Avrupa Gençlik Portalı
Avrupa’daki gençler için bilgiler ve fırsatlar.

SALTonline… Birileri Kültür, Sanat, Bilim mi dedi?

Sizleri SALT ile tanıştırmak istiyorum. Kısaca bahsetmek gerekirse,

Sizleri SALT ile tanıştırmak istiyorum. Kısaca bahsetmek gerekirse, SALT ile tanıştıktan sonra; Kültür, Sanat, Eğlence, Bilgi, Bilim, Yayınlar, Kitaplar, Araştırmalar, Atölyeler, Programlar ve daha birçok fırsat size kapılarını ardına kadar açacak. Hem de ücretsiz olarak.

Gelin şimdi bir de SALT hakkında uzunca konuşalım.

SALT görsel ve maddi kültürde kritik konuları değerlendirir, deneysel düşünceye ve araştırmaya yönelik yenilikçi programlar geliştirir. Öğrenmeye ve tartışmaya açık bir ortam sağlamayı amaçlar. SALT, ziyaretçilerini ilgi duymaya, eleştirmeye ve iletişim kurmaya teşvik eder.

SALT Araştırma değişik bilgi alanlarını harmanlar. Farklı disiplinlerin kesişim noktaları ve aralarındaki boşluklardan yeni düşüncelerin oluşmasına önem verir. Kurumun araştırma projeleri, doğrusal tarih yazımlarının, malzemeye tabi okumaların ve geleneksel öğrenim dallarının ötesine uzanır. SALT, bir araya getirdiği güncel sanat, mimari, tasarım, şehircilik, sosyal ve ekonomik tarih odaklı kapsamlı bilgi ve belge kaynaklarını yeni araştırma imkânlarıyla kamuya açar. Sergilerle yeniden yorumlanan araştırma arşivleri program mekânlarında da tartışılır.

SALT etkinlikleri, İstanbul’da SALT Beyoğlu ve SALT Galata, Ankara’da SALT Ulus üzerinden bütünsel bir program kapsamında yürütülür. İstiklal Caddesi üzerindeki SALT Beyoğlu, sergi ve etkinlik mekânlarından oluşur. SALT Galata, 19. yüzyılda Alexandre Vallaury’nin tasarladığı eski Osmanlı Bankası binasıdır; bünyesinde atölye, sergi ve konferans alanlarının yanı sıra kapsamlı bir kütüphane ve arşivi bir araya getiren SALT Araştırma ile Osmanlı Bankası Müzesi bulunur. Sergi ve program mekânlarını içeren SALT Ulus, ayrıca genç araştırmacıların uzun dönemli projeler yürütmesi için iki konuk araştırmacı ofisine sahiptir.

SALT, tabi ki burada yazılanlarla sınırlı değil. Siz de SALT dünyasına hemen girmek istiyorsanız www.saltonline.org adresini ziyaret edebilir ve birçok fırsattan ücretsiz yararlanabilirsiniz.

 

Doğukan DOĞAN

dogukan@geo.org.tr

Yayınlanma: Per., 03/07/2014 - 11:52


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Uzman yardımına veya tavsiyesine mi ihtiyacınız var?

Ask us!