Zauważyliśmy, że używasz starszej wersji programu Microsoft Internet Explorer. Ta strona najlepiej działa w programie Internet Explorer w wersji 9 lub nowszej. Aby w pełni z niej korzystać, prosimy zaktualizować przeglądarkę. Strona firmy Microsoft http://www.microsoft.com, z której można pobrać nowszą wersję programu Internet Explorer.

Europejski Portal Młodzieżowy

Informacje i możliwości dla młodych ludzi w całej Europie


flag

Ekologia

A picture
© fotolia.com - Leonid Ikan

Jaki jest twój ślad wodny?

Ślad wodny to całkowita objętość wody słodkiej zużytej do wyprodukowania dóbr i usług, które konsumujesz.

Produkcja rzeczy, których używamy na co dzień, wymaga zużycia wody. Na przykład, aby wyprodukować kilogram mięsa, potrzeba ok. 16 tys. litrów wody. Zwykła bawełniana koszulka to ok. 2,5 tys. litrów. Tych liczb nie widać na rachunku za wodę, tej wody nie wypijesz, nie poczujesz, ani nie zobaczysz, ani to właśnie ona stanowi o wielkości twojego śladu wodnego.

 

 

Oblicz swój ślad wodny

Sprawdź, ile wody zużywasz, na stronie Water Footprint Network.

Dlaczego to ważne?

Zasoby wody słodkiej są ograniczone. W niektórych miejscach nie wystarcza jej, aby zaspokoić popyt. Panuje tam ciągła susza. Aby zmienić tę sytuację, musimy ograniczyć nasz ślad wodny.

Zacznij działać

Oszczędzaj wodę w domu: zakręć kran, kiedy myjesz zęby, zużywaj mniej wody w ogrodzie i nie spłukuj leków, farb ani innych zanieczyszczeń do kanalizacji. Więcej faktów i praktycznych wskazówek znajdziesz na stronie Imagine all the Water.

 

Światowy Dzień Wody

Międzynarodowy Światowy Dzień Wody obchodzony jest co roku 22 marca. Jego celem jest zwrócenie uwagi na znaczenie wody słodkiej i propagowanie zrównoważonego zarządzania jej zasobami. Przez cały rok na całym świecie odbywa się wiele imprez.