Přejít na hlavní obsah
Fórum evropské občanské iniciativy

Anatomie zázraku: jak se posledních 20 dnů kampaně Stop Finning EU změnilo

Datum aktualizace: 01/09/2022

Naše evropská občanská iniciativa začala v roce 2020 rychle překonávat pandemii. Pro naše hnutí Stop-Finning-EU to byla tvrdá rána. I přes veškerou naši rušnou práci jsme 20 dní před formálním ukončením měli „pouze“ 480,000 hlasů (namísto potřebného 1 milionu hlasů), což je emocionální válec! Podařilo se nám zahájit kampaň, která se ukázala být proměnlivou hybnou silou, a to na čas a krátkou dobu na podpisech. Přečtěte si zde, jak jsme zajistili aktivní podporu hvězd na sociálních médiích, které nám přinesly více než 1 milion hlasů, aby náš sen byl skutečný!  

Nedomníváte se, že by to bylo: V roce 2022 je v EU stále legální odříznout žraločí ploutve a obchodovat s nimi. Tato brutální praxe se nazývá „finning“. Na začátku se pouze malý tým přibližně 20 lidí rozhodl tento problém řešit, a dokonce jít nad rámec: najít právně závazný formát, jak toho dosáhnout. Proto byla tato kampaň vytvořena jako evropská občanská iniciativa. Evropská občanská iniciativa vyžaduje nejméně 1 milion hlasů v celé Evropě (a nejméně sedm zemí musí dosáhnout svého vnitrostátního prahu), aby byla Evropská komise nucena tuto poptávku řešit.  

Kampaň jsme zahájili na začátku roku 2020 a uvádíme, co: právě jsme se dostali do pandemie! To pro nás znamenalo, že jsme neměli žádný nápovědu, jak by se mohlo postupovat. Museli jsme souhlasit s tím, že obvyklá pouliční práce v rámci kampaně bude velmi omezená nebo bude muset být zcela přerušena. Naše týmy se nemohly scházet osobně a vše muselo být organizováno prostřednictvím videokonferencí. Totéž platí pro získávání finančních prostředků a budování naší sítě fanoušků.

Podařilo se nám však vyhrát dobře známou nevládní organizaci Sea Shepherd jako našeho partnera od samého počátku! Poskytli nám odborné znalosti a finanční podporu a pomohli nám poskytovat poradenství v rámci kampaně v sociálních médiích. Hledání silného partnera, jako je to, doporučujeme všem: vytvořit síť fanoušků ještě předtím, než svou iniciativu zahájíte. Bez partnerů nic nefunguje!

Scuba Diver with Shark Fins

Následky ploutví žraloků

Další výzvou bylo oslovit lidi, kteří byli: doma. Vzhledem k tomu, že pandemie byla v popředí myšlení všech, bylo výzvou oslovit lidi. Záchrana žraloků proto v současné době nebyla pro lidi vůbec prioritou.

Téměř dva roky jsme strávili shromážděním podpisů. Úspěšnými nástroji, které pro nás během pandemie fungovaly, byly placená reklama na sociálních médiích (např. reklamy na Facebooku), navazování kontaktů prostřednictvím zpravodajů, WhatsApp nebo Instagram a do určité míry pouliční kampaň. Navzdory pandemii jsme byli schopni uspořádat ve velkých městech některé velmi úspěšné celoevropské akce.

Campaigning for Stop Finning Initiative

Kampaň v rámci iniciativy StopFinningEU

To vše vedlo ke zvýšení povědomí o naší iniciativě! Musí být pacient – ale také sebevědomí... není vždy snadné.

A právě o to se jedná: se všemi vytíženými pracemi musíte dosáhnout odpovídající velikosti a povědomí o vaší iniciativě! To má zásadní význam pro to, abychom mohli aktivovat „přeměnitele her“. Představte si, že 20 dní před formálním datem skončení platnosti naší evropské občanské iniciativy jsme sešli „pouze“ 480,000 hlasů.

