Europejski Portal Młodzieżowy
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

Najlepsze startupy w Polsce Część VII: Nauka i sport

Jak wiadomo, nauka to stały element życia każdego młodego człowieka. Edukacja odbywa się na wielu poziomach, w szkole, na studiach, jak również w domu. Warto też, aby była przeplatana dawkami sportu. W obu aktywnościach pomogą startupy!

EduRanking.pl

Od czego się zaczęło?

Pomysł na portal zrodził się w głowie Jacka Wieczorka w zeszłym roku. Zgromadził on wokół siebie mały zespół specjalistów, złożony z programistów oraz absolwentów pedagogiki. z ich pomocą udało mu się stworzyć największą polską bazę szkół wszystkich poziomów i typów.

 

Jak to działa?

EduRanking.pl pozwoli ci uzyskać informacje na temat każdej placówki oświatowej. Nieważne, czy jest to szkoła podstawowa, czy liceum, czy ma charakter publiczny, czy niepubliczny, czy prowadzona jest przez gminę, powiat lub inną instytucję. Wystarczy, że wybierzesz województwo, powiat i miejscowość, a następnie podasz nazwę szkoły, która ciebie interesuje. Jeżeli nie poszukujesz konkretnej placówki, możesz pominąć jeden lub więcej z powyższych elementów. W takiej sytuacji wyświetlona zostanie lista szkół z terenu, o który zapytałeś.

 

Każda placówka, ujęta w zestawieniu, posiada swoją charakterystykę, w której podano podstawowe informacje jej dotyczące. Mowa tutaj o danych kontaktowych, uprawnieniach szkoły, patronie, liczbie uczniów i uczennic oraz liczbie nauczycieli, z podziałem na tych zatrudnionych na pełen etat oraz na pół etatu. Autorzy przedstawiają także wyniki danej szkoły z obejmujących ją egzaminów (sprawdzianu szóstoklasisty, egzaminu gimnazjalnego, matury), prezentując je na tle miasta, regionu, województwa i kraju. Wspomniana jest także zdawalność, która dotyczy w rzeczywistości tylko egzaminu dojrzałości.

Portal ma z założenia pomóc rodzicom oraz uczniom w rozsądnym wyborze dalszej drogi kształcenia, przedstawiając wyłącznie sprawdzone i mocne dane, a nie subiektywne opinie. Może się on także stać cennym źródłem wiedzy dla prowadzenia wszelkich statystyk, dotyczących polskiej oświaty.

 

Akademia365.pl

Od czego się zaczęło?

Pomysłodawcą utworzenia serwisu była firma S&G sp. z o. o., specjalizująca się w tworzeniu nowoczesnych internetowych aplikacji komunikacyjnych. Twórcy Aakdemii365.pl uznali, iż w polskiej przestrzeni sieciowej brakuje portalu, który przekrojowo ujmowałby proces zdobywania wiedzy. Swoim produktem skutecznie wypełnili oni rynkową niszę.

 

Jak to działa?

Witryna Akademia365.pl opiera się na trzech zasadniczych filarach, podzielonych na mniejsze kategorie. Poniżej kilka słów o każdym z nich.

Pierwszą formą zdobywania wiedzy jest zadawanie pytań użytkownikom portalu. Wystarczy zarejestrować (całkowicie bezpłatnie) swój profil oraz wpisać w wyznaczone pole nurtujące nas pytanie. Teraz pozostaje poczekać na odpowiedź innego użytkownika. Sami także możemy spełniać się jako skarbnice wiedzy.

 

Drugim sposobem na poszerzenie swych horyzontów są korepetycje online. Tutaj kontakt jest równie łatwy, co w poprzednim przypadku. Wystarczy podać miasto, z którego pochodzimy, oraz interesujący nas przedmiot, a system wygeneruje automatycznie listę, mogących nas zainteresować, ofert. Ceny korepetycji są określone z góry i przeliczane na godziny, opłaty odbywają się na razie poprzez prywatne rachunki bankowe korepetytora i ucznia, jednak twórcy startupu zamierzają w przyszłości stworzyć wewnętrzny system płatności portalu. Oczywiście, również tutaj istnieje zasada wzajemności – możemy pobierać korepetycje, lecz jednocześnie także je pobierać. Jedynym warunkiem jest zarejestrowanie konta korepetytora.

 

Trzecią i ostatnią metodą nabywania nowych wiadomości są interaktywne materiały edukacyjne, najczęściej w formie filmów edukacyjnych, przygotowane przez samych użytkowników portalu. Co prawda, zasoby są jak na razie dość skromne, jednak warto mieć na uwadze, że witryna funkcjonuje dopiero od września 2014 r., a więc z pewnością baza treści edukacyjnych będzie się rozrastać.

 

Reconti.com

Od czego się zaczęło?

Twórcy startupu, Emilia Pobiedzińska i Wojciech Ganczarski, są miłośnikami idei quantified self, czyli mierzenia swoich aktywności. Zgodnie z jej założeniami każda aktywność fizyczna powinna wiązać się z jej szczegółowymi pomiarami. W ten sposób przestaje ona być nieprzyjemną koniecznością, a zaczyna być traktowana jako zabawa, rywalizacja z własną wytrzymałością. Wiadomo również, że ważnym elementem zdrowego trybu życia, obok aktywności fizycznej, jest właściwie dobrana dieta. Autorzy Reconti.com postanowili połączyć ze sobą te dwie części całości.

 

Jak to działa?

Reconti.com zadba o wszystko to, co związane ze zdrowym trybem życia. Planuje nasze aktywności fizyczne, prowadzi dziennik naszych osiągnięć, za pomocą historii pomiarów ukazuje nam stałą poprawę naszej kondycji, której zapewne w ogóle byśmy nie zauważyli. Ta stała świadomość pozytywnych zmian powoduje, że nie poddajemy się tak łatwo i chętniej sięgamy po coraz trudniejsze wyzwania. System nie pozwala nam jednak na zbyt duży wysiłek, aby nie nadszarpnąć naszego zdrowia i nie wywołać niepożądanych skutków ubocznych.

Drugim elementem, o który dba portal, to nasza dieta. Codziennie przygotowuje on dla nas propozycje zdrowych posiłków, które możemy wykonać samodzielnie. Te pojedyncze przepisy składają się na specjalnie dostosowaną do naszych potrzeb dietę, pozwalającą na utrzymanie szczupłej sylwetki.

 

Reconti.com dostępne jest przede wszystkim dla członków klubów fitness, pozostających pod opieką prywatnych trenerów, jednak niewykluczone, że w niedalekiej przyszłości skorzystać będzie zeń mógł każdy. Portal funkcjonuje od września 2013 r. i wciąż się rozwija, poprawiając błędy, wskazane przez użytkowników. „System ten, tworzony przez zespół dietetyków, psychologów, biomechaników i trenerów sportowych, stanowi połączenie najnowszych trendów, oferując klarowny program motywacyjny dla osób korzystających z klubów fitness. Dostosowuje się on do potrzeb użytkownika uwzględniając przy tym kondycję i stan zdrowia uczestnika programu.” – chwalą się autorzy programu.

Portal ma także swoją wersją mobilną, w postaci łatwej w obsłudze i intuicyjnej aplikacji na smartfony. Można ją pobrać po przystąpieniu do programu.

Teraz pozostaje już tylko zebrać w sobie energię i zmusić się do odrobiny wysiłku!

 

Krzysztof Andrulonis