Přejít na hlavní obsah
Evropská občanská iniciativa
Získejte větší vliv na politická témata, která se vás týkají. Evropská občanská iniciativa je jedinečným způsobem, jak se podílet na utváření EU a vyzvat Evropskou komisi k tomu, aby navrhla nové právní předpisy. Jakmile se v rámci iniciativy nasbírá milion podpisů, Komise rozhodne, jaká opatření přijme.Pokyny k jednotlivým krokům
Pokud uvažujete o zahájení iniciativy, právní a praktické rady najdete v Fóru evropské občanské iniciativy.
Videa o evropské občanské iniciativě

Aktuality

'Discover the European Citizens’ Initiative' webinar - 3 May 2022

V jazyce čeština obsah bohužel není k dispozici. Je k dispozici pouze v jazyce Anglicky

Taking the initiative matters! Discover how to make a difference with the European Citizens’ Initiative.

Watch the recording of the webinar to find out about this unique participatory democracy tool and listen to people who have started initiatives and experts.

Staff from the European Commission and the ECI Forum gave an overview of the European Citizens’ Initiative, focusing on recent improvements and the different ways people can get involved. People who have decided to start European citizens’ initiatives shared their experience and explained why they chose to use the ECI for their cause and what impact they have reached so far.  

The webinar was organised on 3 May 2022. Follow the link below to watch it.


Nově zaregistrovaná iniciativa: „End The Slaughter Age“ („Za svět bez jatek“)

Komise na základě svého rozhodnutí zaregistrovala 27. dubna 2022 třetí evropskou občanskou iniciativu roku 2022 nazvanou „End The Slaughter Age“ („Za svět bez jatek“)

Iniciativa vyzývá Komisi, aby z činností, na něž je možné čerpat zemědělské dotace, vyloučila chov hospodářských zvířat a naopak do nich zahrnula etické a ekologické alternativy, jako je buněčné zemědělství a rostlinné bílkoviny, a aby zavedla pobídky pro výrobu a prodej produktů rostlinného původu a produktů buněčného zemědělství.

Organizátoři iniciativy mají nyní šest měsíců na to, aby si zvolili datum, kdy zahájí sběr podpisů.

 


Poslechněte si nejnovější epizody podcastu CitizenCentral!

V roce 2022 oslaví evropská občanská iniciativa 10. výročí své existence. V epizodě „EOI @10: nové iniciativy i příjemné vzpomínky“ podcastu CitizenCentral máte příležitost se setkat s organizátorkami minulých, současných i (potenciálně) nových iniciativ: Simonou Pronckutė, dr. Julií Baines a Virginií Fiume, které zastupují „Fraternité 2020 – Mobilita“. Progress. Evropa.“, „Zachraňte kosmetiku bez krutosti“ a „Stop Global Warming – Bojujme proti změně klimatu stanovením ceny uhlíkových emisí“.

Epizoda s názvem „Očkování a autorská práva – setkání s Evropany, kteří bojují za změny v politikách EU“ se týká iniciativ „Svobodné sdílení“ a „Právo na léčbu“ a vystupují v ní odborníci na právo v oblasti duševního vlastnictví. 

Podcast CitizenCentral (pouze v angličtině) můžete poslouchat v Apple Podcasts, Spotify, Google Podcasts a SoundCloud.

 

Kalendář akcí

Sledujte naplánované akce spojené s evropskou občanskou iniciativou. Najdete zde i seznam těch akcí, které již proběhly. U některých jsou k dispozici nahrávky.

Sledujte kalendář!
Hledáte poradenství a kontakty?