
Datum aktualizace: 14/06/2022
Dne 30. dubna 2022 se v Římě sešlo 55 mladých lidí, aby se poučili ze svých zkušeností v oblasti klimatického aktivismu a prozkoumali, jak by evropská občanská iniciativa mohla být účinným nástrojem, který by pomohl předcházet změně klimatu. Tato akce byla součástí kampaně #TheGreenTrack, kterou v roce 2022 zahájila Evropská komise s cílem posílit hlas mládeže a účast mládeže v souvislosti s otázkami životního prostředí a kterou uspořádali mladí evropští vyslanci.
Workshop „Zapojte se! Účast mladých lidí a evropská občanská iniciativa pro boj proti změně klimatu“ uspořádali Mladí evropští vyslanci v Itálii. Mladí evropští velvyslanci (YEA) jsou nepolitická a dobrovolná komunikační síť, která propojuje a buduje přátelské mosty mezi mladými lidmi z členských států EU, Spojeného království a Arménie, Ázerbájdžánu, Běloruska, Gruzie, Moldavska a Ukrajiny.
Yeas se zabývá mnoha tématy, mezi něž patří účast mladých lidí a změna klimatu.
Seminář v Římě se zabýval oběma tématy a zkoumal nástroje a programy k vytvoření účinných projektů pro místní komunity, které mohou být využity mládežnickými skupinami a mládežnickými organizacemi a užitečné pro ně.
Popisek: Organizátoři mládeže sdílejí zkušenosti a diskutují o tom, jak bojovat proti změně klimatu
Kredit fotografie: YEAsxRome
V první polovině této akce se třináct mládežnických organizací podělilo o své zkušenosti s organizací akcí zaměřených na boj proti dopadům změny klimatu. Příklady prezentovaných aktivit jsou úklidové práce, vzdělávací programy, návštěvy škol, kampaně a mnohem více.
Během druhé části akce měli účastníci příležitost dozvědět se o evropské občanské iniciativě a o tom, jak ji lze využít ke změně politik v oblasti životního prostředí a k tomu, aby se občané mohli vyjádřit.
Lorenzo Mineo, aktivista pro (dokončenou) občanskou iniciativu stopglobalwarming.eu, se podělil o své zkušenosti s organizací sběru podpisů, přípravou komunikační kampaně a propojováním různých organizací s podobnými cíli a hodnotami. Rovněž připomněl, jak pandemie negativně ovlivnila jejich práci: nemožnost jednat na ulici zastánců práv, potíže s uváděním jejich nápadů na trh on-line a s motivací členů týmu. Zdůraznil rovněž některé pozitivní důsledky, jako je příležitost mít více času na shromáždění podpisů a snadnou koordinaci s kolegy z jiných zemí.
Po rozhovoru s ním byli účastníci rozděleni do týmů a byli pověřeni vypracováním nové myšlenky evropské občanské iniciativy, včetně strategie shromažďování podpisů a propagace jejich myšlenek. Bylo vypracováno pět miniprojektů, jejichž témata sahají od zavedení povinných venkovních aktivit pro školy až po ochranu opylovačů, se zaměřením na obnovitelné zdroje energie a zákaz znečišťujících výrobků.
Popisek: Prezentace strategií na podporu nápadů a shromažďování podpisů
Kredit fotografie: YEAsxRome
Zajímáte se o příklady evropských občanských iniciativ, které úspěšně získaly podporu iniciativ v oblasti životního prostředí? Další informace naleznete zde:
- Od studentského centra k prioritám Zelené dohody pro Evropu
- Right2Water, první evropská občanská iniciativa, která úspěšně dosáhla prahové hodnoty 1 milionu podpisů
- Jak zastavení glyfosátu přineslo malou revoluci
- Jak se podařilo „Konec doby klecové“?
Mladí evropští vyslanci: https://euneighbourseast.eu
Zelená trať: https://on-the-green-track.campaign.europa.eu/index_en
Přispěvatelé
Maria Pia NapoletanováMaria Pia Napoletanová je profesionálka v oblasti mládeže, koordinátorka iniciativy Mladí evropští velvyslanci v EU a ve Spojeném království pro projekt EU NEIGHBOURS East. Je nadšením, pokud jde o práci s mládeží, demokratickou účast a rovnost.
Připojit komentář
Chcete-li vkládat připomínky, musíte provést ověření identity nebo se zaregistrovat.Komentáře