Neboli jinými slovy: chybělo více než 50 % hlasů potřebných k tomu, abychom dosáhli úspěchu! Místo toho jsme se rozhodli nadále vyvíjet tlak a zdůrazňovat naléhavost naší záležitosti v rámci naší komunikace s lidmi s větším dosahem na sociálních médiích.  „Neodvážili jsme se snít o tom, co se stalo dál,“ uvedla Katharina Loupalová, vedoucí sociálních médií StopFinningEU. 

V reakci na naši žádost se zapojilo mnoho vlivných subjektů i organizací z celého světa a vyzvalo své komunity, aby tento okamžik využily k podpisu nebo sdílení této iniciativy. Toto šíření se rozšířilo jako lesní požár a během dnů se podpisy rozrůstaly. Naše základna fanoušků rostla a rostla. Mnoho „cílových“ influencerů a jejich společenstev, jakož i slavné celebrity rozšířilo toto slovo tím, že zobrazovalo praxi odstraňování ploutví nebo informační grafiku (např. význam žraloků pro mořské ekosystémy). Mnoho umělců, jako je Xavi Reñé, nám pomohlo svými smysluplnými uměleckými díly.   

Artwork of Xavi Rene showing Shark Finning

Umělecké dílo Xavi Reñé

Souběžně s tím byla tato dynamika dále podpořena dosažením historických milníků v oblasti ochrany moří! Za účelem uvedení nejdůležitějších údajů: zákaz lovu žraloků zavedený státem Hawaii, soudní rozhodnutí, které dočasně brání záměru společnosti SHELL GROUP využívat seismické otryskávání k průzkumu hlubokých mořských ropných polí u pobřeží Jihoafrické republiky, a zákaz dovozu a vývozu oddělených žraločích ploutví a produktů, které je obsahují, ze strany vlády Spojeného království.

Umělecké dílo Fresh’n Salty, dalšího z našich vášněných stoupenců, níže ukazuje, jak o něm spolupracovali se svými sledujícími:

Artwork of Fresh 'n Salty

Umělecké dílo Fresh’n Salty

Dokonce i neúspěchy v ochraně moří, jako jsou plány na spuštění první světové farmy chobotnice, vytvořily povědomí o nutnosti zvýšit naše úsilí o záchranu oceánů. Byla to „dokonalá vlna“, která vytvořila pozitivní atmosféru pro náš boj o oceány!

Velmi důležitá byla také činnost slavného mořského biologa, filmového tvůrce, ekologa a influencera Roberta Marca Lehmanna. Podal výzvu nejen v rámci své komunity, ale také velmi emocionální výzvu k podpoře celé německé komunity na YouTube. Na základě osobních vztahů s jinými vlivnými činiteli vyvolal obrovskou vlnu pozornosti a podpory! Tyto četné reakce známých influencerů na různých platformách vedly ke stále větší lavině podpisů. V době špičky se dokonce jednou snížily servery EU pro sběr podpisů. Zejména v posledním měsíci kampaně se nám ve skutečně vzrušující atmosféře „countdown“ podařilo udržet pozornost veřejnosti trvale na vysoké úrovni.

Activist Robert Marc Lehmann with Shark that has been finned

Mořský biolog Robert Marc Lehmann se žralokem, který byl finální

Jakmile iniciativa dosáhne 50 % známky, došlo k magickému dominovému efektu: Naše téma se dostalo mezinárodní pozornosti, což vedlo k tomu, že na palubě se umístily větší organizace, jako jeSeaLegacy/ pouze jedna, OceansNation a Oceana Europe.

Noví influenceři navíc rovněž využili svůj hlas k propagaci. Zmiňme jen několik:  Luisa Neubauerová, Carlos Bardem a Camille Etienne.

Kromě toho stávající fanoušci, jako jsou Ocean Ramsey, Eli Roth a Hugo Clement, zvýšili tlak a dostali na palubu další známé osobnosti, jako je Alec Baldwin nebo Nina Dobrev.

