Europejski Portal Młodzieżowy
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

Samozatrudnienie, czyli jak założyć własną firmę za granicą

Osoby, które chcą samodzielnie radzić sobie na zagranicznych rynkach, mogą korzystać dokładnie z takich samych praw, co obywatele kraju, do którego przybyli. To jedna z najważniejszych zasad jednolitego rynku UE. Od czego zacząć?

W krajach UE wszyscy przedsiębiorcy traktowani są na równych zasadach. Do założenia jednoosobowej działalności zwykle konieczne jest przedstawienie dowodu tożsamości, kompletu wypełnionych dokumentów rejestracyjnych oraz dopełnienie formalności w urzędzie skarbowym i statystycznym. W zdecydowanej większości krajów sprawę załatwić można przez Internet. W niektórych krach działają specjalne agencje, udzielające kompleksowej pomocy w zakładaniu i prowadzeniu firm (Portugalia, Belgia). W Finlandii urzędnicy zaopiekują się Tobą tak dokładnie, że nie musisz się nawet martwić o to, czy Twój biznesplan ma ręce i nogi.

 

Procedury są jednak bardzo zróżnicowane i często skomplikowane. Zanim wydasz jakiekolwiek pieniądze na rozkręcenie własnego interesu, sprawdź, jakie będziesz miał obowiązki wobec urzędników, jakie podatki będziesz płacił i na jakie rodzaje działalności potrzebne jest specjalne zezwolenie (jak np. we Francji). Szczegółowych informacji o warunkach inwestowania, podatkach, składkach i zatrudnianiu pracowników najlepiej szukać na stronach internetowych Wydziałów Promocji Handlu i Inwestycji polskich ambasad w poszczególnych krajach.

 

Wolne zawody mają łatwiej

Są kraje, w których artyści czy architekci w ogóle nie muszą zakładać działalności gospodarczej. Tak jest np. w Niemczech, według miejscowego prawa występowanie na scenie czy projektowanie budynków nie jest działalnością gospodarczą.

 

Droga do wolności

Przełomem w kwestii samozatrudnienia było przyjęcie w 2006 r. tzw. dyrektywy usługowej. Wprowadza ona swobodę świadczenia większości rodzajów usług na terenie innych państw członkowskich. W praktyce więc wystarczy zarejestrowanie działalności w Polsce, by w innym kraju od czasu do czasu wyremontować komuś dom, przystrzyc trawnik, zaprojektować budynek czy przeprowadzić szkolenie. Spod działania dyrektywy wyłączono jednak m.in. usługi zdrowotne, finansowe, socjalne, transportowe czy świadczone przez agencje pracy tymczasowej. W niektórych krajach wyłączenia są szersze, np. w Niemczech swoboda świadczenia usług nie obejmuje prac budowlanych.

Opublikowane: śr., 08/05/2013 - 15:16


Tweet Button: 

Inne strony


Info for young people in the western balkans

Potrzebujesz pomocy lub porady ekspertów?

Mam pytanie