Europejski Portal Młodzieżowy
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

Podziwiane firmy świata część IV

Gdy Jeff Bezos zakładał swoją księgarnię internetową w 1995 r., zapewne nie spodziewał się, że za 20 lat, pod nazwą Amazon.com jego platforma stanie się głównym narzędziem do zakupów online w kilku krajach świata.

Światowy gigant dostaw elektronicznych z roku na rok uzyskuje coraz lepsze wyniki. Tylko ostatni kwartał 2015 r. przyniósł większy zysk niż cały rok 2014. Firma zanotowała od października do grudnia 2015 r. zysk netto w wysokości 513 mln dolarów – w analogicznym okresie rok wcześniej Amazon.com stracił 57 mln dolarów. W 2015 r. magazyn Fortune uznał Amazon.com za czwartą najbardziej podziwianą firmę na świecie.


Od czego się zaczęło?

Początki potęgi handlu internetowego nie były widowiskowe. Jeff Bezos, jako 30-letni analityk finansowy nie chciał zmieniać pracy. Poruszyły go jednak wyniki badania, z którego wynikało, że w 1994 r. w Stanach Zjednoczonych co miesiąc liczba użytkowników Internetu zwiększała się o 2 – 3%. Zauważył, że ludzie ci mogą stanowić pokaźną bazę odbiorców… ale czego? W przeciwieństwie do wielu swoich kolegów nie posiadał konkretnej pasji, na której mógłby oprzeć biznes. Bill Gates znał się na komputerach jak nikt, dzięki czemu założył Microsoft, Howard Schultz był zawodowym baristą, co pozwoliło mu później założyć Starbucksa. Bezos zdecydował się ostatecznie na książki. Dlaczego? Ponieważ jest ich tak wiele, że praktycznie nigdy nie zabraknie nowych propozycji dla klientów. Mimo to nawet branża księgarska stanowiła dla niego wyzwanie – przez kilka miesięcy przed startem księgarni internetowej chodził na szkolenia dla księgarzy w American Booksellers Association.

Przez pierwsze miesiące księgarnia działała pod nazwą Cadabra.com. Klientom jednak nazwa ta zbyt często kojarzyła się klientom z „cadaver”, co po angielsku znaczy nieboszczyk. Bezos postanowił ratować sytuację i wymyślił nazwę Amazon.com, nawiązującą do Amazonki.

Kolejne lata stały pod znakiem przejęć innych sklepów. Do najważniejszych należał zakup firmy Audible w 2008 r. za 300 mln dolarów. Specjalizowała się w produkcji i sprzedaży audiobooków. Dzięki takim zabiegom Amazon.com szybko zdobywał kolejne segmenty rynku – dzisiaj można na nim znaleźć praktycznie wszystko – sprzęt elektroniczny, muzykę, e-booki, odzież, produkty spożywcze i wiele innych.


Wejście w świat e-booków

W 2007 r. powstał pierwszy Kindle – czytnik e-booków produkowany przez Amazona. Jednocześnie była to bardzo nowatorska metoda ekspansji na nowy rynek – jak dotąd sklepy internetowe nie podejmowały się produkcji własnych urządzeń. Amazon zaryzykował i zaoferował swoim klientom sześciocalowe urządzenie z monochromatycznym ekranem i 250 MB pamięci wewnętrznej, pozwalającej na przechowywanie około 200 książek. Cena początkowo wynosiła 399 dolarów, później spadła do 359 dolarów. Czytnik odniósł wielki sukces – wszystkie egzemplarze przygotowane na premierę rozeszły się w przeciągu pięciu godzin – płynność w realizacji zamówień na Kindle Amazon odzyskał dopiero w kwietniu 2008 r.

Pierwsza generacja Kindle była dostępna tylko w Stanach Zjednoczonych, natomiast Kindle II z 2009 r. można już było nabyć we wszystkich krajach, do których rozsyłał towar Amazon, w tym w Polsce. Kindle szybko zdominował polski rynek i obecnie ma w nim około 60% udziałów.

