘super-league-style' breakaway attempts. They aim to officially recognise the social value of sport in European society and involve fans in discussions about the long-term future of European sport.  

Finally, we visit Pernille Schriver in Demark who is a representative of the ‘Stop 5G – Stay Connected but Protected’ initiative. This initiative combines concerns from many groups and aims to address alleged radiation, environmental, and data collection and surveillance issues of wireless connectivity.  

Disclaimer: The Commission does not in any way confirm the factual correctness of the content of the ‘Stop 5G’ initiative, which is the sole responsibility of the group of organisers. In fact, a number of the claims made in this initiative run contrary to the body of scientific evidence available to the Commission, and to the assessments made by the International Commission on Non-Ionizing Radiation Protection (ICNIRP), the body mandated by the World Health Organisation to assess the risks for health. 

2.2: Citizen lobbyists and future leaders: Hear the voices of young Europeans

In this chapter, we hear from a group of Europeans 26-and-under from 9 different EU countries as they share ideas on voting, EU policymaking, citizen activism and the European Citizens’ Initiative. They also tell us what ideas they would like to see turned into citizens’ initiatives.

We also hear from Daniela Vancic from Democracy International, and Paco Camas of public opinion research company Ipsos. Daniela argues that the ECI and other participatory tools help young people engage with the issues they care about, and Paco gives us facts and figures on young people’s participation in the EU today.

Finally, we hear from two organisers of the citizens’ initiative “Ending the aviation fuel tax exemption in Europe” (also called ‘Fairosene’). These two young citizen lobbyists reflect upon their campaign and why it ended on a high note.

2.1: Recycling and VAT rates: Meet Europeans in search of sustainable solutions

Sēriju apraksti

Iepazīstieties ar Eiropas pilsoņu iniciatīvu (EPI) virzītājiem!

Eiropas pilsoņu iniciatīvai 10 gadi: jaunas iniciatīvas un siltas atmiņas

Saruna par Eiropas pilsoņu iniciatīvām “Kosmētikas līdzekļi bez nežēlības”, “Apturēt globālo sasilšanu — oglekļa cenas noteikšana cīņā pret klimata pārmaiņām” un “Fraternité 2020 — Mobilitāte. Progress. Eiropa.”

2022. gadā svinam EPI desmito gadadienu, un šajā sērijā mēs tiekamies ar agrāko, pašreizējo un (iespējams) nākotnē gaidāmo iniciatīvu organizatorēm — Simonu Pronckuti (Simona Pronckutė), Dr. Džūliju Beinsu (Dr. Julia Baines) un Virdžīniju Fjumi (Virginia Fiume).

“Kosmētikas līdzekļi bez nežēlības” ir pašreiz aktuāla iniciatīva, kuras mērķis ir pilnībā aizliegt kosmētikas līdzekļu sastāvdaļu pārbaudīšanu izmēģinājumos ar dzīvniekiem, kā arī modernizēt zinātni, kurā neizmanto dzīvniekus. Organizatori cer, ka šī būs EPI, kas visātrāk sasniedz vienu miljonu parakstu. Iniciatīvas “Apturēt globālo sasilšanu” kampaņa ir ilgusi divus gadus, un parakstu vākšanas periods noslēdzās 2021. gada vasarā. Virdžīnija Fjume dalās atziņās un pārdomās par iniciatīvu. Viņa ar kolēģiem savu pieredzi, kas gūta saistībā ar EPI, ir likuši lietā projektā EUMANS.eu un sola, ka pie tā neapstāsies.

Nobeigumā uzklausām pašas pirmās reģistrētās EPI Fraternité 2020 — Mobilitāte. Progress. Eiropa.” organizētāju. Kāda bija Simonas pieredze pirms 10 gadiem un kā dalība EPI ietekmējusi viņas dzīvi?

