Pāriet uz galveno saturu
Eiropas pilsoņu iniciatīvas forums

“EcoScore” skolēni: Ietekme var būt pat tad, ja jūsu parakstu skaits nav 1 miljons.

Atjaunināšanas datums: 29/09/2022

Eiropas pilsoņu iniciatīvu “EcoScore” uzsāka augstskolu studentu grupa, un tās mērķis bija ieviest ES mēroga obligātu un uzticamu universālu marķējumu visiem ražojumiem, kas ražoti vai pārdoti Eiropas Savienības tirgū, sniedzot Eiropas patērētājiem pārredzamu informāciju par pārdoto preču ietekmi uz vidi. Organizatori uzskata, ka tas veicinātu patēriņu, kas palīdz cīnīties pret klimata pārmaiņām.

Lai gan iniciatīvai neizdevās savākt vajadzīgo skaitu paziņojumu par atbalstu, cilvēki, kas uzsāka un vadīja iniciatīvu, uzskata, ka centieni ir vērtīgi; un ka vēlamā ietekme lielā mērā jau ir panākta.

Šīs intervijas ar diviem iniciatīvas organizatoriem palīdz izskaidrot, kāpēc.

ECI Organiser Antoine

Antoine Thill ir 23 gadus veca tiesību un politisko zinātņu studente.

 

Q: Kā jūs sadarbojāties ar EcoScore un kāpēc, jūsuprāt, šī iniciatīva ir svarīga?

Antoīns:  Patiesībā lielākā daļa no mums piedalījās klimata streikos, taču vienā brīdī mēs domājām, ka “Nē, ir laiks rīkoties, daudz vairāk nekā runāt”, tāpēc mēs nolēmām darīt kaut ko ļoti konkrētu, kas, mūsuprāt, varētu radīt ietekmi, pozitīvu ietekmi uz vidi.

ES uzskatu, ka Eiropas EcoScore zīme ir ļoti svarīga dažādu iemeslu dēļ: pirmkārt, ir svarīgi, lai visi patērētāji saņemtu ļoti skaidru informāciju par to, ko viņi faktiski iegādājas, jo tagad mums ir daudz dažādu marķējumu ar daudzām atšķirīgām metodēm, un cilvēki tiek mulsināti. Mūsu projekts ievieš obligātu marķējumu ar burtiem no A līdz F, kas norāda, vai produkts ir labs vai slikts videi.

Mēs esam ļoti gandarīti, ka Komisija ir paziņojusi, ka tās saskaņos produktu vidiskās pēdas iekļaušanas veidu. Patiesībā tas ir apbrīnojams solis, bet tas, ko mēs prasām, ir nedaudz plašāks, jo mēs vēlētos obligātu marķējumu uz visu veidu produktiem, norādot pozitīvu informāciju: produkts ir labs, bet arī negatīva informācija: produkts var kaitēt videi.

Q: Kā jūs saskārāties ar ideju izmantot Eiropas pilsoņu iniciatīvu?

Antoīns: ES apmeklēju Eiropas tiesību kursu Sentluisas Briseles Universitātē, un tur esmu profesors, kas mums pastāstīja par šo rīku. ES atceros, ka es domāju: “Lai, varbūt kādu dienu, es mīlu kaut ko pamudināt kaut ko pamudināt un mēģināt ietekmēt Eiropas politiku!” Es stingri ticu, ka visiem pilsoņiem vajadzētu būt iespējai ietekmēt Eiropas Savienību, un es patiesi ticu līdzdalības demokrātijai.

Un pēc tam gadu vēlāk, kad es sarunājos ar draugu par kafiju, mēs domājām: Pirmkārt, sazinājāmies ar dažiem draugiem no visas Beļģijas un pēc tam izveidojām starptautisku tīklu. Pašlaik 10 valstīs ir iesaistīti 80 jaunieši.

 

Q: Kādas bija lielākās grūtības, ar kurām saskārāties ceļā?

