EurópaiIfjúságiPortál
Polka dr Agnieszka Gajewicz znalazła się wśród 15 laureatek corocznej nagrody „International Rising Talents” (obiecujące talenty międzynarodowe) przyznawanej badaczkom, które „dzięki swoim poszukiwaniom naukowym mogą zmienić świat”.
pl
Naukowcy starają się odtworzyć wygląd ludzi sprzed tysięcy lat, a także konkretnych postaci historycznych, np. królów. Pokusili się nawet o rekonstrukcję prawdopodobnego wyglądu Jezusa.
Od czego zależy szczęście? Czy możemy być z natury szczęśliwi lub raczej nieszczęśliwi? Dr Agnieszka Bojanowska z poznańskiego wydziału oddziału Uniwersytetu SWPS zbada, czy można się nauczyć być szczęśliwszym.
27 marca 1968 zginął w katastrofie samolotu Jurij Aleksiejewicz Gagarin, pierwszy człowiek w przestrzeni kosmicznej.
„Chrząszcz” potrafi omijać przeszkody i samodzielnie znaleźć drogę do celu. Skonstruowali go studenci z Politechniki Wrocławskiej. Pod koniec kwietnia robot wystartuje w międzynarodowych zawodach w Dolinie Krzemowej.
Korzystanie ze smartfonów przez uczniów w szkołach źle wpływa na zdolności poznawcze. Dzieci korzystające podczas lekcji z telefonów komórkowych mają gorsze wyniki w nauce – mówi PAP psycholog Joanna Paszkowska-Rogacz z Instytutu Psychologi
Studenci Politechniki Wrocławskiej zaprojektują w ramach uczelnianych zajęć wózki biegowe dla niepełnosprawnych dzieci. Inicjatywa realizowana jest we współpracy z Uniwersytetem Medycznym we Wrocławiu.
Burze słoneczne wiążą się z wyrzucaniem w kosmos ogromnych ilości energii i materii. To może mieć fatalne skutki dla ziemskiej elektroniki czy telekomunikacji. Wiedzę o procesach zachodzących na Słońcu ma poszerzyć misja ESA, w której udzia
Intuicja i racjonalne myślenie to dwie osobne ścieżki, które muszą jednak być w interakcji ze sobą, abyśmy mogli podejmować trafne decyzje. Intuicję można badać za pomocą twardych danych, np. mierząc przewodnictwo skórne.
Sprawne fizycznie dzieci mają więcej komórek nerwowych w rejonach mózgu odpowiedzialnych za procesy związane z przetwarzaniem i przyswajaniem informacji, dlatego mogą osiągać lepsze wyniki w nauce – zawiadamia czasopismo „Neuroimage”.
Wg ostatniego badania Eurobarometru “Parlameter 2017” Europejczycy coraz bardziej przychylnie patrzą na Unię Europejską. Aż 57% ankietowanych pozytywnie ocenia członkostwo swojego państwa w UE. To prawie tyle samo, co przed kryzysem.
Tapety i zasłony zabezpieczające przed podsłuchami, czy pokrowce uniemożliwiające kradzież danych ze smartfona – to niektóre z możliwych zastosowań innowacyjnych materiałów włókienniczych opracowanych w Instytucie Włókiennictwa w Łodzi.
Musee to platforma informatyczna, dzięki której możliwe jest analizowanie, opracowywanie oraz przedstawianie trójwymiarowych materiałów archeologicznych.
Memy to nie tylko memy internetowe. To również idee, które replikują się - trochę jak wirusy i inne pasożyty - wykorzystując nasze umysły. Ale to dzięki memom istnieje kultura - mówi badaczka memów dr hab. Dobrosława Wężowicz-Ziółkowska.
Uruchomiona została nowa polska aplikacja do trenowania procesów poznawczych, w tym pamięci i koncentracji. Aplikacja Neurogra powstała przy udziale naukowców z Uniwersytetu SWPS.