Piezīme. Eiropas Ķimikāliju aģentūras atbilde par izmēģinājumiem ar dzīvniekiem un PETA kampaņu: https://ec.europa.eu/environment/chemicals/reach/animal_en.htm

6. Vakcīnas un autortiesības. Iepazīstieties ar eiropiešiem, kas cīnās par izmaiņām ES politikā

Saruna par Eiropas pilsoņu iniciatīvām “Brīvība kopīgot” un “Tiesības uz atveseļošanos”

Šajā “CitizenCentral” sērijā uzmanību vēršam uz autortiesībām un intelektuālā īpašuma (IĪ) tiesībām. Gregorijs Engelss (Gregory Engels), kas pārstāv iniciatīvu “Brīvība kopīgot”, vēlas ietekmēt Eiropas tiesību aktus autortiesību jomā un panākt, ka tiek legalizēta datņu apmaiņa digitālajos tīklos. Savukārt Jūlija Stēndama (Julie Steendam) pārstāv iniciatīvu “Tiesības uz atveseļošanos” (saukta arī “Negūt peļņu no pandēmijas”), kurā Eiropas Komisija tiek aicināta nodrošināt, ka visas koronavīrusa vakcīnas un ārstēšanas līdzekļi ir bez maksas pieejami ikvienam visā pasaulē. Abi runātāji izskaidro sarežģītus tematus, kas saistīti ar autortiesību un intelektuālā īpašuma tiesību aktu ietekmi, mūsu brīvību un cenu, ko par to maksājam.

5. Apzinīgi patērētāji. Iepazīstieties ar eiropiešiem, kas radoši cīnās pret klimata pārmaiņām

Saruna par Eiropas pilsoņu iniciatīvām “Aizliegt fosilā kurināmā reklāmu un fosilā kurināmā nozares dalību sponsordarbībā” un “Eiropas EcoScore marķējums”

Raidieraksta “CitizenCentral” piektajā sērijā uzklausām Silviju Pastorelli (Silvia Pastorelli) un Antuānu Tilu (Antoine Thill) — divus organizatorus, kuri katrs savā veidā cenšas panākt uzņēmumu saukšanu pie atbildības un palīdzēt patērētājiem izdarīt ilgtspējīgu izvēli. Iniciatīvas “Aizliegt fosilā kurināmā reklāmu” mērķis ir panākt, ka tiek pieņemts ES tiesību akts, kas aizliedz fosilā kurināmā reklāmu, tai skaitā ar fosilo degvielu darbināmu autotransporta un ūdenstransporta līdzekļu reklamēšanu. Iniciatīvas virzītāji iedvesmojušies no tabakas izstrādājumu reklāmas aizlieguma, kas jau ir spēkā visā ES, un viņi cer panākt sistēmiskas pārmaiņas klimata krīzes apstākļos. Savukārt iniciatīvas “Eiropas EcoScore marķējums” organizatori vēlas obligātu marķējumu, kas Eiropas patērētājiem sniegtu pārredzamu informāciju par ES ražoto vai pārdoto produktu ietekmi uz vidi.

Abas iniciatīvas tika reģistrētas un sāka vākt parakstus 2021. gada vidū. Uzziniet, kā tām veicies līdz šim!

4. Iepazīstieties ar eiropiešiem, kuri cenšas aizsargāt privātumu un mazināt nabadzību Eiropā 

Saruna par Eiropas pilsoņu iniciatīvām “Reclaim Your Face” un “Beznosacījumu pamatienākumu ieviešana visā ES”

Raidieraksta “CitizenCentral” ceturtajā sērijā tiekamies ar Ellu Jakubovsku (Ella Jakubowska) un Katarinu Nevešu (Catarina Neves), lai apspriestu dažādus veidus, kā aizsargāt pamattiesības un mazināt nevienlīdzību ES. “Reclaim Your Face” — pilsoniskās sabiedrības iniciatīva nolūkā aizliegt biometriskās masveida novērošanas praksi cenšas panākt biometrijas tehnoloģiju stingru regulējumu, lai novērstu nepamatotus pamattiesību aizskārumus. Šajā sērijā sīkāk aplūkojam to, kā un kādiem mērķiem cilvēki, uzņēmumi un valdības izmanto tehnoloģijas un kā tas ietekmē mūsu dzīvi. Iniciatīvas “Beznosacījumu pamatienākumu ieviešana visā ES” organizētāji vēlas, lai Eiropas Komisija nāktu klajā ar priekšlikumu par beznosacījumu pamatienākumiem visā ES un tādējādi uzlabotos Eiropas iedzīvotāju labklājība visās dalībvalstīs.

