Europejski Portal Młodzieżowy
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

Najlepsze polskie startupy Część V: Szukasz pracy?

Zdałeś maturę? Skończyłeś studia? Szukasz swojej pierwszej, wymarzonej pracy? Niestety, przed tobą staje dosyć wymagające zadanie. Nie obawiaj się jednak – w jego wypełnieniu pomogą ci magiczne moce startupów!

Praktycy.pl

Od czego się zaczęło?

Główną pomysłodawczynią przedsięwzięcia była Karolina Frydrych. Idea portalu zrodziła się z jej własnych perypetii, na które natrafiła podczas przygotowania pracy dyplomowej. Niewykonalne wręcz okazało się dla niej zdobycie danych biznesowych od firmy z prawdziwego zdarzenia, w której pracowała jako stażystka. Przez to bazować musiała na informacjach odnalezionych w internecie, co ostatecznie wpłynęło na niższą ocenę pracy, uzasadnioną ubogimi zasobami empirycznymi. Karolina uznała, iż nie chce, aby kolejne pokolenia studentów przechodzić musiały taką samą drogę, jak ona i zdecydowała się dokonać zmian. Przystąpiła do rekrutacji do piątych warsztatów STARTUP SCHOOL w 2014 r. i, wraz z dwiema przyjaciółkami, Anną Opuszyńską i Gabrielą Dunowską, założyła witrynę Praktycy.pl

 

Jak to działa?

Praktycy.pl to rozwiązanie proste, lecz bardzo skuteczne. Zbiera ono wokół siebie zarówno firmy, gotowe przyjąć stażystów, oraz studentów, przygotowujących się do tworzenia prac dyplomowych, którzy chcieliby przyjąć takie stanowisko, a następnie łączy ich ze sobą. Z takiej formy współpracy płyną same korzyści.

Spójrzmy na sprawę najpierw z perspektywy potencjalnego stażysty. Zazwyczaj wynagrodzenie jest dla niego sprawą drugorzędną. Wystarczającą zapłatą są dla niego dane empiryczne z działalności przedsiębiorstwa, które będzie mógł wykorzystać przy tworzeniu swej pracy. Jego głównym zadaniem w nowym miejscu zatrudnienia będzie sporządzenia szczegółowej analizy zasobów, które otrzymał. Nie stanowi to dla niego problemu, bowiem prawie identyczne, symulacyjne kalkulacje będzie musiał później przedstawić recenzentowi i promotorowi pracy dyplomowej. Można powiedzieć, że upiecze dwie pieczenie na jednym ogniu. Przy okazji, jeżeli wykaże się dużymi umiejętnościami i szerokim wykształceniem, może zdobyć uznanie firmy, dla której pracował, dzięki czemu ta chętniej zatrudni go w przyszłości na pełen etat.

 

Jakie korzyści ma z tej współpracy pracodawca? Na pewno rzetelną, szeroką i szczegółową analizę wyników firmy, popartą badaniami i obszerną wiedzą, wykonaną za darmo lub za drobną opłatą. Otrzymuje też on szansę na przeszkolenie i poznanie wartościowego pracownika, do którego będzie się mógł zwrócić w przyszłości. Zwiększa swoją rozpoznawalność w środowisku studenckim, co może spowodować nagły wzrost zainteresowania, a wreszcie buduje także pozytywny wizerunek człowieka biznesu, który nie obawia się zaufać młodym pracownikom i dać im szansy na rozwój.

 

Witryna jeszcze nie wystartowała oficjalnie, wciąż trwa proces zbierania firm chętnych do współpracy. Warto jednak zarejestrować się już teraz, dzięki czemu zwiększysz swoje szanse na uzyskanie atrakcyjnego stażu. Okno rejestracji znajdziesz na stronie głównej Praktyków.pl

Video2Career.pl

 

Od czego się zaczęło?

Twórcami projektu jest Studenckie Stowarzyszenie Aktywizacji „Go Do It”, na co dzień zajmujące się udzielaniem pomocy merytorycznej wszystkim potrzebującym jej młodym ludziom oraz włączaniem ich w życie publiczne. Jego działacze dobrze wiedzą, jak trudno pozytywnie przejść wstępny proces rekrutacji. Na każde stanowisko zgłaszane są zwykle setki papierowych CV, z czego większość nigdy nie trafia nawet do rąk rekrutera. Stąd też ich pomysł, aby w ten rutynowy ciąg działań wpleść trochę fantazji.

 

Jak to działa?

Video2Career.pl daje ci unikalną możliwość nagrania i umieszczenia w przestrzeni internetu swojego Video CV, ograniczając przy tym do minimum formalności. Wystarczy, że zarejestrujesz się w portalu, dodasz swoją filmową prezentację oraz uzupełnisz dane na twoim profilu, aby potencjalny pracodawca mógł się z tobą bezproblemowo skontaktować. Warto także ustalić wokół swego filmu system tagów, poprzez które wskażesz, jakie branże znajdują się w kręgu twojego zainteresowania. Teraz pozostaje już tylko czekać, aż usłyszysz w słuchawce upragnione hasło: „Mamy dla Pani/Pana ciekawą ofertę pracy…”

 

Jeżeli nie masz wystarczająco wiele cierpliwości, możesz także samodzielnie przejrzeć oferty pracy, które zostały zamieszczone w witrynie. Jeżeli któraś przypadnie ci do gustu, w każdej chwili możesz skontaktować się z jej autorem i przekazać mu swoje Video CV. Warto spróbować, ponieważ nie każdy pracodawca jest gotowy skontaktować się samodzielnie z osobą poszukującą pracy, burząc niejako istniejącą dotąd hierarchię.

 

Krzysztof Andrulonis