Antoīns: Manuprāt, ir divas galvenās problēmas. Pirmais mērķis ir saglabāt cilvēku motivāciju ilgtermiņā. Tas ir paradokss, jo, no vienas puses, laiks ir ļoti īss — viens gads ir ļoti īss, lai savāktu tik daudz parakstu), bet, no otras puses, tas ir tik ilgs, it īpaši tādiem jauniešiem kā mēs, jo mūsu dzīve no viena pusgada uz citu pastāvīgi mainās. Tu vari doties un dzīvot citā pilsētā, doties uz Erasmus vai darīt kaut ko citu. Un, protams, viens miljons parakstu ir ļoti liels izaicinājums; dažkārt tas var būt mazliet demotivējoši neuzskatīt, ka šis skaits pieaug tik ātri, cik mēs mīlētu.

Ir ļoti svarīgi apvienot cilvēkus jau no paša iniciatīvas sākuma, organizēt komandas ēkas, pēc iespējas vairāk sazināties savā starpā; un, ja iespējams, tikties klātienē, jo tas ietekmē attiecības, ko jūs vienojaties.

Kad mēs sākām šo iniciatīvu, mēs precīzi nezinājām, ko mēs piedalījāmies, jo tas ir milzīgs projekts, kam vajadzīgs milzīgs laiks. Tā ne tikai aizsāk ideju un pēc tam nosūta dažas e-pasta vēstules. Man ir vairāk nekā 20 stundas nedēļā koordinēt cilvēkus Eiropas līmenī, sazināties ar apvienībām, atbildēt uz e-pasta vēstulēm u. c., tāpēc ir vajadzīgs daudz laika.

Taču mūsu galvenais resurss kā studenti ir nevis nauda, bet gan motivācija. Mums ir šāda aizraušanās, mēs ticam šim projektam, un es domāju, ka, ja jums ir šāda motivācija, ja jūs vienojaties ar motivētiem un iedvesmojošiem cilvēkiem, tas var jums palīdzēt atrast laiku pat ļoti noslogotā grafikā.

ECI Organiser Antoine

Antione Till: Dažkārt tas ir grūti, bet joprojām ir vērts to darīt.

Protams, dažkārt man ir jādomā: “Labi, nē, es neņemšu vērā šo iniciatīvu, un es koncentrēšos uz saviem pētījumiem.”

ES domāju, ka, uzsākot Eiropas pilsoņu iniciatīvu, jums ir jāzina, ko jūs varētu sasniegt. Protams, galvenais mērķis ir iegūt 1 miljonu parakstu; mēs arī centāmies to sākt, taču ļoti drīz mēs sapratājām, ka ir ārkārtīgi grūti sasniegt šo skaitu, jo īpaši tad, ja jums nav naudas un ja nevarat veltīt 100 % laika projektam vienu gadu. Uzsākot iniciatīvu, jūs, protams, mēģināsiet sasniegt šo miljonu parakstu, bet jums arī jāpatur prātā, ka jūsu ideja tiks sadzirdēta visā kontinentā un ka tev var būt ietekme pat tad, ja nepanāksiet 1 miljonu parakstu.

Ļoti labs piemērs ir Eiropas pilsoņu iniciatīva Fairosene, kuru mēs izmantojām kā iedvesmu, jo to vadīja arī jaunieši, savāca 60000 vai 70000 parakstus (kas ir sasniedzami) un uzklausījām Eiropas Komisija! ES uzskatu, ka ir svarīgi iedvesmoties no šiem piemēriem.

 

Q: Kā jums izdevās īstenot iniciatīvu Covid-19 krīzes laikā?

Antoīns: Mums jau tik daudzas nedēļas bija pārvietošanās ierobežojumi, un mums visiem bija iespēja izmantot tehnoloģijas un rīkot sanāksmes tiešsaistē, tāpēc mēs domājām, ka: “Nē, ir pienācis laiks tieši sazināties ar cilvēkiem. Mēs daudz ceļojām no Briseles uz Luksemburgu, lai satiktos ar cilvēkiem — ielās dzīvojošiem iedzīvotājiem, NVO, uzņēmumiem, politiķiem utt. Tīkla veidošana bija ļoti interesanta, kā arī mūsu pirmā pieredze kā kampaņas rīkotājiem. Nevienam no mums nebija iepriekšējas pieredzes kampaņu organizēšanā, mēs visi sākām no nulles. Man ir jāpiemin, ka pirmā reize, kad dodos uz ielām, lai pārliecinātu cilvēkus parakstīt mūsu iniciatīvu, bija diezgan iegaumējama, jo tas ir atšķirīgs iesaistīšanās līmenis.

