Avrupa Gençlik Portalı
Avrupa’daki gençler için bilgiler ve fırsatlar.

Türkiye'de Gençlerin Eğitim Durumu

Çalışarak, yaparak ve yaşayarak öğrenme becerileri ve tecrübeleri sizi diğer adaylardan bir adım öne çıkaracaktır.

Ülkemizde ve yurtdışındaki lisans düzeyinde eğitim veren tüm kurumlar öğrencilerin belirli temel özelliklerini geliştirmek üzere tasarlanır. Seçtiğiniz bölüm sizi teorik açıdan iş hayatına ya da akademik hayata hazırlayacaktır.

 

Uzmanlık ünvanı ise yüksek lisans ve doktora düzeyinde elde ediliyor. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) Nisan 2013 eğitim verilerine göre hazırladığı istatistik çalışmasında yüksekokul ve fakülte mezunlarının sayısı 5 milyon 913 bin olurken yüksek lisans mezunlarının sayısı 416 bin 741 ve doktora mezunlarını sayısı ise 122 bin olarak belirtildi.

 

Yüksek lisans mezunu olan öğrencilerin oranı %6.58 ve doktora mezunu olan öğrencilerin oranı %1.9 olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu durumda ülkemiz gençlerinin yaklaşık %90`lık bir kısmı çalışma alanına uzman olarak çıkamamaktadır.

 

Peki bu uzmanlık eksikliği nasıl kapanır? Özel sektör eleman ihtiyacına yönelik verdiği ilanlarda uzun uzun maddeler ile çalışacak adayların sahip olmaları gereken özellikleri listelerken, %90`lık genç lisans mezunu ne yapacak?

 

İşte bu noktada yaparak ve yaşayarak öğrenme devreye giriyor. Lisans sürecinde yapılan stajyerlik, işbaşı öğrenme ve iş gölgeleme faaliyetleri ile gençler eğitim kurumlarından almış oldukları teorik bilgileri pratik tecrübelere dönüştürebilme imkanı buluyor. Sektörün atmosferini soluyarak hem kendilerine olan güvenleri artıyor hem de uzmanlık için becerilerine geliştirme fırsatları buluyorlar.

 

Bu noktada hem sektörün temsilcileri hem de gençler mutlaka stajyerlik, işbaşı öğrenme ve iş gölgeleme faaliyetlerinde kazanç durumlarını en başında belirtmelilerdir. Yoksa süreç sadece gençlerin fotokopi çekmesiyle kalıp öğrenme süreçlerine katkı sağlamayacaktır. Gençler öğrenme süreçlerini çok iyi planlayıp kendilerine fayda sağlayacak iş yeri ve sektörleri seçmelidirler.

 

Günümüzde iş başvurularında diplomalardan daha çok özgeçmişler ve tecrübeler öne çıkmaktadır. Çalışarak, yaparak ve yaşayarak öğrenme becerileri ve tecrübeleri sizi diğer adaylardan bir adım öne çıkaracaktır.

 

Eurodesk Türkiye Temas Noktalarından Abdullah Gül Üniversitesi'nin katkılarıyla hazırlanmıştır.

Yayınlanma: Sal., 25/02/2014 - 12:51


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Uzman yardımına veya tavsiyesine mi ihtiyacınız var?

Ask us!