Prejsť na hlavný obsah
Fórum európskej iniciatívy občanov

Mladí Taliani testujú európsku iniciatívu občanov ako nástroj na mobilizáciu v záujme klímy

Dátum aktualizácie: 14/06/2022

Dňa 30. apríla 2022 sa v Ríme stretlo 55 mladých ľudí, aby sa navzájom poučili zo svojich skúseností v oblasti klimatického aktivizmu a preskúmali, ako by európska iniciatíva občanov mohla byť účinným nástrojom na predchádzanie zmene klímy. Podujatie bolo súčasťou kampane #TheGreenTrack, ktorú v roku 2022 spustila Európska komisia s cieľom posilniť hlas mládeže a účasť mládeže v súvislosti s otázkami životného prostredia a ktorú zorganizovali mladí európski veľvyslanci.

Seminár „Začať aktívne! Účasť mládeže a európska iniciatíva občanov na boj proti zmene klímy“ zorganizovali mladí európski veľvyslanci v Taliansku. Mladí európski veľvyslanci (YEA) sú nepolitická a dobrovoľná komunikačná sieť, ktorá spája a buduje mosty priateľstva medzi mladými ľuďmi z členských štátov EÚ, Spojeného kráľovstva a Arménska, Azerbajdžanu, Bieloruska, Gruzínska, Moldavska a Ukrajiny.

Yeas sa venuje mnohým témam, medzi ktoré patrí účasť mladých ľudí a zmena klímy.

Seminár v Ríme sa zaoberal oboma témami a skúmal nástroje a programy na vytvorenie účinných projektov pre miestne komunity, ktoré môžu využiť mládežnícke skupiny a mládežnícke organizácie a ktoré môžu byť pre ne užitočné.

Presentation

Názov: Mládežnícki organizátori si vymieňajú skúsenosti a diskutujú o nápadoch, ako bojovať proti zmene klímy 

Zátvorka fotografie: YEAsxRome 

 

Počas prvej polovice podujatia sa trinásť mládežníckych organizácií podelilo o svoje skúsenosti s organizovaním akcií na boj proti dôsledkom zmeny klímy. Príkladmi predstavených aktivít sú čistenie, vzdelávacie programy, školské návštevy, kampane a mnohé ďalšie.

Počas druhej časti podujatia mali účastníci príležitosť dozvedieť sa o európskej iniciatíve občanov a o tom, ako ju možno využiť na zmenu politík v oblasti životného prostredia a na poskytnutie hlasu občanom.

Lorenzo Mineo, aktivista za (dokončenú) iniciatívu občanov stopglobalwarming.eu, sa po prvej kooperačnej akcii naučil o rôznych krokoch vo vývoji iniciatívy, podelil sa o svoje skúsenosti s organizovaním zberu podpisov, prípravou komunikačnej kampane a nadväzovaním kontaktov s rôznymi organizáciami s podobnými cieľmi a hodnotami. Uviedol tiež, ako pandémia negatívne ovplyvnila ich prácu: nemožnosť obhajovať na ulici, problémy s uvádzaním ich nápadov na internete a s motivovaním členov tímu. Zdôraznil aj niektoré pozitívne dôsledky, ako napríklad možnosť získať viac času na zhromaždenie podpisov a na jednoduchú koordináciu s kolegami z iných krajín.

Po rozhovore s ním boli účastníci rozdelení do tímov a mali za úlohu vypracovať novú myšlienku európskej iniciatívy občanov vrátane stratégie na zhromažďovanie podpisov a propagáciu svojich myšlienok. Vypracovalo sa päť malých projektov s témami od zavedenia povinných vonkajších činností pre školy až po ochranu opeľovačov so zameraním na energiu z obnoviteľných zdrojov a zákaz znečisťujúcich výrobkov.

Presentation

Názov: Prezentácia stratégií na podporu myšlienok a získavanie podpisov 

Zátvorka fotografie: YEAsxRome 

 

Zaujímate sa o príklady európskych iniciatív občanov, ktoré úspešne získali podporu environmentálnym iniciatívam? Viac informácií nájdete tu:

 

Mladí európski veľvyslanci: https://euneighbourseast.eu

Zelená trať: https://on-the-green-track.campaign.europa.eu/index_en

 

 

Photo of the author Maria

Prispievatelia

Maria Pia Napoletano

Maria Pia Napoletano je pracovníčka v oblasti mládeže, koordinátorka iniciatívy mladých európskych veľvyslancov v EÚ a Spojenom kráľovstve pre východný projekt EÚ NEIGHBOURS. Je zanietená prácou s mládežou, demokratickou účasťou a rovnosťou.

Odoslať komentár

Aby ste mohli pridávať poznámky, musíte sa prihlásiť alebo zaregistrovať.

Komentáre

emrah ahmed | 19/06/2022

na https://www.stopglobalwarming.eu/ darovací systém nefunguje.

Aby ste mohli pridávať poznámky, musíte sa prihlásiť alebo zaregistrovať.
Vyhlásenie o vylúčení zodpovednosti: Názory vyjadrené na Fóre európskej iniciatívy občanov odrážajú výlučne stanovisko ich autorov a v žiadnom prípade ich nemožno považovať za názory odrážajúce stanovisko Európskej komisie alebo Európskej únie.
Ste pripravení zaregistrovať svoju iniciatívu? Chcete niektorú z iniciatív podporiť? Potrebujete viac informácií o súčasných alebo minulých iniciatívach?