W 2014 r. z pomocą Fire Phone Amazon.com wkroczył na rynek smartfonów. Dzięki zastosowaniu nowatorskiej technologii Dynamic Perspective wyświetlanie treści na ekranie zmienia się zależnie od kąta, pod jakim spoglądamy na telefon. Ponadto część funkcji telefonu można obsługiwać jedynie za pomocą ruchów głowy. Poza tym telefon jest w pełni dostosowany do korzystania z wszystkich usług Amazona. Premiera odbyła się 25 czerwca 2014 r., jednak telefon jest dostępny tylko na terenie Stanów Zjednoczonych. Więcej ciekawostek o nim znajdziesz tutaj: http://komorkomania.pl/1667,fire-phone-smartfon-amazon-oficjalnie.


Klient nie może myśleć za dużo

Bezos domyślał się, że jego działalność nie zacznie od razu przynosić zysków. Po raz pierwszy dodatni bilans Amazon.com odntował w 2001 r. Co prawda, zarobek wyniósł zaledwie 5 mln dolarów, co przy przychodach rzędu ponad miliarda dolarów jest przeciętną kwotą. Później jednak wyniki były coraz lepsze.

Kluczem do sukcesu Amazona było maksymalne usprawnienie procesu kupowania przez internet. Dzięki przejrzystemu interfejsowi klient nie musi zastanawiać się, jak ma coś kupić – myśli tylko o tym, co kupi. „Witryna wyciska ze swoich klientów maksimum zaangażowania w zakupy. Klient nie musi czekać na załadowanie się strony, nie musi zastanawiać się jak dostać do poszukiwanego produktu, nie musi też szukać informacji o płatności –jednym słowem nic nie musi, poza tym, że powinien chcieć coś kupić.” – pisze Sabina Stodolak z portalu MamBiznes.pl. O komfort klientów dba aż 30% wszystkich pracowników – poprzez wprowadzanie różnych udogodnień i kolejnych narzędzi coraz bardziej uprzyjemniają zakupy.

Amazon.com był pionierem jeżeli chodzi o programy afiliacyjne w Internecie. Zasady działania były proste. Chętne osoby przesyłały swoim znajomym linki do różnych produktów. Jeśli ci ostatni zdecydowali się na zakupy i użyli odnośników, Amazon.com przekazywał afiliantowi określony procent z zysku ze sprzedaży.

Całą filozofię Amazon.com Jeff Bezos zamyka w jednym zdaniu: „Nie martwi mnie ktoś, kto oferuje ceny o 5% niższe. Niepokoi mnie ktoś, kto może zaoferować lepsze doznania dla klienta”. Bardzo charakterystyczna dla niego jest również koncepcja Dnia Pierwszego. Jego zdaniem pierwszy dzień prawdziwego internetu wciąż nie nadszedł, a sam Amazon.com, mimo coraz większych sukcesów, nadal znajduje się w stanie uśpienia.


Praca w Amazonie?

W Polsce znajdują się trzy centra logistyczne Amazona – dwa w okolicach Wrocławia i jeden w Sadach pod Poznaniem. W sumie stworzyły one ponad 13 tys. miejsc pracy. O warunkach pracy w magazynach trwają jednak dyskusje, a pracownicy nieraz organizowali już strajki. Najczęściej narzekają oni na zbyt wyśrubowane normy i odczłowieczenie produkcji – o wszystkim decyduje skomplikowana technologia, człowiek musi się do niej dostosować. O szczegółach zakazów i nakazów, panujących w centrach logistycznych, przeczytasz tutaj: http://gadzetomania.pl/10250,zakaz-wszystkiego-poznaj-zasady-jakie-amazon-narzuca-swoim-pracownikom. Warto też zapoznać się z relacją z reportażu telewizji BBC, w którym reporter sam zatrudnił się w magazynie Amazon.com i sprawdził, jak rzeczywiście prezentują się wymagania wobec pracownika: http://natemat.pl/83365,magazyn-amazona-jak-oboz-pracy-firma-pod-ostrzalem-po-materiale-bbc-w-polsce-tez-bedzie-tak-zle.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o historii Amazon.com i biografii jego założyciela, przeczytaj książkę „Jednym kliknięciem. Historia Jeffa Bezosa i rosnącej potęgi Amazona.com” autorstwa Richarda Brandta.

Krzysztof Andrulonis

Opublikowane: wt., 03/01/2017 - 02:24


Tweet Button: 


Info for young people in the western balkans

Potrzebujesz pomocy lub porady ekspertów?

Mam pytanie