Microsoft Internet Explorer’ın daha eski bir sürümünü kullanmakta olduğunuzu fark ettik. Bu web sitesi Internet Explorer sürüm 9 ve daha sonrası için optimize edilmiştir, lütfen bu web sitesinin tüm özelliklerinden yararlanabilmek için tarayıcınızı güncelleyin. Internet Explorer’ın yeni sürümünü karşıdan yüklemek için Microsoft’un web sitesini http://www.microsoft.com ziyaret edin.

Avrupa Gençlik Portalı

Avrupa’daki gençler için bilgiler ve fırsatlar.


flag

Etkinlikler

Raw Materials University Day
© European Commission

Raw Materials University Day

Interested in new opportunities for your career? Check out the potential that the raw materials sector can offer you!

The European Commission wants to draw European students' attention to technical subjects and the employment opportunities they can offer. The main objectives of the Raw Materials University Day initiative in Rome are to:

 

  • show students the attractiveness of the raw materials sector and career opportunities for future graduates;
  • inform them that the industries using raw materials will become increasingly innovative and green in the future (e.g. digital and green economy).

 

If you are in Italy you can attend the event at Sapienza University by registering on the website by 3 December. If you can't attend you can still follow the event live with the broadcast from RadioSapienza and follow the Twitter chat with @Sapienzaroma @AntonioTajaniEU @Eu_Enterprise 

Buradan çevrimiçi katılın: Live Broadcast
venue
Faculty of Civil and Industrial Engineering, Via Eudossiana 18,, Rome - İtalya