Europejski Portal Młodzieżowy
Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

Najlepsze startupy w Polsce Część IV: Społeczność

Codziennie obracamy się w świecie pełnym ludzi. Mijamy setki twarzy, dobrze znanych bądź też całkowicie nieznajomych. Należy pamiętać również o kontaktach internetowych.

6obcy.in

Od czego się zaczęło?

Pomysł zrodził się w głowach trzech młodych ludzi, którzy uznali, że tradycyjne konwersacje, w których rozmówca jest nam dobrze znany, powinny odejść do lamusa. Swoją ideę nazwali „czatruletką”. O co dokładniej w niej chodzi?

 

Jak to działa?

Reguły funkcjonowania portalu są banalne. Wystarczy, że odwiedzisz stronę główną i klikniesz w przycisk „Porozmawiaj z obcym”. Portal natychmiast połączy cię z losową wybraną osobą, będącą akurat online. W tym momencie rozpoczyna się czat. O internaucie, którego wybrał nam system, nie wiemy absolutnie nic. Jak się jednak okazuje, zwykle nie stanowi to żadnej przeszkody w nawiązaniu nici porozumienia. Czasem dyskusje trwają nawet kilka godzin, a prowadzą do powstawania więzi z prawdziwego zdarzenia. Oczywiście, zdarzają się też użytkownicy nieuprzejmi, jednak tego elementu nie można uniknąć. Zawsze jednak obecność kogoś takiego odznaczyć można czerwoną flagą. Da ona administratorowi sygnał, że na dany profil trzeba zwrócić szczególną uwagę lub też od razu zablokować.

 

Dzisiaj serwis gromadzi w jednym momencie nawet kilka tysięcy osób online. Największym zainteresowaniem cieszy się on w godzinach wieczornych i nocnych. Skorzystać może z niego praktycznie każdy – wystarczy, że ukończył 13 lat i posiada zgodę rodziców lub też osiągnął pełnoletność.

 

Pastylka.pl

Od czego się zaczęło?

Pastylka.pl powstała podczas drugiej edycji STARTUP SCHOOL, która miała miejsce w 2010 r. Jej założycielkami są Adriana Pawłowska i Ewa Choduń, zajmujące się tworzeniem serwisów internetowych na zlecenie. O warsztatach STARTUP SCHOOL dowiedziały się przypadkowo, podczas prelekcji Rafała Agnieszczaka, wygłoszonej w Gdańsku, podczas InfoShare, czyli festiwalu technologii, nowych mediów i startupów. Uznały, że muszą skorzystać z okazji. Początkowo myślały o projekcie związanym z opowiadaniami i książkami, jednak ich plany uległy w międzyczasie zmianom…

 

Jak to działa?

Pastylka.pl to z założenia portal o różnorakich przypadłościach zdrowotnych, który będzie mógł być kompleksowym źródłem wiedzy na ich temat. Jak podkreślają same twórczynie, zgromadzone w witrynie treści muszą być wykorzystywane z umiarem i rozwagą, a już na pewno nie powinny zastępować wizyt u lekarza. W ich założeniu mają one stanowić po prostu zbiór dobrych rad i wskazań, w jaki sposób zapobiegać danym schorzeniom oraz jak je rozpoznawać i kiedy przystąpić do leczenia specjalistycznego.

 

Portal zbudowany jest z wielu elementów, jak choćby filmy edukacyjne, artykuły naukowe czy testy, pozwalające, na podstawie pytań o stan zdrowia i samopoczucie, wstępnie określić nękającą pacjenta przypadłość. Posiada także rozbudowane forum, na którym wypowiadają się zarówno osoby niezwiązane z medycyną, jak i certyfikowani lekarze. Jest ono podzielone na wiele tematów i oddzielnych wątków, mających pomagać w szybkiej nawigacji. Przygotowano także obszerną bazę ośrodków zdrowia o różnorodnych specjalizacjach. Każda pozycja posiada swój krótki opis, oznaczenie na mapie oraz dane kontaktowe.

 

Klasyfikacja treści na portalu uzależniona jest przede wszystkim od określonych chorób. Wybierając interesującą nas pozycję z listy, otrzymujemy zestaw wszystkich dotyczących jej informacji, zebranych dotychczas w zasobach strony. W ten sposób nie jest już konieczne uciążliwe przeglądanie setek artykułów w poszukiwaniu tego, który zawiera potrzebne nam informacje.

 

Zapewne zastanawiasz się, dlaczego ten startup ująłem akurat w tym odcinku cyklu? Zauważ, że portal ten również gromadzi wokół siebie określoną społeczność. Jest grupa ludzi, o wspólnych potrzebach czy zainteresowaniach. Dzisiaj w Polsce coraz więcej różnorodnych środowisk, czy to zawodowych, czy hobbystycznych, potrzebuje tego typu kompleksowych inicjatyw. Zastanów się, czy nie leży tutaj twoja szansa na rozwinięcie własnego pomysłu…

 

Więcej informacji o Pastylkach.pl oraz samych jej autorkach znajdziesz tutaj.

 

Filing.pl

Od czego się zaczęło?

Filing.pl to dzieło Patryka Kleczkowskiego i Richarda Winna, dwóch młodych osób, którym robiło się niedobrze na widok dziesiątek stron rozrywkowych, które w praktyce wyglądały tak samo i mówiły o tym samym. Zgłosili się oni do czwartej edycji STARTUP SCHOOL, organizowanej w wakacje 2013 r. i zdecydowali, iż nadszedł czas na zmiany!

 

Jak to działa?

Filing.pl to z założenia miejsce, w którym będziesz mógł zmyć z siebie wszystkie negatywne emocje i frustracje, których doświadczyłeś w ciągu dnia. Ciekawe i odprężające tematy, wiele zdjęć, liczne ciekawostki, a wszystko to okraszone niebanalnym poczuciem humoru twórców witryny – niewielu jest ludzi, którym to zestawienie nie przypadło do gustu.

 

Filing.pl podzielony został na wiele kategorii tematycznych. Znajdziemy tutaj, najczęściej zabawne, choć często dające też do myślenia, fotografie, różnorakie filmiki, ukazujące wszystko to, co zaszokowało ich autorów, niezliczone wręcz ilości quizów, zdolnych ukazać wszystko, co jest z tobą związane, jak choćby twoje cechy charakteru, ulubiony smak lodów, typ muzyki, której słuchasz, a nawet ulubioną postać z cyklu powieści o Harrym Potterze. Nie zapomniano także o pytaniach z gatunku „Co wolisz?”, w których wybrać musisz spośród dwóch możliwości tą, która bardziej ci odpowiada. Całości dodaje smaku strefa komentarzy, stanowiących niewyczerpywalne źródło dobrego humoru (w przeciwieństwie do innych, podobnych portali, trudno znaleźć tutaj ślady działalności tzw. trolli internetowych).

 

Projekt funkcjonuje zaledwie od dwóch lat, jednak już cieszy się ogromną popularnością. Świadczyć o tym może chociażby jego profil na portalu Facebook, który zgromadził już prawie 100 tys. polubieni. Stanowi on ciekawą alternatywę dla komercyjnych propozycji tego pokroju.

 

Krzysztof Andrulonis