Europejski Portal Młodzieżowy

Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie

A picture
© shutterstock.com - monticello

Jedz zdrowiej, poczujesz się lepiej

Zdrowe odżywianie to niekoniecznie dieta: to zestaw dobrych nawyków składających się na zdrowy styl życia Skorzystaj z naszych podpowiedzi.

Europejska Rada Informacji o Żywności zaleca 10 sposobów na zdrowe odżywianie:

           1. Urozmaicone posiłki.
           2. Oparcie diety na wielu rodzajach żywności bogatej w węglowodany.
           3. Jedzenie mnóstwa warzyw i owoców.
           4. Utrzymywanie zdrowej wagi ciała i dobrego samopoczucia.
           5. Jedzenie niezbyt dużych porcji – ogranicz porcje zamiast eliminować jakieś produkty.
           6. Regularne spożywanie posiłków.
           7. Wypijanie dużej ilości płynów.
           8. Ruch to zdrowie.
           9. Zacznij już dziś! A zmiany wprowadzaj stopniowo.
         10. Pamiętaj, przede wszystkim równowaga.

Youth and Environment Europe (YEE) – the platform of European youth organisations that study nature or are active in environmental protection – gives examples of how you can eat in a more healthy way and positively influence your natural surrounding, at the same time.

 

Rozrywkowa nauka

Jak powinienem się odżywiać? Jakie ćwiczenia powinienem robić? Co muszę wiedzieć, by być silnym i zdrowym? Odpowiedzi na te pytania udzieli Playnormous. Nieważne, czy jesteś dzieckiem, rodzicem, nauczycielem, czy naukowcem zajmującym się zdrowiem. Tak dobrze już dawno się nie bawiłeś!

Myślisz, że mleko jest zdrowe, ale ile tak naprawdę o tym wiesz? Odpowiedź znajdziesz w quizie Siła Mleka, stworzonej w ramach unijnego programu „Mleko dla szkół”. Chodzi nie tylko o mleko, lecz także jogurt, sery, maślankę i inne produkty mleczne, istotne dla zdrowego odżywiania i zrównoważonej diety.

 

Informacje ogólne

Analiza przeprowadzona przez  HELENA (Healthy Lifestyle in Europe by Nutrition in Adolescents) pozwoliła ustalić, że młodzi ludzie rozumieją znaczenie zdrowego odżywiania i zdają sobie sprawę z tego, że nie zawsze odżywiają się tak jak powinni, mają jednak problemy ze stosowaniem zasad zdrowego odżywiania  w praktyce.