Pravdepodobne používate staršiu verziu prehliadača Microsoft Internet Explorer. Táto webová lokalita je optimalizovaná pre Internet Explorer – verzia 9 a vyššie. Ak chcete využívať všetky prvky tejto lokality, odporúčame inštaláciu vyššej verzie vášho prehliadača. Navštívte webovú lokalitu spoločnosti Microsoft http://www.microsoft.com, kde si môžete stiahnuť novšiu verziu prehliadača Internet Explorer.

Európsky portál pre mládež

Informácie a príležitosti pre mladých ľudí v celej Európe.


flag

Pracovné miesta

A picture
© shutterstock.com - Yuri Arcurs.jpg

Práca v inej európskej krajine

Či už ste čerstvý absolvent alebo ste vo svojej domovskej krajine už získali určité pracovné skúsenosti, veľkú kariéru môžete urobiť kdekoľvek v Európe.

Práca v zahraničí nemá len profesijné prínosy – môžete nadobudnúť osobné zručnosti, spoznať odlišnú kultúru a mentalitu alebo sa naučiť nový jazyk.

 

Kde môžem pracovať?

Ako občania EÚ môžete pracovať bez pracovného povolenia v ktoromkoľvek štáte EÚ, na Islande, v Lichtenštajnsku, Nórsku alebo vo Švajčiarsku.

Keď pracujete a žijete v cudzej krajine, vždy si musíte byť vedomí, že existujú určité podmienky, ktoré musíte spĺňať.

A ak ste občanmi Chorvátsko, Bulharska alebo Rumunska, môžu sa na vás vzťahovať niektoré prechodné pravidlá.

 

6 krokov k práci v Európe

Na európskom portáli pre pracovnú mobilitu EURES nájdete užitočné tipy na 6 najdôležitejších krokov pri hľadaní práce v zahraničí – od hľadania voľných pracovných miest až po na usadenie sa v novej krajine.

 

Možnosti práce pre výskumníkov

Ak máte záujem o prácu v akademickom výskume v zahraničí, viac sa dozviete na EURAXESS – mobilita pre výskumných pracovníkov.

 

Rozdiely medzi krajinami

Pri podávaní žiadosti o prácu musíte brať do úvahy aj vnútroštátne rozdiely medzi krajinami, napríklad v postupoch pri nábore zamestnancov. Hľadanie práce v inej krajine znamená viac než len preložiť váš životopis.