Avrupa Gençlik Portalı

Avrupa’daki gençler için bilgiler ve fırsatlar.

A picture
© fotolia.com - Aaron Amat

Yapılandırılmış Diyalog - sesinizi duyurabilirsiniz

Yapılandırılmış Diyalog, AB’nin gençlik politikaları tanımlanırken, gençlerin görüşünün alındığından emin olunmasını sağlamak için, gençler ve politika oluşturucular arasında belirli konular hakkında bir tartışmadır.

Nereden başlamalı

Ulusal Çalışma Grubunuz ile temasa geçerek 27 AB ülkesinden herhangi birinde Yapılandırılmış Diyalog sürecinde yer alabilirsiniz.

 

Ulusal Çalışma Grupları ülkelerindeki gençler, gençlik örgütleri ve politika oluşturucularla müzakereler gerçekleştirirler. Yapılandırılmış Diyalog, daha az fırsata sahip veya resmi olarak örgütlenmemiş gençler de dâhil olmak üzere tüm gençlere hitap etmeyi hedeflemektedir.

 

Sonuç nedir?

Ulusal müzakerelerin sonuçları, gençlik temsilcileri ve politika oluşturucuların birlikte çalışma ve AB’ye ortak bir mesaj gönderme imkânına sahip oldukları AB Gençlik Konferansları için arka plan belgeleri olarak derlenir. AB Gençlik Konferansları yılda iki kere AB Dönem Başkanlığını elinde bulunduran ülkenin ev sahipliğinde gerçekleştirilir.

İdeal sonuç, Dönem Başkanlığını elinde bulunduran ülkenin AB Gençlik Konferansının tavsiyelerini desteklemesi ve bunları Avrupa Birliği Konseyine sunmasıdır. Konsey bunun üzerine bir Karar alacak veya bir Sonuç Bildirgesi kabul edecektir.

 

Bugüne kadar neler gerçekleştirildi?

Yapılandırılmış Diyaloğun ikinci dönemi Kasım 2012’de tamamlanmıştır. Bu dönem gençlerin demokratik hayata katılımı teması çerçevesinde şekillendirilmiş ve AB Dönem Başkanı ülkelerin ulusal önceliklerine göre 3 alt temaya bölünmüştür: Gençlik ve Dünya (Polonya), Yaratıcılık ve Yenilik (Danimarka) ve Sosyal İçerme (Kıbrıs).

 

Yapılandırılmış Diyalog kolaylaştırır