Europejski Portal Młodzieżowy

Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

A picture
© fotolia.com - Drivepix

Zmień klasę – wybierz się do szkoły za granicą

No dobra, nadal będziesz musiał chodzić do szkoły, ale przy okazji poznasz nowych kolegów, odkryjesz zupełnie inną kulturę i podszkolisz język.

Spędzenie części roku szkolnego w szkole za granicą jest świetną okazją do rozwoju osobistego i akademickiego, i oczywiście będzie dobrze wyglądać w Twoim CV.

 

Pobyt indywidualny

Jest jedną z najpopularniejszych form pobytu w szkole za granicą. Uczniowie wyjeżdżają na okres od 3 do 12 miesięcy i mieszkają u miejscowej rodziny.

W skrócie:

  • większość uczniów mieszka w domu rodziny, która ich gości. Czasami jest możliwość mieszkania w internacie, ale zwykle jest to droższa opcja.
  • większość uczniów decydujących się na wymianę ma 15-18 lat.
  • specjalne organizacje i stowarzyszenia mogą pomóc w organizacji indywidualnego pobytu.
  • pobyt za granicą trzeba zaplanować z co najmniej rocznym wyprzedzeniem.
  • wysokość kosztów i zakres usług są bardzo zróżnicowane. W większości przypadków wszystkie koszty trzeba pokryć we własnym zakresie.

 

Wymiany grupowe

Wymiany szkolne, w przypadku których grupy uczniów z różnych państw odwiedzają się nawzajem, są zwykle organizowane przez szkoły bądź miasta partnerskie. Większość tego typu wymian jest stosunkowo krótka i trwa od 1 tygodnia do około miesiąca.

 

Jeśli jesteś zainteresowany taką wymianą, w Twojej szkole bądź gminie powinieneś uzyskać informacje na temat dostępnych programów. Jeśli szkoła bądź gmina nie uczestniczy w tego typu programach, poinformuj ich o możliwościach dofinansowania ze środków unijnych, np. za pośrednictwem programu Comenius lub programu „Europa dla obywateli” .

 

Trzeba również z odpowiednim wyprzedzeniem poinformować szkołę, aby sprawdzić czy wyniki z przedmiotów, na które będziesz uczęszczać za granicą, zostaną uznane. Uwaga: niektóre szkoły mogą wymagać od Ciebie powtórzenia roku.