Pravdepodobne používate staršiu verziu prehliadača Microsoft Internet Explorer. Táto webová lokalita je optimalizovaná pre Internet Explorer – verzia 9 a vyššie. Ak chcete využívať všetky prvky tejto lokality, odporúčame inštaláciu vyššej verzie vášho prehliadača. Navštívte webovú lokalitu spoločnosti Microsoft http://www.microsoft.com, kde si môžete stiahnuť novšiu verziu prehliadača Internet Explorer.

Európsky portál pre mládež

Informácie a príležitosti pre mladých ľudí v celej Európe.


flag

Aktuality

This is my Europe competition
© Relaunching Europe

"This is my Europe" photo competition

Win a trip to Riga, a train pass to travel around Europe or a compact photo camera by using your a photo skills to show Europe in your daily life.

If you are 18 or older and live in one of the 28 EU Member states, you are invited to submit a photo in one of the following categories:

My vision of Europe: photos of people, events or places that represent these and other ideas about the future of Europe.

Europe in my daily life: photos of people, places or objects that show the role of Europe in the daily life.

 

How to join?

To take part in the photo competition, go to the Facebook page and click the Participate button. You just need to fill out the form, select the category you want to enter, upload your photo and add a description to it.

 

The deadline to submit your photo is 30 October 2013.

You can find out more about the competition and the rules on the official website.

 

Prizes include a city trip for two to the 2014 European Capital of Culture (Riga), a train pass to travel around Europe or a compact photo camera.

Relaunching Europe launched this EU-wide photo competition on the theme "This is my Europe" to celebrate the “European Year of the Citizens”.