European Youth Portal
Information and opportunities for young people across Europe.

Pokalbis su savanorius vienijančia organizacija SALTES

Europos savanorių tarnybos asociacija „SALTES“ – tai savanorius vienijanti organizacija.

Sužinokime daugiau apie jos veiklą ir teikiamas galimybes jauniems žmonėms bei apskritai savanorystę iš SALTES prezidentės Akvilės ir kitų organizacijos narių lūpų.

Kokia organizacijos susikūrimo istorija?

Grįžę į Lietuvą pirmieji Europos savanorių tarnybos (EST) savanoriai jautėsi vieniši ir nežinojo, kaip pritaikyti Lietuvoje EST metu įgytą patirtį. Taip gimė mintis burtis į organizaciją, kuri vienytų savanorius ir Lietuvoje stiprintų savanorystę, padėtų jaunimui atrasti save, plėstų akiratį per savanoriavimą. Tad nuo 2005 metų gyvuojame kaip EST asociacija „SALTES“. 

Kaip šifruojasi pavadinimas SALTES ?

Organizacijos pavadinimą reikėtų suprasti taip: SA – savanoris, savanoryrstė, LT – Lietuvoje, ES – ir Europoje.

Kas ir kaip gali tapti savanoriais?

Vietiniais savanoriais gali tapti kiekvienas, kuris yra sąmoningas ir atsakingas, turi laiko, energijos ir yra jautrus tam, kas vyksta aplinkui. Nereikia turėti specialios kvalifikacijos, dažniausiai užtenka tik noro. O tada reikia susirasti pelno nesiekiančią organizaciją, kurios veikla domina, ir kreiptis į ją. Verta išbandyti savanoriavimą skirtingose veiklose, kad nuspręstum, kas tau labiausiai tinka ir patinka.

Kokias galimybes suteikiate norintiems būti savanoriais?

Mes siunčiame lietuvius savanoriauti pagal Europos savanorių tarnybą („Erasmus+“: Veiklus jaunimas). Paruošiame juos tarnybai, palaikome projekto metu, o grįžus padedame pritaikyti EST metu įgytą patirtį. Vietinius savanorius įtraukiame į organizacijos veiklas, organizuojamus renginius, padedame jiems patiems įgyvendinti savas idėjas, kurti projektus.

Ar Lietuvos jaunimas aktyviai ir noriai savanoriauja?

Labai smagu, kad pastaruosius porą metų savanorių skaičius Lietuvoje sparčiai auga. Vis daugiau jaunų žmonių po mokyklos baigimo renkasi tarptautinę savanorystę, kaip galimybę neformaliai mokytis, susivokti, ko norisi iš gyvenimo, ar pasirinkta veikla tikrai yra jų gyvenimo kelias.

Kaip skatinate savanorystę Lietuvoje?

Organizuojame įvairias veiklas, įgyvendiname skirtingus vietinius ir tarptautinius projektus. Beveik prieš metus sukūrėme Savanorių ambasadorių programą, kurios tikslas – suburti savanorystę mylinčius žmones Lietuvoje. Jau dabar turime 50 skirtingo amžiaus ir išsilavinimo asmenų, kurie savo gyvenamose teritorijose stiprina ir populiarina vietinę bei tarptautinę savanorystę. Taip pat atgimsta mūsų idėja – savanorių karavanas, kai važiuodavome per Lietuvą pristatinėti savanorystę tiek politikams, tiek organizacijų atstovams, tiek jauniems žmonėms. Šią vasarą organizuosime pirmąjį Savanorių festivalį „Savas festas“, kuris suburs visą savanoriaujančią bendruomenę, kvies pasidalinti gerąja patirtimi, paskatinti kitus savanoriauti.

Kokias esmines savybes galima išsiugdyti savanoriaujant?

SALTES“ nori visuomenei parodyti alternatyvius tobulėjimo ir mokymosi kelius, dalyvaujant savanoriškose veiklose. Mes skatiname neformalų mokymąsi, nes tikime jo verte – patys taip išsiugdėme be galo daug kompetencijų, kurių neįgijome nei mokyklose, nei universitetuose. Kompetencijų sąrašas būtų labai ilgas.

Kokia savanoriavimo vertė?

Savanoriavimas jau pats savaime yra vertybė. Tu atiduodi dalelę savęs kitiems. Gal sergančiam vaikui, gal beglobiams gyvūnams, gal senoliams, kurie yra vieniši ir negali savimi pasirūpinti, gal prisidedi prie savo bendruomenės kūrimo, stiprinimo arba gamtos išsaugojimo – viskas šiame darbe turi vertę ir prasmę, nes tą darai savo noru ir pilna širdimi meilės. O kur meilė – ten vertė.  

Kodėl savanoriavimas turėtų būti arba yra svarbus jaunam žmogui?

