Avrupa Gençlik Portalı

Avrupa’daki gençler için bilgiler ve fırsatlar.

A picture
© shutterstock.com - Nejron Photo

Zorbalığa karşı koymak

Zorbalık fiziksel veya sözel istismar şeklinde olabilir ve genellikle okulda gerçekleşir. Eğer zorbalık kurbanı iseniz veya birinin zorbalığa maruz kaldığını gördüğünüzde ne yapmanız gerektiğini biliyor musunuz?

Zorbalık yapmak için kullanılan en yaygın bahaneler, bir kişinin görünümü, boyutları, cinsel yönelimi ve ırkıdır. Ancak zorbalık yalnızca fiziksel şiddet anlamına gelmemektedir; kurbanın kendisini kötü hissetmesini sağlamayı amaçlayan her türlü eylem zorbalık olabilir. İtme, çarpma, çelme takma, isim takma, hakaret içeren imalarda bulunma, dedikodu yayma, özel mülkiyete zarar verme ve hırsızlık zorbalığa örnek eylemlerdir.

 

Ne yapabilirsiniz?

Kimse zorbalığa katlanmak zorunda değildir, eğer zorbalık kurbanı iseniz ya da birinin zorbalığa uğradığını görürseniz sesinizi çıkartmanız gerekmektedir. Avrupa Suç Önleme Ağı okullarda zorbalık eylemlerinin ne şekilde önleneceği veya azaltılacağına yönelik tavsiyelerde bulunmaktadır.

Zorbalıkla mücadele etmenin kolay bir yolu Uluslararası Zorbalığa KARŞI DURUN gününe katılmaktır. Bu günde dünya çapında bireyler, imzaladıkları özel “yemin tişört”ünü:

  • Zorbalara karşı yüksek sesli, meydan okuma içermeyen bir mesaj göndermek
  • Kendilerini kurbanlara yardım etmek isteyen destek kaynağı olarak tanıtmak
  • Zorbalığın etkilerine dikkat çekmek ve olaya müdahale etmeyen pasif izleyicileri eyleme geçmeye teşvik etmek amacıyla giyerek bir araya gelmektedirler.

Bu tavır, 25 ülkede okullar ve işyerlerinde kullanıma sunulan yemin tişörtleri ve hizmetlerle küresel ölçekte sergilenmektedir. Yapmanız gereken sadece çevrimiçi kayıt olmaktır.

Bugüne kadar bir milyondan fazla kişiyi temsil eden 3.100’den fazla okul, işyeri ve örgüt TAVIR almıştır. Her ne kadar hareket Kuzey Amerika’da başlamış olsa da dünya üzerinde hızlıca yayılmaktadır.

 

Okul dışında zorbalık.

Bazen zorbalık, internet de dâhil olmak üzere okul dışında da gerçekleşebilmektedir. Okul sonrası faaliyetler sırasında, takım sporlarına katılırken, evde, işyerinde, sokakta ve işyerinde gerçekleşebilir. Siber zorbalık ile zorbalar kimi zaman metin mesajları, epostalar veya çevrimiçi gönderiler can sıkıcı resimler, tehditler ve saldırgan mesajları yaymak için metinler, epostalar veya çevrimiçi gönderiler kullanmaktadırlar.