Europejski Portal Młodzieżowy

Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

A picture
© fotolia.com - zaretskaya

Olimpijski Festiwal Młodzieży Europejskiej: mała olimpiada przyszłych gwiazd sportu

Organizowane w zimie i latem, co dwa lata, Olimpijskie Festiwale Młodzieży Europejskiej to najważniejsze imprezy dla młodych europejskich sportowców pragnących rywalizować na szczeblu międzynarodowym. Festiwale zaznajamiają uczestników z wszystkimi aspektami prawdziwej olimpiady.

Zainicjowany w 1990 r. jako „Olimpijskie Dni Młodzieży Europejskiej”, Olimpijski Festiwal Młodzieży Europejskiej to jedyna wielodyscyplinarna impreza sportowa tego typu w Europie. Jest to inicjatywa Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich. Dzięki festiwalowi Europa podążyła śladem innych kontynentów, takich jak Azja, które mają już własne igrzyska.

 

Kto bierze udział?

Letnie i zimowe Festiwale Olimpijskie Młodzieży Europejskiej przeznaczone są dla młodych sportowców z całej Europy w wieku 14-18 lat. Około 2500 sportowców bierze udział w letnich festiwalach, a około 1300 w zimowych.

Uczestnicy rywalizują w trakcie festiwalu w dziewięciu dyscyplinach olimpijskich. Są to: lekkoatletyka, koszykówka, kolarstwo, gimnastyka, piłka ręczna, judo, gimnastyka, pływanie, tenis i piłka ręczna.

Możesz wziąć udział w festiwalu także jako wolontariusz.

 

„Festiwal stanowi dla młodych europejskich sportowców ogromną motywację, ponieważ nadaje sens ich karierze już od samego początku".
Jacques Rogge, przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego i twórca festiwalów.

 

O co w tym chodzi?

Zasady festiwali oparte są na Karcie olimpijskiej Pierre’a de Coubertin’a . Impreza ta powinna przyczyniać się do budowy lepszego, bardziej pokojowego świata, dzięki wychowaniu młodzieży, w tym przypadku przez sport. Zgodnie z ideałem olimpijskim zawody pomagają uzyskać wzajemne porozumienie bez żadnej formy dyskryminacji, poprzez przyjaźń, solidarność i fair play.

Festiwale odbywają się według tego samego protokołu co Igrzyska Olimpijskie: organizuje się imprezę otwarcia i zakończenia, płomień olimpijski podtrzymywany jest przez cały festiwal, odgrywa się hymn narodowy na cześć zwycięzcy i podnosi się flagi wszystkich medalistów.