Avrupa Gençlik Portalı

Avrupa’daki gençler için bilgiler ve fırsatlar.

A picture
© fotolia.com - Drivepix

Sınıfları değiştirin – yurtdışında okula gidin

Evet, hala okulda olacaksınız – ancak yeni arkadaşlar edinecek, dil becerilerinizi geliştirecek ve yepyeni bir kültürü tanıyacaksınız.

Yurtdışında bir okulda zaman geçirmek, kişisel ve akademik gelişim için büyük bir fırsattır ve tabii ki CV’nizde iyi görünecektir.

 

Bireysel ziyaret

Yurtdışında bir okulda kalmanın en bilinen türü bir aile yanında 3 ila 12 ay arası kalarak okula devam etmektir.

Özetle:

  • Öğrencilerin bir çoğu ev sahibi bir aile yanında kalmaktadırlar. Bazen yatılı bir okulda kalma imkanı da bulunmaktadır, ancak bu genellikle daha pahalıdır.
  • Değişim öğrencilerinin çoğu 15 ile 18 yaşları arasındadır.
  • Uzmanlaşmış kurum ve kuruluşlar bireysel ziyaretinizi organize etmenizde size yardımcı olacaktır.
  • Ziyaretinizi bir yıl önceden planlamanız gerekmektedir.
  • Masraflar ve kapsam dahilindeki hizmetler çok fazla değişiklik göstermektedir. Birçok durumda tüm harcamaların sizin ve ailenizin tarafınızdan karşılanması gerekecektir.

 

Grup halinde değişimler

Farklı ülkelerden bir grup öğrencinin birbirlerinin ülkelerini ziyaret ettikleri okul değişimleri genellikle ortak okullar veya kardeş şehirler tarafından organize edilmektedir. Değişimlerin çoğu oldukça kısa olup, yaklaşık 1 hafta ile bir ay arası bir süreyi kapsamaktadır.

 

Eğer ilgileniyorsanız, okulunuz veya yerel danışma kurulunuz size yer alabileceğiniz bir program olup olmadığını söyleyebilecektir. Eğer yapamıyorlarsa, EU Comenius projesi veya Vatandaşlar için Avrupa programı gibi Avrupa finansman olanaklarından bahsedebilirsiniz.

 

Son olarak, yurtdışında yapmış olduğunuz çalışma için kredi alıp almayacağınızı kontrol etmek için okulunuzu önceden haberdar etmeniz gerekmektedir. Bazı okulların size seneyi tekrar ettirebileceğini aklınızda bulundurun.