Savanoriaudamas jaunas žmogus atranda save, susivokia, kokia veikla jam įdomi, atranda savo kelią, stiprina turimas ir įgyja naujas kompetencijas, išmoksta jautrumo ir savarankiškumo, susiranda draugų ir laisvalaikį leidžia įdomiai bei prasmingai.

Kalbų staliukai. Kas tai ir kaip gimė idėja?

Kalbų staliukų idėja gimė seniai, kai kūrėsi organizacija, bet idėja realizuota tik prieš 3 metus. Buvo didelis noras stiprinti tarpkultūriškumą ir per neformalų kalbų mokymąsi jaunimą supažindinti su savanoryste. Kalbų naktis yra jau tradicija tapęs „SALTES“ renginys, vykstantis kiekvieno mėnesio paskutinį ketvirtadienį.  Kalbų naktis (dalyviai dažnai vadina kalbų staliukais) – tai užsienio kalbų neformalaus mokymosi vieta, kur susirenka buvę ir esami EST savanoriai ir šiuo metu Lietuvoje savanoriaujantys užsieniečiai bei visi išsiilgę pabendrauti mėgstama užsienio kalba. Šį sezoną turėjome net šešių kalbų staliukus – anglų, vokiečių, rusų, ispanų, prancūzų ir italų. Kaskart renginyje apsilanko apie 30 dalyvių. 

 

Kaip tai vyksta? Kiekvienam renginiui organizatorių komanda parenka pokalbių temą ir interaktyvias užduotis. Kiekvienas kalbos staliukas turi moderatorių, kuris paaiškina taisykles ir padeda staliuko svečiams dalyvauti pokalbyje. Interaktyvios užduotys atliekamos porose arba grupelėse ir yra labai smagios. Renginyje daug bendravimo, neformali ir tarpkultūrinė aplinka, smagi programa bei EST savanoriai, kurie gali suteikti informacijos apie savanoriavimo galimybes bei pasidalinti savo patirtimi.

SALTES nariai apie savanorystę:

Valdybos narė Vaida: „Savanoriaudama galiu daug išmokti, išbandyti save naujose srityse, turiningai praleisti laisvalaikį, kurti bei įgyvendinti idėjas. O su „SALTES“ draugauju nuo grįžimo iš EST projekto Vengrijoje. Tai maža savanorių organizacija, kurioje yra daug ką nuveikti.”

 

Savanorė Asta: „Savanoriavimas yra unikali veikla. Kai jau pradedi, supranti, kad tai gyvenimo būdas, ne tik vienas iš hobių. Pradėjau savanoriauti dar mokykloje, vėliau tai tęsiau ir studijų laikais, o po studijų supratau, kad savanorystės man trūksta ir vėl pradėjau dairytis, kur tai norėčiau daryti. Kodėl „SALTES“? Todėl, kad žmonės nuoširdūs, atmosfera skatinanti reikštis, atvira pasiūlymams ir pokyčiams, ofisas jaukus, o kas svarbiausia – tikslai ir norai yra geri, įgyvendindami veiklas jaučiame, kad savo laiką skiriame tam, kad visuomenė būtų geresnė, pilietiškesnė, kad ne tik Vilniuje, bet ir rajonuose esantis jaunimas būtų aktyvesnis ir žinantis, kokias turi galimybes.“

 

Valdybos narys Tomas: „Taip jau atsitiko, kad dar studijų metais atsiradau tokioje aplinkoje, kurioje jauni žmonės vykdė įvairias veiklas ir iniciatyvas dėl to, kad jie to labai norėjo ir tikėjo viskuo, ką daro, o ne todėl, kad tik reikia. Labai užkabino jų energija, optimizmas, veiklumas. Supratau, kad savanorystė – tai puiki erdvė realizuoti savo idėjas, pasisemti patirties iš kitų ir duoti tai, ką galiu – savo gebėjimus. Tikėjau, kad mano įsitraukimas į savanoriškas veiklas prisidės prie savanorystės vertybių puoselėjimo Lietuvoje. Kodėl „SALTES“? Iš kart sugrįžęs po savanorystės užsienyje dalyvavau įsivertinimo seminare, kurį buvo surengusi „SALTES“ organizacija. Seminaro metu labai šiltą įspūdį paliko komanda, sudomino jų veikla bei būdai, kuriais ši organizacija dirba. Pasiūlė prisijungti prie komandos ir nesudvejojau, nes nenorėjau nutraukti to, ką buvau pradėjęs kitoje šalyje. Ir štai šiandien jau trejetą metų esu šios komandos narys.”

 

Straipsnio autorė „Žinau viską“ jaunųjų žurnalistų tinklo narė Rūta Slivkaitė

Published: Mon, 11/08/2014 - 16:40


Tweet Button: 

New!


Info for young people in the western balkans

Need expert help or advice?

Ask us!