Nasze języki są strukturami bardziej kompletnymi, niż się nam dotąd wydawało? - Tak! Wynika to z analiz częstotliwości występowania wyrazów w najsłynniejszych dziełach literatury.
Nie da się przewidzieć przebiegu rewolucji, ale internet będzie w coraz większym stopniu kształtował nasze życie, dostęp do niego będzie stawał się coraz bardziej bezpośredni, a wykluczenie - coraz boleśniejsze – uważają eksperci.
Gdy ktoś panikuje, inni mogą odczuwać jego zaniepokojenie. Gdy inni się śmieją, nam także łatwiej się uśmiechać. Część emocji nie należy wyłącznie do nas, przejmujemy je od osób w naszym otoczeniu.
Algorytmy komputerowe opracowane przez dr. inż. Henryka Olszewskiego można z powodzeniem wykorzystać w diagnostyce nowotworów.
Zapalenie opon mózgowych może mieć różne przyczyny. Nowe techniki analizy płynu mózgowo-rdzeniowego pozwalają w niecały kwadrans zdiagnozować, czy chorobę wywołały bakterie.
Rośnie zainteresowanie cyberatakami, gdyż zaczęły one zagrażać większości ludzi – mówią eksperci. Wobec braku pewnego sposobu ochrony sieci, obok systemów zabezpieczeń rozwija się też informatyka śledcza.
Czy w przyszłości będziemy mieli lek, który zwalczy dowolne uzależnienie? Naukowcy chcą znaleźć w naszym mózgu komórki, które odpowiadają za nałóg alkoholowy, by w razie potrzeby zablokować ich działanie.
W utworze muzycznym można ukryć dodatkowe informacje - np. manipulując rytmem. Świetnie nadaje się do tego np. muzyka klubowa - po godzinach takie badania wykonuje steganograf prof. Krzysztof Szczypiorski.
Wizualizacje wnętrz w wirtualnej rzeczywistości umożliwiają spacer po projektowanych domach, mieszkaniach czy dużych inwestycjach przemysłowych. Dają możliwość np. zmiany kolorów ścian czy elementów wnętrza podczas jego oglądania.
Nowe aplikacje dostępne na smartfonach oferują np. obejrzenie swojego wizerunku w różnych malarskich stylach lub zabawę na granicy świata rzeczywistego i wirtualnego. Należy pamiętać o tym, że obok rozrywki istnieje również ciemna strony.
Jeszcze kilkanaście lat temu włókno węglowe było materiałem ekskluzywnym i unikalnym. Dziś jest powszechne. Mam nadzieję, że za kilkanaście lat podobnie będzie z grafenem - mówi prof. Jari Kinaret, szef europejskiego projektu grafenowego.
Weź udział w światowym konkursie dla inicjatyw internetowych i mobilnych, którego celem jest podniesienie świadomości i pomoc w rozwiązywaniu najbardziej palących problemów globalnych.
enpl
Wirtualna i rozszerzona rzeczywistość, które obecnie łączone są najczęściej z rozrywkową branżą gier wideo, dają także nowe możliwości firmom działającym w innych sektorach.
Naukowcy w CERN są zaintrygowani. Czyżby zarejestrowali rozpad nowej, nieznanej cząstki, najcięższej ze wszystkich dotąd znanych? Mogą na to wskazywać dane z dwóch niezależnych eksperymentów. Na razie to jednak nic pewnego.
Gdyby operatorzy telefonii komórkowej wiedzieli, jaka grupa ich klientów zamierza zmienić sieć, wcześniej zaproponowaliby im lepsze warunki. Na podstawie tego, jak zachowuje się grupa ludzi, można prognozować przyszłe trendy.
Prototyp inteligentnej koszulki dla rowerzystów, poprawiającej ich widoczność, sygnalizującej wykonywanie manewrów i zwiększającej bezpieczeństwo stworzyli studenci z Ameryki Łacińskiej.
Słownik języka polskiego, który pomoże komputerom rozeznać się w znaczeniach słów, przygotowali badacze z Łodzi. Dokument wyznacza odległości między słowami, a przez to - określa relacje między nimi.
