Všimli jsme si, že používáte starší verzi prohlížeče Internet Explorer. Pro využití našich internetových stránek je optimální jeho verze 9 nebo pozdější. Zvažte proto přechod na novější verzi prohlížeče, abyste mohli využívat všechny funkce stránek. Navštivte stránky společnosti Microsoft http://www.microsoft.com a stáhněte si novější verzi prohlížeče Internet Explorer.

Evropský portál pro mládež

Informace a příležitosti pro mladé z celé Evropy


flag

Tělesné zdraví

Young doctors
© fotolia.com - Alexander Raths

Doing Health – share your knowledge!

The European Network on Promoting Health in Youth Organizations invites you to share your projects, knowledge and experience in an online exchange platform.

The platform www.enphyo.eu wants to create an international network for health promotion in youth organizations and invites anyone who, directly or indirectly, trained, paid or as a volunteer, works with and for youth to exchange ideas.

 

How can you participate?

1. Go to www.enphyo.eu

2. Go to Practice and then to Projects

2. Look at the left hand side on the end of the page

3. Click on “Add Project”

4. Fill out the form (in English, but all your documents can be in your own language)

5. The project team will get your message and put it online.

 

 

What’s the objective?

The goal is to create a European network for those working in health promotion for youth, focusing on the resources young people need for a healthy development and giving special attention to participation, living competences and well-being.

 

The network aims to encourage healthy lifestyles and give you the knowledge and skills you need to make sound, informed decisions about your personal health and to preserve and improve a safe and healthy environment.