3. Uzklausiet Eiropas zaļā viļņa atbalstītājus

Saruna par Eiropas pilsoņu iniciatīvām “Pārtraukt haizivju spuru atdalīšanu — pārtraukt tirdzniecību”, “Zaļie jumta dārzi” un “Audzējiet zinātnisko progresu: kultūraugi ir svarīgi!”

Raidieraksta “CitizenCentral” trešajā sērijā uzklausām Nilsu Klugeru (Nils Kluger), Almogu Sadē (Almog Sade) un Martinu Helmlingeri (Martina Helmlinger). Runājam par vides tematiem, kas skar sauszemi un jūru. Pilsoņu iniciatīvas “Pārtraukt haizivju spuru atdalīšanu — pārtraukt tirdzniecību” mērķis ir panākt, ka tiek izbeigta haizivju spuru tirdzniecība ES. Iniciatīvu “Zaļie jumta dārzi” iesāka brālis un māsa kopā ar draugu grupu. Tās atbalstītāji vēlas izmantot uz biroju ēku jumtiem esošo brīvo vietu, izveidojot tur zaļās zonas. Runājam arī ar iniciatīvas “Audzējiet zinātnisko progresu: kultūraugi ir svarīgi!” organizētāju. Iniciatīva tika slēgta 2021. gada vasarā, taču viņas pārdomas sniedz daudz padomu cilvēkiem, kuri vēlas virzīt kādu EPI.

2. Vara cilvēkiem. Uzklausiet tos, kuri vēlas nojaukt robežas Eiropā

Saruna par Eiropas pilsoņu iniciatīvām “Valsts ierēdņu apmaiņas programma” un “Vēlētāji bez robežām”

Raidieraksta “CitizenCentral” otrajā sērijā kopā ar Ādamu Mazoijē (Adam Mazoyer) un Rozāliju van der Brinku (Rosalie van den Brink) apspriežam divas Eiropas pilsoņu iniciatīvas, kuru mērķis ir stiprināt pilsonisko līdzdalību mūsu kopienās. Iniciatīvas “Valsts ierēdņu apmaiņas programma” mērķis ir palīdzēt civildienesta ierēdņiem mācīties citam no cita un veiksmīgāk risināt transnacionālus jautājumus — no dabas katastrofām līdz kiberdrošībai u. c. Iniciatīva “Vēlētāji bez robežām” prasa palielināt to ES pilsoņu demokrātiskās tiesības, kuri vēlas balsot valsts vēlēšanās savā dzīvesvietā.

1. Laipni lūdzam raidierakstā “<i>CitizenCentral</i>”

Saruna par Eiropas pilsoņu iniciatīvām “Piektdienas nākotnei” un “Glābiet bites un lauksaimniekus!”

Noklausieties raidieraksta “CitizenCentral” pirmo sēriju, kurā Paula Rejesa (Paula Reyes) un Helmuts Burčers (Helmut Burtscher) stāsta par divām Eiropas pilsoņu iniciatīvām, kuru parakstu vākšanas periods beidzās 2021. gada septembra beigās. “Pasākumi klimata ārkārtas situācijas jomā” (parakstu vākšana beidzās 2021. gada 23. septembrī) un “Glābiet bites un lauksaimniekus! Virzībā uz bitēm draudzīgu lauksaimniecību veselīgai videi” (parakstu vākšana beidzās 2021. gada 30. septembrī) ir divas no daudzajām pilsoņu iniciatīvām, kas gadu gaitā virzītas saistībā ar klimata pārmaiņām un biodaudzveidību.

Vēlaties uzzināt vairāk un sadarboties?