Generatory liczb całkowicie losowych są np. dla kryptografii świętym Graalem. Jak jednak uzyskać tak bardzo przypadkowy ciąg liczb, że nie rozgryzie go żaden umysł świata? Promykiem nadziei są sztuczki świata kwantów - pokazują badania.
On zwykle pisał do niej listy po niemiecku. Ona do niego - po francusku. Nawet po 25 latach nie przeszli na "ty". Ale była to szczera, trwała przyjaźń - o znajomości Marii Skłodowskiej-Curie i Alberta Einsteina mówi prof. Jan Piskurewicz.
Algorytmy sztucznej inteligencji ze swej natury są omylne i warto je udoskonalać. Ale już teraz służą człowiekowi w wielu obszarach życia - mówi informatyk prof. Mieczysław Kłopotek.
Ludzki mózg potrafi przeorganizować się znacznie bardziej, niż dotąd sądzono. Jeśli długo uczymy się trudnej czynności, to jego poszczególne części "przejmują" od siebie obowiązki i zmieniają role - wykazali polscy naukowcy.
28 marca odbędzie się światowa premiera Oculus Rift – jednego z najbardziej przełomowych urządzeń ostatnich lat, które otworzy, szczególnie przed miłośnikami gier, całkiem nowy świat. Przestanie on być dwuwymiarowy, jak dotąd…
Kobiety mają często skłonność do umniejszania swojej roli w procesach innowacyjnych w przedsiębiorstwach i zespołach naukowych – wynika z badań prowadzonych przez zespół projektu „Innovative gender”.
Co zrobić, gdy lubimy smak sera camembert, ale nie znosimy jego zapachu? Możliwe, że z pomocą przyjdzie nam nauka, a dokładniej gastronomia molekularna.
Jeśli chodzi o promieniowanie, obecni mieszkańcy Fukushimy są całkowicie bezpieczni. Otrzymują oni niemal identyczne dawki promieniowania, jak mieszkańcy Polski, Francji czy Białorusi.
Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego zapraszają wszystkich do udziału w międzynarodowym badaniu, które ma pomóc w zrozumieniu sposobu myślenia mieszkańców różnych krajów.
Wikipedia – bo o niej mowa – to największy w dziejach ludzkości projekt edukacyjny. Cyfrowa encyklopedia liczy obecnie ponad 35 milionów artykułów i dostępna jest za darmo w prawie 300 wersjach językowych.
W układzie okresowym można już znaleźć cztery nowe, superciężkie pierwiastki o liczbach atomowych: 113, 115, 117 i 118. W pracach zespołów prowadzących badania nad syntezą tych pierwiastków mieli udział także Polacy.
Podążając za trendami, według których mniej znaczy więcej, do perfekcji opanowaliśmy komunikację za pomocą obrazków. Najlepszym dowodem na to jest Word of the Year (Słowo Roku) 2015, jakim jest piktogram „płaczę ze śmiechu”.
Wkrótce każdy będzie mógł tworzyć aplikacje na telefony komórkowe. Przedsiębiorcy nie będą musieli już zatrudniać do tego celu wykwalifikowanych programistów.
Za długie zdania? Zbyt trudna składnia? Wyrazy, które zrozumieją tylko specjaliści? Czasami wystarczą niewielkie zmiany, żeby jakiś tekst stał się dla odbiorcy łatwiejszy w odbiorze.
Ryzyko i korzyści związane ze stosowaniem w medycynie preparatów na bazie marihuany - np. w leczeniu padaczki lekoopornej - poznamy dopiero po przeprowadzeniu szczegółowych badań. Jesteśmy na początku drogi - uważają eksperci z PAN.
Z badania zleconego przez firmę Libentis wynika, że prawie połowa Polaków ma wyłącznie dla siebie tylko dwie godziny dziennie. Dlatego poszukiwane i doceniane są wszelkie narzędzia, które pozwalają zaoszczędzić kilka dodatkowych minut.
