Przejdź do treści głównej
Forum europejskiej inicjatywy obywatelskiej

Młodzi Włosi testują europejską inicjatywę obywatelską jako narzędzie do mobilizacji na rzecz klimatu

Data aktualizacji: 14/06/2022

W dniu 30 kwietnia 2022 r. 55 młodych ludzi spotkało się w Rzymie, aby uczyć się od siebie nawzajem w zakresie aktywności klimatycznej i zbadać, w jaki sposób europejska inicjatywa obywatelska mogłaby być skutecznym narzędziem zapobiegania zmianie klimatu. Wydarzenie to było częścią kampanii #TheGreenTrack, zainicjowanej w 2022 r. przez Komisję Europejską w celu wzmocnienia głosu młodzieży i jej uczestnictwa w kwestiach środowiskowych, zorganizowanej przez młodych ambasadorów europejskich.

Warsztaty „Uzyskaj aktywny udział! Uczestnictwo młodzieży i europejska inicjatywa obywatelska na rzecz przeciwdziałania zmianie klimatu” została zorganizowana przez młodych europejskich ambasadorów we Włoszech. Młodzi ambasadorzy europejscy to niepolityczna i dobrowolna sieć komunikacyjna łącząca i budująca mosty przyjaźni między młodymi ludźmi z państw członkowskich UE, Zjednoczonego Królestwa i Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy.

Yeas pracuje nad wieloma tematami, wśród których najważniejszymi kwestiami są zaangażowanie młodzieży i zmiana klimatu.

Warsztaty w Rzymie dotyczyły obu tematów, badając narzędzia i programy służące tworzeniu skutecznych projektów dla społeczności lokalnych, które mogą być wykorzystywane przez grupy młodzieżowe i organizacje młodzieżowe i przydatne dla nich.

Presentation

Podpis: Organizatorzy młodzieży dzielą się doświadczeniami i omawiają pomysły dotyczące przeciwdziałania zmianie klimatu 

Księgowość fotodawcza: YEAsx Rzymme 

 

W pierwszej połowie tego wydarzenia trzynaście organizacji młodzieżowych podzieliło się swoimi doświadczeniami w organizowaniu działań mających na celu przeciwdziałanie skutkom zmiany klimatu. Przykłady przedstawionych działań to sprzątanie, programy edukacyjne, wizyty w szkołach, kampanie itp.

Podczas drugiej części wydarzenia uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się o europejskiej inicjatywie obywatelskiej i o tym, w jaki sposób można ją wykorzystać do zmiany polityki ochrony środowiska i do zabierania głosu obywatelom.

Po pierwszej współpracy mającej na celu zapoznanie się z różnymi etapami rozwoju inicjatywy Lorenzo Mineo, działacz (dokończonej) inicjatywy obywatelskiej stopglobalwarming.eu, podzielił się swoimi doświadczeniami w organizowaniu zbierania podpisów, przygotowywaniu kampanii informacyjnej i nawiązywaniu kontaktów z różnymi organizacjami o podobnych celach i wartościach. Wspomniał również o negatywnym wpływie pandemii na ich pracę: brak możliwości prowadzenia działań promocyjnych na ulicy, trudności z marketingiem ich pomysłów w internecie i motywowaniem członków zespołu. Zwrócił również uwagę na pewne pozytywne skutki, takie jak możliwość posiadania więcej czasu na zebranie podpisów i łatwą koordynację z kolegami z innych krajów.

Po rozmowie z nim uczestnicy zostali podzieleni na zespoły i mieli zadanie opracowania nowej koncepcji europejskiej inicjatywy obywatelskiej, w tym strategii zbierania podpisów i promowania swoich pomysłów. Opracowano pięć miniprojektów, których tematy obejmowały m.in. wprowadzenie obowiązkowych zajęć na świeżym powietrzu dla szkół po ochronę owadów zapylających, ze szczególnym uwzględnieniem energii ze źródeł odnawialnych i zakazu stosowania produktów zanieczyszczających środowisko.

Presentation

Podpis: Prezentacja na temat strategii promowania pomysłów i zbierania podpisów 

Księgowość fotodawcza: YEAsx Rzymme 

 

Czy są Państwo zainteresowani przykładami europejskich inicjatyw obywatelskich, które z powodzeniem uzyskały poparcie dla inicjatyw środowiskowych? Więcej informacji można znaleźć tutaj:

 

Młodzi ambasadorzy europejscy: https://euneighbourseast.eu

Zielona ścieżka: https://on-the-green-track.campaign.europa.eu/index_en

 

 

Photo of the author Maria

Autorzy

Maria Pia Napoletano

Maria Pia Napoletano jest młodocianą specjalistą, koordynatorką inicjatywy Młodych Ambasadorów Europy w UE i Wielkiej Brytanii dla projektu UE NEIGHBOURS na wschód. Jej pasją jest praca z młodzieżą, demokratyczne uczestnictwo i równość.

Napisz komentarz

Aby dodać uwagi, należy się uwierzytelnić lub zarejestrować.

Komentarze

emrah ahmed | 19/06/2022

na stronie https://www.stopglobalwarming.eu/ system dawkowania nie działa.

Aby dodać uwagi, należy się uwierzytelnić lub zarejestrować.
Zastrzeżenie prawne: Opinie wyrażone na forum europejskiej inicjatywy obywatelskiej odzwierciedlają wyłącznie punkt widzenia ich autorów i w żaden sposób nie mogą być utożsamiane ze stanowiskiem Komisji Europejskiej ani Unii Europejskiej.
Chcesz przystąpić do rejestracji inicjatywy? Zamierzasz poprzeć inicjatywę? Szukasz informacji o trwających lub zakończonych inicjatywach?