Avrupa Gençlik Portalı

Avrupa’daki gençler için bilgiler ve fırsatlar.

A picture
© shutterstock.com - baranq.jpg

Leonardo da Vinci – mesleki eğitim ve öğretim

Mesleki eğitim mi alıyorsunuz? Yurt dışında işle ilgili eğitim almak mı istiyorsunuz? Öyleyse Leonardo da Vinci tam size göre.

Leonardo da Vinci öğrenciler, stajyerler ve yeni mezunların işletmeler veya eğitim kurumlarında ülkelerarası yerleştirmeden yararlanmalarına yardımcı olmaktadır.

Program aynı zamanda mesleki eğitim uzmanlarına ve bu alanda faaliyet gösteren kuruluşlara da açıktır.

 

Nasıl başvurulur

Kabul edilebilmek için aşağıda belirtilen katılımcı ülkelerden birinde mesleki ya da yükseköğrenim programına devam ediyor ya da buradan yakın zamanda mezun olmuş olmanız gerekir:

  • Herhangi bir AB ülkesi
  • İzlanda, Lihtenştayn, Norveç, Türkiye, İsviçre, Arnavutluk, Bosna-Hersek, Makedonya Cumhuriyeti, Karadağ, Sırbistan.

 

Bu şartları karşılıyor musunuz? O halde kurumunuzdaki yerleştirme görevlisi veya Avrupa/Uluslararası İlişkiler Ofisi ile iletişime geçin.

 

Leonardo başvuruları kurumlar tarafından yapılmalıdır. Bireyler başvuru yapamazlar. Daha fazla bilgi için ülkenizdeki Leonardo ajansı ile temasa geçin.

 

“Bu yerleştirme benim hayatımı değiştiren bir deneyim oldu. Zira bana, tamamen faklı bir insani gerçekliği deneyimleme imkânı ve kişi olarak gelişmemi sağladı. Teorik olarak sosyal yardımın ne olması gerektiğini öğrendim, ancak ciddi ve gerçek uyum sorunları olan gerçek kişilerle temas halinde bulunmak tamamen farklı bir hikâye. Bu deneyim yoluyla, şu anki işime pek çok bilgi aktarabildim.”
Portekiz’den Andreia Alves, sosyal yardım okudu ve yerleştirme için Birleşik Krallık’a gitti.

 

 

Avrupa Komisyonunun Hayat boyu öğrenme programının bir bölümü olan Leonardo da Vinci, yenilikçi uygulamaların devri veya geliştirilmesine yönelik projeler ve mesleki öğrenime ilişkin güncel temalara odaklı ağlar da dâhil olmak üzere, farklı türden faaliyetlere de finansman sağlamaktadır.