European Youth Portal
Information and opportunities for young people across Europe.

Tagage endale ohutu reis!

© shutterstock.com - Petrenko_Andriy
Pole tähtis kuhu te lähete ja kellega, ohutus on oluline. Vaadake neid vihjeid ja veenduge, et teie reis välismaale ei võta valet suunda.

1. Pea silmas oma tervist: pidage meeles kaasa võtta oma Euroopa ravikindlustuskaart. Te saate alla laadida Euroopa ravikindlustuskaardi rakenduse , et saaksite ühendust abiteenustega riigis, mida külastate. Kui reisite Euroopast välja, või mõnda muusse riiki, kus ei kehti Euroopa ravikindlustus, siis tehke kindlasti endale reisikindlustus. Võtke reisile kaasa esmaabipakk, milles on plaastrid, jood, desinfitreerimislapid ja muu. Hädaolukorras helistage tasuta numbril 112, mis kehtib igas EL liikmesriigis. Operaatorid räägivad erinevates keeltes, olenevalt riigist. Kui te reisite mõnda eksootilisse sihtkohta, külastage oma perearsti enne reisi, et teha asjakohased vaktsiinid ja milliseid tervishoiualaseid ettevaatusabinõusid peaksite järgima.

2. Teadke oma õigusi: Lennu-, rongi,- laeva- või bussireisijana on teil ELis reisimisel oma õigused, et kaitsta teid tühistamiste ja hilinemistega kaasnevate kahjude eest, või kui teil on piiratud liikumisvõime.  Samuti on teil võimalus alla laadida reisijaõiguste rakendus.

3. Ärge hoidke oma kogu oma raha samas kohas: kui te reisite, siis ärge hoidke oma sularaha ja pangakaarte samas kohas, pange vähemalt üks pangakaart ja veidike sularaha mõnda teise kohta või kellegi kätte. Kui mõni teie krediitkaartidest kaob või varastatakse, andke kindlasti teada sellest politseile ning võtke ühendust kaardi väljastanud pangaga ja sulgege kaart.

4. Ärge hoidke oma rahakotti tagataskus: vältimaks taskuvargusi, hoidke oma rahakotti esi-või sisetaskus, soovituslikult kinninööbitavas taskus.

5. Salvestage oma dokumendid elektrooniliselt: skänneerige oma reisidokumendid, nagu ID-kaart, pass või viisad ning saatke need oma e-postile. Nii on teil alati ligipääs oma dokumentidele, kui olete need kaotanud. Kui te kaotate oma ID-kaardi või passi, või kui need on varastatud, siis minge politseisse ja võtke ühendust lähima konsluaadi või suursaatkonnaga.

6. Pöörake tähelepanu tundmatutele isikutele: pange paika mõned piirid kui palju te usaldate võõraid; näiteks lähete võõraga ohtlikku linnaossa, võtate vastu sööki ja jooki. Ärge kindlasti võtke vastu pakke ega kingitusi võõrastelt.

7. Ärge näidake välja oma jõukust: see on iseenesest mõistetav, et olenemata asukohast, eriti tundmatust kohast, ei ole mõttekas kanda kalleid riideid ja ehteid või kaasas kanda kallist kaamerat. Niisiis püüdke vältida tahtmatut tähelepanu ja ärge tehke end varaste sihtmärgiks.

8. Ärge jätke oma asju valveta: see on üsna selge, et avalikes kohtades ei tohi jätta oma isiklikke asju valveta, näiteks asetate oma koti toolileenile. Varustage oma pagas nime ja kontaktnumbriga ning ärge andke enne oma pagasit ära kui olete kõik üle kontrollinud.

9. Ärge hakake vastu: kuid te läbi õnnetu juhuse olete sattunud röövimise ohvriks, siis loobuge oma rahakotist, käekellast, telefonist jne. Kui te proovite vastu hakata, siis võite tõsiselt viga saada.

10. Jälgige, kus kasutate oma krediitkaarti: avalikud arvutid, eriti need, mis asuvad internetikohvikutes, võivad sisaldada pahavara, mis kopeerivad teie salasõnu selleks, et keegi teine neid kasutada saaks.

11. Hoidke ühendust: suhelge regulaarselt oma perega ja olge kindel selles, et nad teavad teie reisi marsruuti. Kui teiega midagi peaks juhtuma, siis nad teavad kust teid otsida. Soodsamad rändlushinnad ja internetiühendus on saadaval peaaegu kõikjal, ühenduse hoidmine on läinud palju lihtsamaks.

12. Tee eelnevalt kodutööd: loe oma sihtkoha kohta, et tagada teadlikkus oma ohutusest, kohalikest kommetest, naabuskondadest, millest hoiduda jne.

13. Ole tark avaliku transpordi kasutaja: olge ettevaatlik ülerahvastatud metroodes, rongijaamades, liftides, turismiobjektidel, turgudel ja igal pool mujal, kus on palju rahvast. Hoidke madalat profiili ja ärge olge eksinud moega, püüdke näida enesekindel isegi kui olete täiesti eksinud. Lisaks ei ole soovitav sõita erataksodega.

 

 

Peale kõikide ohutu reisi näpunäidete, ärge unustage kõige tähtsamat: ärge jätke oma kainet mõistust koju!

Published: Wed, 21/05/2014 - 14:22


Tweet Button: 

Related links


Info for young people in the western balkans

Need expert help or advice?

Ask us!