Od czego zależy, jak ludzie głosują? Co wpływa na wiek zawierania małżeństw? Czy są nierówności płci, nierówności społeczne i edukacyjne? Dzięki badaniom opinii publicznej można odkryć i opisać interesujące mechanizmy społeczne.
Jak gwiazdy będą wyglądały w przyszłości, a jak wyglądały przed milionami lat, czy Ziemi grozi katastrofa? W odpowiedzi na te pytania mogą pomóc nasze domowe komputery.
Komputery kwantowe jeszcze nie istnieją, ale matematycy już opracowują problemy, których te komputery łatwo nie rozgryzą - opowiada prof. Piotr Śniady, laureat Nagrody NCN.
Skąd przyszedł news o szkodliwości szczepień, a skąd wiadomość o problemach z silnikami volkswagenów? Jak ta wiadomość zmieniała się na drodze do nas? Dlaczego niektóre informacje rozchodzą się w mediach szybciej, a inne - nie?
34 młodych naukowców będzie mogło realizować swoje innowacyjne projekty i zarządzać własnym zespołem badawczym. To laureaci konkursu "Lider" Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). Otrzymają oni w sumie 40 mln zł.
Pan Photon, czyli niewielki robot zintegrowany z aplikacją mobilną, który uczy dzieci programowania, do tej pory podbijał serca testujących go dzieci. Teraz wynalazek studentów Politechniki Białostockiej ma szansę podbić rynek.
Studenci Politechniki Warszawskiej zaprojektowali ponaddźwiękową rakietę H1, która wystartuje z poligonu artyleryjskiego w pobliżu Torunia. Jest ona kolejnym krokiem do zbudowania rakiety CanSat Launcher.
Czy spotkałeś się z problemem przepisywania długich notatek z zeszytu do komputera? Od dziś, dzięki wykładowcom z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, twoje notatki mogą być zapisane również w formie cyfrowej!
T1000, czarny charakter z filmu "Terminator 2", potrafił płynnie zmieniać kształt i właściwości materiału, z którego był zbudowany. Do takich rozwiązań droga jest jeszcze długa, ale prace nad programowalną materią już trwają.
Czy w obliczu zajęcia terenu przez islamskich fanatyków praca naukowców poszła na marne?
Wyobraźmy sobie, że samochody dostawcze przestają transportować zawartą w produktach wodę, a rozwożą jedynie koncentraty. Z tych koncentratów formuje się poręczne kapsuły, które w warunkach domowych można przeobrazić w napoje lub posiłek.
Wyznaczy odpowiednią ścieżkę prowadzącą do apteki czy sklepu, ostrzegając osobę niewidomą m.in. o dziurach w chodniku czy zwisających gałęziach. "Mówiąca mapa" w pełni działa na razie w Elblągu, ale w kolejce po nią czekają inne miasta.
Czytając w Wikipedii artykuły na tematy budzące kontrowersje - nie tyle naukowe, co społeczne, jak np. kwaśne deszcze czy zmiany klimatu, jesteśmy narażeni na kontakt z informacjami zmanipulowanymi.
Naukowcy nauczyli system komputerowy rozpoznawania ludzkich emocji. Wystarczy pokazać mu, które mięśnie pracują, gdy się np. uśmiechamy, aby następnym razem sam wiedział, co czujemy, kiedy np. oglądamy film.
„Windows 10 od strony koncepcyjnej jest prawie że strzałem w dziesiątkę (cóż za zbieżność nazw).” Czy rzeczywiście warto porzucić swój dotychczasowy system i przejść w „nową rzeczywistość”?
Muzeum, czyli miejsce ciemne, zimne i zapomniane. Utożsamiane jest z obiektem nudnym, gdzie eksponaty podziwiasz tylko w szklanych gablotkach opatrzonych czerwonym napisem „Nie dotykać”, „Nie palcować szyb”… A jednak tym razem było inaczej.