To zahájilo turbo pro náš sběr podpisů. Na vrcholu se stránka EU pro sběr podpisů zmenšila – co je v noci! Odborníci Evropské komise v oblasti IT se touto otázkou zabývali a stránky se naštěstí vrátily do provozu po šesti hodinách. Naše tipy: to musíte sledovat a ujistěte se, že vaše stránka s podpisem funguje!

Zbytek příběhu je dobře známý: naší iniciativě se podařilo do 18. ledna kolem 20:00 získat 1 milion hlasů, což je skvělý a velmi emocionální okamžik pro nás všechny! Do konce ledna podpořilo StopFinningEU více než 1,200,000 Evropanů z 27 zemí!

Další tipy: mějte na paměti, že vnitrostátní orgány 27 zemí EU schválí každý jednotlivý podpis, který jste shromáždili! Ne všechny podpisy budou potvrzeny z formálních nebo právních důvodů. Proto budete mít lépe tlumič a hlasovací lístky budete shromažďovat až do konce, abyste byli na bezpečné straně!

Mějte však na paměti, že současně musíte sledovat, zda vaše iniciativa dosáhne prahových hodnot nejméně v sedmi členských státech. Do konce naší iniciativy jsme štěstí uvedli, že sedmnáct zemí dosáhlo své prahové hodnoty a že jsme byli schopni shromáždit hlasy ze všech 27 členských států EU. Některé země se staly skutečnými „energetickými státy“, např. Německo, Francie a Itálie, ale také Španělsko a Portugalsko. Většina všech německých hlasů přišla po odvolání Roberta Marca Lehmanna, ale německá společnost si je stále dobře vědoma environmentálních otázek. Totéž platí pro Francii, která byla po velmi dlouhou dobu navíc k naší „vedoucí radě pro podpis“. Avšak vzhledem k tomu, že Francie patří mezi 15 států, které loví žraloky, a Španělsko (číslo 2!) a Portugalsko (číslo 12), týká se otázka odstraňování ploutví rovněž tamních obyvatel. Tento problém se nikoho nelíbí a je to jeden z důvodů, proč jsme byli v těchto zemích úspěšní.  

Nyní směřujeme k další výzvě [jakmile budou výsledky validace podpisů pozitivní]: přesvědčit EU, aby se vážně zapojila do zastavení obchodu s krvavými žraločími ploutvemi v Evropské unii. Jsme velmi vděčni za jakékoli připomínky, rady nebo poučení o vašich zkušenostech, jak zajistit úspěch naší lobbisty!  

Rádi bychom Vám velmi vřele poděkovali a poděkovali všem našim partnerům. Bez jejich trvalé podpory bychom nikdy nebyli úspěšní!

„Díky tomu, že tolik lidí bojuje za to, aby se přestalo ploutvem, mě zbavuje slova.

Děkujeme vám!“

Nils Kluger

Chcete-li se dozvědět více o tom, jak tato iniciativa vedla kampaň během pandemie, od našeho mluvčího Dr. Nilse Klugera, podívejte se na webinář „Campaigning During a Global Crisis: Jak zmapovat svou tematickou funkci v době, kdy si vnější akce berou pozornost?“

 

 

 

Author Paul Zemke

 

Přispěvatelé

Paul Zemke

Paul Zemke je 17letý student a ochránc životního prostředí se silnou nadšením pro žraloky a oceány. Od listopadu 2021 je součástí hlavního týmu StopFinningEU. Svou iniciativou „Paul4Sharksse Zemke zapojil do ochrany moří – tím, že vytvořil znalostní základnu a komunitu o mořských ekosystémech, pracuje na dosažení aktivního řízení chráněných mořských oblastí.

 

Připojit komentář

Chcete-li vkládat připomínky, musíte provést ověření identity nebo se zaregistrovat.
Prohlášení o vyloučení odpovědnosti: Vyjádření uvedená na Fóru evropské občanské iniciativy odrážejí pouze názory jejich autorů a nelze je v žádném případě považovat za vyslovení postoje Evropské komise nebo Evropské unie.
Jste připraveni zaregistrovat vlastní iniciativu? Chcete některou z iniciativ podpořit? Potřebujete více informací o probíhajících nebo uzavřených iniciativách?