Europos jaunimo portalas
Informacija ir galimybės visos Europos jaunimui.

Vyksti į kitą ES šalį? Nepamiršk Europos sveikatos draudimo kortelės

Ruošiantis kelionei į užsienį labai svarbu tinkamai susikrauti lagaminus. Galbūt svarbiausias daiktas, kurio jokiu būdu negalima pamiršti, yra Europos sveikatos draudimo kortelė, kuri suteikia tau galimybę būti gydomam visoje Europoje.

 

Kai ruošiesi vykti į kitą šalį, be tapatybės kortelės arba paso, turi nepamiršti dar daugybės įvairiausių dalykų. Vertėtų pagalvoti ir apie tai, kas gali tau nutikti nuvykus į užsienį. Jei kelionėje susirgsi, tavo tapatybės kortelės nepakaks – reikia, kad turėtum Europos sveikatos draudimo kortelę (EHIC).

 

Kaip viskas vyksta?

Ši kortelė skirta užtikrinti, kad netikėtai susirgęs kurioje nors ES šalyje (taip pat Islandijoje, Lichtenšteine, Norvegijoje ir Šveicarijoje), į kurią nuvykai atostogauti, studijuoti arba savanoriauti, galėtum gauti būtinosios medicinos pagalbos paslaugas valstybinėse sveikatos priežiūros įstaigose.

Europos sveikatos draudimo kortelė nepakeičia kelionės draudimo,  tačiau ja užtikrinama, kad būdamas užsienio šalyje būsi gydomas tomis pačiomis sąlygomis ir už tą pačią kainą kaip ir toje šalyje apdrausti gyventojai. Jei gydymas nemokamas vietos gyventojams, tau mokėti taip pat nereikės. Jei šalyje reikalaujama sumokėti už šias paslaugas, gali prašyti kompensacijos toje šalyje arba grįžęs namo pateikti prašymą savo sveikatos draudėjui. Atmink, kad išlaidos padengiamos pagal šalies, kurioje gydaisi, taisykles ir kad šalių sveikatos priežiūros sistemos skirtingos. Paslaugos, kurios tavo šalyje teikiamos nemokamai, kitoje šalyje gali būti mokamos.

Patartina sveikatą apsidrausti papildomai, visų pirma apgalvoti tas aplinkybes, kuriomis Europos sveikatos draudimo kortelės nepakanka. Pavyzdžiui, jei tau prireiks gelbėtojų arba privačios sveikatos priežiūros įstaigos paslaugų arba tave reikės parvežti namo, Europos sveikatos draudimo kortelė tau nepadės.

 

Kur ją galima įsigyti?

Šia paslauga gali naudotis visi 27 ES šalyse, Islandijoje, Lichtenšteine, Norvegijoje arba Šveicarijoje apsidraudę arba valstybiniu socialiniu draudimu apdrausti asmenys. Šią kortelę galima lengvai gauti savo gyvenamosios šalies sveikatos institucijoje. Informaciją apie ją galima rasti  internete.

Kad tau būtų paprasčiau, parengta taikomoji Europos sveikatos draudimo kortelės programa, kurioje pateikiama visa informacija, kurios tau gali prireikti išvykus svetur. Išmaniojo telefono programėlė Europos sveikatos draudimo kortelės naudotojams atstoja vadovą – užsienyje atsidūrusiems netikėtoje padėtyje suteikia praktinių patarimų. Be kita ko, primenama, kad Europos bendrojo pagalbos telefono numeris yra 112, ir nurodoma, kokios maždaug gali būti gydymo išlaidos. Ši programėlė, suderinama su  iOS, „Android“ ir „Windows 7“ operacinėmis sistemomis, pateikiama  24 kalbomis. Ji netgi suteikia galimybę kaitalioti kalbas, todėl tau bus daug lengviau susigaudyti, jei nekalbi šalies, kurioje esi, kalba.

 

Anos istorija

Ana apdrausta privalomuoju sveikatos draudimu ES šalyje A, bet kelis paskutinius studijų mėnesius leidžia ES šalyje B. Su savimi ji turi Europos sveikatos draudimo kortelę, išduotą šalyje A. Ji laukiasi kūdikio ir gimdys šalyje B. Nėštumas ir gimdymas laikomi skubia medicinine priežiūra, todėl pateikusi Europos sveikatos draudimo ir tapatybės korteles, Ana gaus visą būtiną medicinos pagalbą šalyje B.

Anai šalyje B bus sudarytos tokios pačios sąlygos, tarsi ji būtų apdrausta toje šalyje. Vadinasi, jei tam tikros rūšies gydymas joje apdraustiems žmonėms nemokamas, mokėti nereikės ir Anai. Jei toje šalyje pacientai paprastai pirma sumoka, o paskui prašo kompensuoti išlaidas, Ana mokės tokią pačią kainą kaip ir toje šalyje apdrausti žmonės, o tada prašys kompensacijos. Ji turėtų prašyti kompensacijos šalyje B, kurioje jai bus atlyginta tiek pat išlaidų kiek ir toje šalyje apdraustiems žmonėms (tada šalis B susisieks su sveikatos priežiūros institucijomis šalyje A, kurioje apdrausta Ana, kad atgautų pinigus).

Paskelbta: K, 16/05/2013 - 12:28


Tweet Button: 

New!


Info for young people in the western balkans

Reikia specialisto pagalbos ar patarimo?

Teiraukitės mūsų!

Susijusios nuorodos