"Panie Andrzeju milo mi powitac pana z Kopenhagi Pozdrowienia dla wszystkich w CIUW" - to treść maila, który wysłano 25 lat temu z Kopenhagi do Warszawy.
Drukarka 3D zbudowana z klocków Lego – to wynalazek Piotra Palczewskiego, tegorocznego absolwenta Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Na całym świecie nie ma drugiego takiego urządzenia.
Wzrok często płata figle. Czasem ulegamy halucynacjom. Innym razem, choć mamy coś przed oczami, to wcale tego nie widzimy lub dostrzegamy dopiero po długim czasie. Jak wyjaśnić ten fenomen?
Wielki Zderzacz Hadronów (LHC) wznawia pracę, ale w najbliższych miesiącach fizycy nie spodziewają się przełomowych odkryć. Teraz sprawdzają, czy wszystko po modernizacji zadziała - mówi dr Maciej Górski.
Innowacje to często drobne zmiany, do których dochodzi się małymi kroczkami. Wielkie, przełomowe technologie, które zawojują świat, wciąż się zdarzają, ale dzisiaj nie wymyślimy ich na zapleczu politechniki.
Roboty stają się coraz powszechniejsze i zyskują coraz większa autonomię, co może w ludziach budzić pewne obawy. Dlatego badacze zastanawiają się, czy warto autonomicznym robotom wszywać sumienie.
Portfolio 34 technologii, dzięki którym przedsiębiorcy będą mogli produkować bioaktywną żywność, przygotowali polscy uczeni w ramach 5-letniego projektu finansowanego przez Unię Europejską i Bank Gospodarstwa Krajowego.
20 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Szczęścia oficjalnie ustanowiony zaledwie kilka lat temu przez Organizację Narodów Zjednoczonych.A czy Europejczycy są szczęśliwi? Eurostat opublikował badania dotyczące poziomu szczęścia.
Według najnowszych badań 56% internautów przegląda treści udostępniane przez blogerów i vlogerów, a 25% z nich traktuje je jako zaufane źródło informacji o markach i produktach.
Antybakteryjne materiały, nietoksyczne dla komórek człowieka, mogą zastąpić antybiotyki w niektórych zastosowaniach medycznych, w tekstyliach lub opakowaniach kosmetyków, leków i produktów spożywczych.
Zaćmienie Słońca zaskoczyło króla Władysława Jagiełłę podczas jednej z wypraw, miało przerwać starożytną bitwę między Medami a Lidyjczykami. Znane zaćmienia Słońca nawet dziś pomagają w ustaleniu dat odległych historycznycznych wydarzeń.
Milczenie ma znaczenie! Również w pracy mózgu. Okazuje się, że istnienie momentów ciszy, a więc chwil, kiedy jakaś grupa neuronów wspólnie milczy, może być niezwykle istotne w przetwarzaniu danych przez mózg.
To, czy przykładamy wagę do jakichś danych, ma wpływ na to, jak oszacujemy wagę nośnika, na którym są zapisane - pokazali psycholodzy, m.in. z SWPS Sopot. Wagę zwykłego pendrive'a możemy - w swojej głowie - znacznie zawyżać, jeśli sądzimy,
The THINKTANK Centre for Dialogue and Analysis presented the results of over 1.5 year long project entitled “RE-VISIONS. How will the state, market, labour, education, lifestyle and position of Poland in Europe change in the coming decade.”
Instytut Monitorowania Mediów wspólnie z Biblioteką Śląską przeprowadził badania słów i zwrotów retro używanych w Internecie. Ukazało się, że są one bardzo popularne!
Paski, które w programach informacyjnych streszczać mają najważniejsze wiadomości, dostarczają widzowi szybkich wniosków, przez co czasem zastępują krytyczne myślenie.
Nowoczesne czujniki światłowodowe błyskawicznie wykryją zagrożenie biologiczne czy chemiczne lub zasygnalizują uszkodzenie materiałów konstrukcyjnych.