Lielākais izaicinājums ir panākt, lai cilvēki to parakstītu. Lielu daļu no viņiem interesē jūsu projekts, viņi jūs uzklausa, mēs saņemam daudz priekvārdu un iedrošinājumu u. c., taču šo parakstīšanas posmu ir grūti izdarīt, pirmkārt, tāpēc, ka tam ir vajadzīgs zināms laiks.

ES teiktu, ka parakstīšana tiešsaistē ir visai vienkārša jaunajai paaudzei, bet tas ir nedaudz grūtāk vecākajām paaudzēm vai tiem, kuri šo procesu nepārzina. ES zinu, ka daudzi manu vecāku draugi bija patiesi ieinteresēti projektā, bet pagāja daudz laika, lai to parakstītu.

 

Q: Kāds ir jūsu personīgais iespaids par visu pieredzi?

Antoīns: Eiropas pilsoņu iniciatīva noteikti ir ļoti interesants instruments, un es ļoti priecājos to sākt, jo tas palīdz jums veidot tik daudzus kontaktus, rada patiesu draudzību ar cilvēkiem jūsu valstī un visā Eiropā. Man bija ļoti labs veids, kā augt arī kā cilvēks, pastiprināt savu līdzdalību kā pilsonim kā aktīvistam. Jūs mācaties tik daudz un jūs iemācaties runāt ar dažādu veidu cilvēkiem. Atkarībā no tā, vai tā ir NVO, uzņēmums vai iedzīvotājs, jums būs jārunā nedaudz citādi. Eiropas pilsoņu iniciatīva ir arī lielisks instruments, lai popularizētu ideju Eiropas līmenī, iesaistītos kā pilsonis un mācītos. Esmu panācis daudzus ļoti labus draugus.

Ir ļoti svarīgi saprast, ka jūs esat kaut kas lielāks nekā tikai jūsu valsts, ka jūs esat eiropietis cēloņa nozīmē.

ECI Organiser Severin

Séverin Berthet studē Lēvenas KU tiesības un ir daļa no EcoScore Eiropas pilsoņu iniciatīvas komandas.

Q: Kā jūs uzzinājāt par Eiropas pilsoņu iniciatīvu un kā jūs nolēmāt iesaistīties?

Séverin: ES par to dzirdēju klasē, es esmu tiesību zinātņu students. ES apgūstu kursus par Eiropas tiesībām. Pirmā reize, kad viņi runāja par to, es domāju: “WOW, tas ir neiespējami, šķiet, tik tālu”. Klasē Eiropas pilsoņu iniciatīva ir pieminēta ļoti īsi, piemēram, “ir arī šī iespēja, ka pilsoņi var savākt vienu miljonu parakstu, bet tas nav tik daudz izmantots”. Tā ir vismaz ideja, ka mēs kā studenti saņemam no profesoriem. ES domāju, ka bez studijām tiesību zinātnēs es nezinātu par šo iespēju. Tomēr pēc tam, kad būsiet padziļināti iedziļinājies projektā, iecerē sākt iniciatīvu, var redzēt, ka tā patiešām ir diezgan veiksmīga.

ES vēlējos kaut kādā veidā iesaistīties klimata jomā. Viens no maniem draugiem bija iesaistīts Eiropas pilsoņu iniciatīvā “European EcoScore”, tāpēc es nolēmu pievienoties. Mēs ceram, ka Komisija uzliks obligātu EcoScore marķējumu visā Eiropas Savienībā katram produktam. Mēs arī pieprasām ļoti skaidru metodiku šim EcoScore novērtējumam, jo pašlaik ir ļoti grūti aprēķināt ražojumu ekoloģisko ietekmi. Daudzi dažādi zīmoli veic savus aprēķinus, un mēs ierosinām saskaņošanu Eiropas līmenī, kas būtu lieliska.

 

Q: Kas jums patīk saistībā ar Eiropas pilsoņu iniciatīvu?