Badania i eksperymenty naukowe wywołują u Ciebie dreszcz emocji? Marzysz o karierze naukowej, ale nie wiesz od czego zacząć? Jak powinny wyglądać pierwsze kroki młodego naukowca - radzi Joanna Jurek, ambasador programu ADAMED SmartUP.
Ta biblioteka jest czynna 24 godziny na dobę, 365 dni w roku, a jej zasoby dostępne są całkowicie za darmo. W jej zbiorach znajduje się ponad 2400 utworów, w tym wiele lektur szkolnych.
Drugie miejsce w kategorii "UrbanConcept" zajęli studenci z Politechniki Warszawskiej w zawodach Shell Eco-marathon Europe 2014. Ich samochód PAKS na jednym litrze benzyny przejechał 376,46 kilometrów.
Nowoczesne centra nauki organizują interaktywne i multimedialne wystawy pokazujące inne oblicza nauki. Jeśli jeszcze nie byliście w żadnym z nich, to koniecznie musicie się tam wybrać!
Marzenia o posiadaniu własnej rakiety czy locie w kosmos można spełniać w Polskim Towarzystwie Rakietowym (PTR), którego członkowie - pod okiem instruktorów - samodzielnie budują amatorskie rakiety.
Joanna Jurek, autorka bezinwazyjnej metody dostarczania leku do komórek nowotworowych, chce opatentować swój projekt. Licealistka wkrótce wyjeżdża do USA na prestiżowy konkurs dla młodych naukowców Intel ISEF.
Nowy sposób na wyrażenie swojej kreatywności - dzięki narzędziu Lix Pen można rysować w 3D!
Choć wygląda niemal jak zwyczajny zegarek, to nie odmierza czasu. Pozwoli natomiast szybko znaleźć starszą osobę, która zgubiła się po wyjściu z domu, a zapominalskiemu przypomni o przyjmowaniu leków.
en
POLONA to nowoczesny portal, który udostępnia w sieci zbiory Biblioteki Narodowej. Jest narzędziem pozwalającym na powszechne otwarcie dla czytelników tego ogromnego skarbca.
Wyobraź sobie połączenie wirtualnych muzeów i galerii, bibliotek cyfrowych i archiwów z całej Europy - coś takiego istnieje. A co ciekawsze - masz do tego dostęp!
Ta kampania społeczno-edukacyjna ma przyczynić się do podnoszenia świadomości językowej Polaków i propagowania polszczyzny jako wartości, o którą trzeba dbać.
Setki ukrytych kamer w Parku Narodowym Serengeti w Tanzanii pokazują najbardziej nieuchwytne, dzikie gatunki zwierząt w Afryce. Potrzebna jest Twoja pomocy w rozpoznawaniu różnych zwierząt uchwyconych na milionach zdjęć!
Joanna Jurek, the author of a non-invasive method of administering drugs directly to cancer cells has won the E(x)plory 2014 competition addressed to young scientists aged 14-20 who conduct advanced research despite young age.
Powstaje coraz więcej portali, stron internetowych, fanpage’y, blogów i vlogów, które podają naukowe treści w superciekawy i przystępny sposób.
W finale polskiej edycji Konkursu Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej rywalizowało 27 nastoletnich autorów 20 projektów badawczych z całego kraju. Troje zwycięzców wystartuje jesienią w międzynarodowym finale w Warszawie.
Robert Bosch Academy of Inventors is an educational programme aimed at ingenious girls and boys from lower secondary schools. The programme intends to arouse lower secondary school students’ interest in science, teach through play and promote young people gifted at technology.
NInAteka is an online library featuring video and audiovisual contents related with culture at large and its many contexts. At present, the library collection includes almost 2000 materials
Although Poles are considered as one of the most resourceful and enterprising nations in the world, they still have a lot of work to do in terms of innovation. History argues, however, that the potential is enormous
Organizatorzy Akcji "Dziewczyny na politechniki!" chcą przełamywać stereotypy w myśleniu i zachęcać uczennice szkół ponadgimnazjalnych do podejmowania studiów technicznych i ścisłych