Séverin: Šodien, protams, Beļģijā mums ir daudz debašu par demokrātiju un to, kā mēs varam iesaistīt pilsoņus demokrātiskajā procesā, un Eiropas pilsoņu iniciatīvas ir lielisks veids, kā pilsoņi var iesaistīties demokrātijā un ierosināt tiesību aktus. Eiropas pilsoņu iniciatīva ir labs instruments, jo jūs varat iesaistīties kā pilsonis bez saskarsmes ar politiķiem Beļģijā vai ar jūsu Eiropas Parlamenta deputātiem. Daudzi cilvēki uzskata, ka Eiropas Savienība ir attālināta no mums un ka viss tiek izlemts tālu no mums “Briselē”, bet tagad mēs paši varam ierosināt tiesību aktus, tikai uzsākot iniciatīvu. Tas ir iespējams, un mēs to darām!

 

Q: Kāds, jūsuprāt, ir lielākais izaicinājums?

Séverin: Lielākais izaicinājums ir panākt, lai cilvēki varētu parakstīties tiešsaistē. Dažkārt ir grūti paļauties uz cilvēku uzticēšanos, parakstot Eiropas pilsoņu iniciatīvu tiešsaistē, jo viņiem ir jāsniedz ļoti personiska informācija un pat tad, ja viņi ir gatavi parakstīties, kad viņi redz, ka viņiem ir jāsniedz personiska informācija, ko viņi vairs nevēlas parakstīt. Jums ir jāgādā, lai viņi jums uzticētos, un tas var būt sarežģīti. Jums ir jābūt ļoti pārliecinošam. Darbs ar jauniešiem ir diezgan vienkāršs, jo viņi mazāk atturas dalīties ar savu informāciju nekā, piemēram, mani vecāki. Labākais veids, kā panākt cilvēku uzticēšanos, ir parakstīties ar viņiem, būt kopā ar viņiem parakstīšanas laikā un teikt: “Pirmkārt, jūs ievietojat savu valsti, tad to darāt tā vai tādā veidā, bet varat izmantot savu eID; un jūs tikai palīdzat viņiem procesā, jūs izskaidrojat katru procesa posmu, kas patiešām darbojas. Ja esi tur un var uzdot jautājumus, piemēram, “Hh, man ir jānorāda šis identifikācijas numurs?”, un varat teikt: “Jā, bet neraizējas par to, ka tas ir ļoti drošs, ir tikai jāpārliecinās, ka tā ir pati persona, kas parakstījusies, nevis kāds cits!”

ECI Organiser Severin

Eiropas EcoScore organizators Séverin.

Q: Padoms citiem organizatoriem?

Séverin: Jā, kā studentam noteikti ir iespējams sākt Eiropas pilsoņu iniciatīvu. Tas ir iespējams, un es esmu dzīvs pierādījums tam!

 

Noskatieties visu videoklipu ar Antoīnu un Séverinu šeit:

European Ecoscore Interview

 

Vairāk rakstu par jauniešiem un Eiropas pilsoņu iniciatīvu:

Visiem potenciālajiem organizatoriem: Dodieties uz to, jo tas ir patiešām vērtīgs, un tu vari daudz mācīties!

Padariet to zināmu, izveidojiet to kāpni, parādījiet ietekmi!

Studentu iniciatīva, kas to iekļāva zaļajā kursā: “Cīņas, par kurām ir vērts cīnīties, gandrīz nekad nav uzvarējušas ar naudu”

“ECI modelis”: Kā studenti mācās kļūt par aktīviem Eiropas pilsoņiem praksē

Jaunie itāļi izmēģināt Eiropas pilsoņu iniciatīvu kā instrumentu klimatam

Sinead O’Keeffe, “Vēlētāji bez robežām”: Eiropas pilsoņu iniciatīvas rīks ir labākais instruments, ar kura palīdzību jaunieši var tieši iesaistīties ES politikas veidošanā

Augstākās izglītības studentu iesaistīšana Eiropas pilsoņu iniciatīvā

Ierakstīt komentāru

Lai varētu pievienot komentārus, jums ir jāautentificējas vai jāreģistrējas.
Atruna: EPI forumā paustie viedokļi atspoguļo tikai to autoru uzskatus un nekādā gadījumā nav uzskatāmi par Eiropas Komisijas vai Eiropas Savienības nostāju.
Esat gatavs reģistrēt iniciatīvu? Vēlaties atbalstīt iniciatīvu? Vēlaties uzzināt vairāk par pašreizējām vai agrākām iniciatīvām?